Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)

Zillertaler Alpen jsou významné pohoří Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Jejich srdcem je městečko Mayrhofen, u nějž se spojují hlavní údolí zpřístupňující tento nádherný kout rakouských Alp. Pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou ale i velká přehradní díla na výrobu elektřiny. I přes mohutné zalednění (největší ledovec Schlegeiskees má plochu 4,5 km²) a celou řadu třítisícových vrcholů zde můžeme podniknout klasické túry s atraktivními cíli a s využitím stávající turistické infrastruktury.

Během našich výletů se pokusíme poznat ty nejhezčí a nejzajímavější kouty těchto úžasných hor. Projdeme se po březích přehradních nádrží pokrývajících značnou část rakouské spotřeby elektrické energie, pod lyžařskými ledovci Hintertuxu, navštívíme pravé horské chaty spravované rakouským a německým horským svazem a budeme se kochat výhledy na okolní hory a třiapůltisícové velikány Zillertálských Alp s jejich ledovci.

Čekají nás jednodenní túry po klasických horských stezkách a turistických chodnících s podporou lanovek. Na túrách strávíme většinou 5 hodin a překonáme převýšení kolem 500 m. Většinu výletů je možné prodloužit a zařadit si výstup na některý z dalších vyhlídkových vrcholů v okolí, případně túru vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Naší základnou bude penzion v obci Hainzenberg, kde dostaneme kvalitní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od hráze přehradní nádrže Schlegeisspeicher (1800 m) výstup k chatě Olpererhütte (2389 m) a poté částí Berliner Höhenweg k chatě Friesenberghaus (2498 m) u plesa Friesenbergsee s možností výstupu na vyhlídkový vrchol Petersköpfl (2679 m). Podél vodopádů sestup zpět na hráz Schlegeisspeicher (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m, s výstupem na Petersköpfl + 1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Přejezd do obce Stumm, ubytování.
  • 3. den: Z lyžařského centra Hintertux (1500 m) lanovka na Sommerberg (2100 m), odtud výstup k Tuxer-Ferner-Hütte (2610 m) a túra pod ledovcem Tuxer Ferner s možností prohlídky jeskyně Spannagelhöhle. Možnost výjezdu lanovkou na Gefronere Wand (3250 m) s možností návštěvy Ledového paláce. Sestup na Sommerberg a lanovkou zpět do údolí (6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Výjezd lanovkou Ahornbahn na Filzenalpe (1955 m), výstup k chatě Edelhütte (2238 m), možnost výstupu na Filzenkogl (2227 m). Zpátky do Mayrhofen lanovkou. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 5. den: Z obce Hainzenberg (950 m) výjezd lanovkou k Berghotel Gerlosstein (1620 m) a poté okruh přes vrchol Gerlosstein (216 m) a sedlo Heimjöchl (1990 m) s nádhernými výhledy přes salaš Gerlos-Steinalm zpět k horní stanici lanovky. (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 6. den: Výjezd lanovkou Finkenberg Almbahn na Penkenjoch (2095 m), výstup na vrchol Wanglspitze (2420 m), sjezd zpět lanovkou (3-4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Odjezd po poledni do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x v penzionu Gemshorn v obci Hainzenberg ve 2lůžkových pokojích, případně 4lůžkových apartmánech (2 samostatné pokoje a společné sociální zařízení). Pokoje mají vlastní koupelnu, WC, TV, fén a většina balkon s posezením. V hotelu je k dispozici restaurace, bar s obsluhou a točeným pivem, venkovní posezení, wellness (finská sauna, infrasauna a odpočívárna) za poplatek a wifi.

Stravování

Na ubytování dostanete polopenzi. Ta začíná večeří 2. dne a končí snídaní 6. dne. Snídaně se podává formou bufetu. Na večeři je polévka, výběr ze dvou hlavních jídel a zeleninový salát. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Na trasách túr se setkáme s horskými chatami, kde je možné zakoupit si něco k jídlu a pití za standardní alpské ceny.

Zillertálské Alpy

Zillertálské Alpy

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Rosengarten, Sella (Itálie)

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Stubaiské Alpy

Přechod legendární Stubaier Höhenweg po chatách (Rakousko)