Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)

Zillertaler Alpen jsou významné pohoří Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Jejich srdcem je městečko Mayrhofen, u nějž se spojují hlavní údolí zpřístupňující tento nádherný kout rakouských Alp. Pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou ale i velká přehradní díla na výrobu elektřiny. I přes mohutné zalednění (největší ledovec Schlegeiskees měl ještě nedávno plochu 4,5 km²) a celou řadu třítisícových vrcholů zde můžeme podniknout pohodové jednodenní túry s atraktivními cíli a s využitím stávající turistické infrastruktury.

Během našich výletů se pokusíme poznat ty nejhezčí a nejzajímavější kouty těchto úžasných hor. Projdeme se po březích přehradních nádrží pokrývajících značnou část rakouské spotřeby elektrické energie, pod lyžařskými ledovci Hintertuxu, navštívíme pravé horské chaty spravované rakouským a německým horským svazem a budeme se kochat výhledy na okolní hory a třiapůltisícové velikány Zillertálských Alp s jejich ledovci.

Čekají nás jednodenní túry po klasických horských stezkách a turistických chodnících s podporou lanovek. Na túrách strávíme většinou 5 až 8 hodin a překonáme převýšení 500 až 900 m (náročnost podrobněji). Většinu výletů je možné prodloužit a zařadit si výstup na některý z dalších vyhlídkových vrcholů v okolí, případně túru vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Naší základnou bude penzion s českou obsluhou v obci Hainzenberg, kde dostaneme kvalitní polopenzi a kde je k dispozici wellness. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
 • 2. den: Výjezd lanovkou Ahornbahn na Filzenalpe (1955 m), výstup k chatě Edelhütte (2238 m), možnost výstupu na Filzenkogl (2227 m) či Toreggenkopf (2470 m). Pro zdatné se nabízí výstup na Ahornspitze (2976 m) s úžasným kruhovým výhledem. Po túře relax u jezírka Ahornsee. Zpátky do Mayrhofen lanovkou. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m, na Ahornspitze +3 hod, ↑ +750 m, ↓ +750 m).
 • 3. den: Od hráze přehradní nádrže Schlegeisspeicher (1800 m) výstup k chatě Olpererhütte (2389 m) a poté částí Berliner Höhenweg k chatě Friesenberghaus (2498 m) u plesa Friesenbergsee s možností výstupu na vyhlídkový vrchol Petersköpfl (2679 m). Podél vodopádů sestup zpět na hráz Schlegeisspeicher (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m, s výstupem na Petersköpfl +1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 4. den: Z lyžařského centra Hintertux (1500 m) lanovka na Sommerberg (2100 m), odtud výstup k Ferner Haus (2610 m) a túra pod ledovcem Tuxer Ferner s možností prohlídky jeskyně Spannagelhöhle. Možnost výjezdu lanovkou na Gefronere Wand (3250 m) s možností návštěvy Ledového paláce. Sestup na Sommerberg a lanovkou zpět do údolí. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 5. den: Z obce Gmünd (1200 m) výstup kolem salaše Fürstalm (1800 m) na vyhlídkový vrchol Arbiskogel (2048 m) a poté sestup do údolí Schőnachtal. Kolem salaší do obce Gerlos (1200 m) (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 800 m)
 • 6. den: Z obce Hainzenberg (950 m) výjezd lanovkou k Berghotel Gerlosstein (1620 m) a poté okruh přes vrchol Gerlosstein (216 m) a sedlo Heimjöchl (1990 m) s nádhernými výhledy přes salaš Gerlos-Steinalm zpět k horní stanici lanovky (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Po poledni odjezd do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x v penzionu Gemshorn v obci Hainzenberg ve 2lůžkových pokojích, případně 4lůžkových apartmánech (2 samostatné pokoje a společné sociální zařízení). Pokoje mají vlastní koupelnu, WC, TV, fén a většina balkon s posezením. V hotelu je k dispozici restaurace, bar s obsluhou a točeným pivem, venkovní posezení, wellness (finská sauna, infrasauna a odpočívárna) za poplatek a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostanete polopenzi. Ta začíná večeří 2. dne a končí snídaní 6. dne. Snídaně se podává formou bufetu. Na večeři je polévka, výběr ze dvou hlavních jídel a zeleninový salát. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Na trasách túr se setkáme s horskými chatami, kde je možné zakoupit si něco k jídlu a pití za standardní alpské ceny.

 • 30.07.2024 - 04.08.2024
 • 6 dní
 • Číslo: 452
 • 15 000 Kč
 • Rezervace

Zillertálské Alpy

Zillertálské Alpy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Walliské Alpy

Horská turistika v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Vrcholy západních Zillertálských Alp

Přechod po chatách v západní části Berliner Höhenweg

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku