Informace k zájezdu
Zillertálské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Zillertálské Alpy ( Rakousko, Alpy, Turistika horská, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Během zájezdu nás čekají jednodenní pohodové túry s ubytováním v příjemném hotelu se snídaní. Jedná se o lehčí horské túry po alpských značených horských stezkách, při nichž se dostaneme do nadmořské výšky až 2600 m. Ve stoupáních i v klesáních si vypomůžeme lanovkami. Samotné túry nám zaberou většinou 5 hod včetně přestávek a odpočinku a zdoláme při nich převýšení kolem 500 m. Třetí den nás čeká delší klesání 1100 výškových metrů údolím Weitental. Program je vhodný i pro zdatnější děti od cca 10 let. Díky velké atraktivitě tohoto území a rozvinuté turistické infrastruktuře je zde celá řada cílů vhodná i pro individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné si nechávat pro túru nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Mayrhofen: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/mayrhofen
Mayrhofen - Zillertal:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/mayrhofen-zillertal
http://www.bergfex.at/mayrhofen/wetter/prognose/
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách narazíme na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy, v blízkosti ledovců, …). Teoreticky se může ve vyšších polohách i v letních měsících objevit čerstvý sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě dostanete místní polopenzi. V programu počítáme s využitím lanovek v celkové ceně cca 71-87,50 €. Vstupné do jeskyně Spannagelhöhle vychází na 15 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v obcích (Mayrhofen) je možnost v obchodech platba kartou či výběr z bankomatu, na horských chatách však kartou platit nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 35/1 Zillertaler Alpen, West 1 : 25 000
Alpenvereinskarte Nr. 35/2 Zillertaler Alpen, Mitte 1 : 25 000
Alternativně
Kompass: WK 037 Mayrhofen Tuxer Tal Zillergrund 1 : 25 000
nebo
Freytag & Berndt: WK 152 Mayrhofen - Zillertaler Alpen 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://drive.google.com/file/d/0B-On9DWiDjszbU14bVdya1hSU0E/view?usp=sharing

Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší odolné cestovní tašky (jsou skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Nezapomeňte ovšem ani na menší batoh na túry (do 30 l). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca do 30 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na noclehy. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv do busu.
Strava: Dostanete místní polopenzi (viz kap. Stravování). S sebou doporučujeme vzít jídlo na túry, které vám dodá energii (müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny). Během túr je možné občerstvování na chatách za standardní alpské ceny (polévky cca 5 €, pivo cca 4 €, hlavní jídlo cca od 8 €). S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.