Krásy Zakarpatské Ukrajiny

Jednodenní túry krajem Nikoly Šuhaje: Boržava, Siněvirský NP, Koločava

Pojďme se s nostalgií vrátit do nejvýchodnějšího cípu předválečného Československa, kde se zastavil čas. Podkarpatská Rus, to jsou vzdušné svobodné poloniny s roubenými salašemi a stády ovcí. Zapadlé vesničky kolem prašných cest, dřevěné kostelíky a srdeční usměvaví lidé, se kterými se snadno domluvíme. Travnaté hřebeny polonin Boržavy nabízejí úžasné výhledy do kraje. V Siněvirském parku navštívíme rašelinové jezero s plovoucím ostrovem. Do sedla Beskyd se odvezeme odvážně postavenou místní železnicí. V několika zapadlých vesnicích, živých skanzenech, kde se doposud žije jako před staletími, se seznámíme s životem místních a s gastronomií v soukromí i v rázovitých krčmách. Nevynecháme ani Koločavu, v jejímž okolí loupil Nikola Šuhaj.

Čekají nás příjemné pěší jednodenní túry ve Východních Karpatech do blízkého okolí přímo z místa ubytování, do vzdálenějších míst s podporou autobusu. Program je určen turistům, kteří mají v oblibě klidnější toulky po horách, poznání místních rázovitých vesniček i gastronomie a zároveň se rádi dozvědí zajímavé informace o navštíveném kraji. Na výletech strávíme denně 5-7 hodin. Převýšení se pohybuje v průměru kolem 500 m ve výstupu i v sestupu. Některé náročnější výstupy a sestupy si lze usnadnit lanovkou, v jednom případě i tandemovým seskokem na paraglidu (náročnost podrobněji). Každý den je možné zvolit vlastní program. Ve skupině bývá obvykle 20-30 osob. Ubytováni budeme na příjemné turistické základně v Podobovci, kde dostaneme místní polopenzi. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Zakarpatská Ukrajina na kole. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna (u termínů 405, 4052, 4055 a 4056 i z Prahy kolem 16 hod) přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Prohlídka Užhorodu (Stopy československé historie s místním průvodcem, samostatně centrum). Ubytování v Podobovci, pěší výlet k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
 • 3.-8. den: V závislosti na počasí lze uskutečnit společný nebo individuální program:
 • A: Siněvirský park: Okruh přes Ozerce - rašelinové jezero s plovoucím ostrovem a možností koupání (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 500 m). Pozdní oběd a návštěva Siněvirského jezera.
 • B: Koločava: Autobusem do Koločavy, návštěva muzea Ivana Olbrachta, hrobu Nikoly Šuhaje, dřevěného kostelíku, skanzenu a jiných zajímavostí této pro nás nejznámější vesnice Podkarpatské Rusi. Oběd ve stylové hospůdce.
 • C: Východ Boržavy: Lanovkou na Gembu (1491 m) na poloninu Boržava. Po hřebeni s nedozírným borůvčím a překrásnými výhledy na vrchol Žida (1517 m) a Hrab (1374 m). Sestup do Bukovce s replikou vodního mlýna a valyli („automatické“ pračky na vodní pohon). (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1100 m)
 • D: Ze sedla Beskyd do Podobovce: Výlet rázovitou místní „električkou“, odvážně postavenou tratí do sedla Beskyd. Pešky po hřebeni s krásnými vyhlídkami a stády dobytka zpět do Podobovce. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
 • E: Velikyj Verch: Přímo z Podobovce výstup na Velikyj Verch (1598 m) s úžasným kruhovým výhledem, případně i na vzdálenější Styj (1681 m), nejvyšší vrchol Boržavy, s nutností návratu stejnou cestou. Dále na Gembu (1491 m), nejoblíbenější místo pro závěsné létání. Odtud si lze sestup usnadnit lanovkou, případně tandemovým seskokem na paraglidu. (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 600 m, výstup na Styj +2 hod)
 • F: Odpočinek s koupáním: Autobusem ke Studenskému jezeru. Odpočinkový okruh přes vrcholy Hnilou (981 m) a Uhrad (961 m), po vyhlídkovém hřebeni nad Lískovcem (3 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Oběd v restauraci. Odpoledne možnost koupání a rybolovu.
 • 9. den: Podhůřím Boržavy za životem místních: Z Podobovce přes několik bočních travnatých hřebínků a sedel na horní konec Izků, společný oběd v restauraci. Do centra Izků, prohlídka místního kostelíku (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 650 m). Poslední večeře v Podobovci, odjezd. Noční přejezd Slovenska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

U zájezdu č. 405 a 4056 jsou 3. a 4. den realizovány varianty programu A a E, 5. a 6. den se shoduje s 9. a 10. dnem programu.

Ubytování

7x (3x u zájezdu č. 405 a 4056) na turistické základně v Podobovci ve 2-3lůžkových pokojích většinou s vlastním WC a sprchou, nebo ve srubech. Sruby jsou vhodné pro skupiny, mají k dispozici menší 2lůžkové pokoje, společenskou místnost s kuchyňkou a 2 soc. zařízení, společná pro 6-8 ubytovaných. V rámci ubytování je k dispozici také pravá ruská baňa (sauna) s bazénkem, kulečník a wifi. Pro použití elektrických zásuvek v místě ubytování není potřeba žádná redukce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den večeří (5. den večeří u zájezdu č. 405 a 4056). K snídani je např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla (těstoviny, pohanka, brambory) nebo maso na snídani. Společné obědy pro celou skupinu lze po dohodě zajistit každý den na trase. Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou nižší než naše, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky, syrniky či pelmeně. Za ochutnání také stojí vynikající místní vodka, koňak, pivo i sladká místní vína Kagor a Isabela. Z nealkoholických nápojů zaujme široký sortiment minerálek a také kvas. V bezprostředním okolí našeho ubytování je i vyhlášená vegetariánská restaurace. Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách bývají nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti.

Krásy Zakarpatské Ukrajiny

Krásy Zakarpatské Ukrajiny

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách