Zillertálské Alpy

Jednodenní túry v okolí Mayrhofen (Rakousko)

Zillertaler Alpen jsou významné pohoří Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Jejich srdcem je městečko Mayrhofen, u nějž se spojují hlavní údolí zpřístupňující tento nádherný kout rakouských Alp. Pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou ale i velká přehradní díla na výrobu elektřiny. I přes mohutné zalednění (největší ledovec Schlegeiskees má plochu 4,5 km²) a celou řadu třítisícových vrcholů zde můžeme podniknout klasické túry s atraktivními cíli a s využitím stávající turistické infrastruktury.

Během našich výletů se pokusíme poznat ty nejhezčí a nejzajímavější kouty těchto úžasných hor. Projdeme se po březích přehradních nádrží pokrývajících značnou část rakouské spotřeby elektrické energie, pod lyžařskými ledovci Hintertuxu, navštívíme pravé horské chaty spravované rakouským a německým horským svazem a budeme se kochat výhledy na okolní hory a třiapůltisícové velikány Zillertálských Alp s jejich ledovci.

Čekají nás jednodenní túry po klasických horských stezkách a turistických chodnících s podporou lanovek. Na túrách strávíme většinou 5 hodin a překonáme převýšení kolem 500 m. Většinu výletů je možné prodloužit a zařadit si výstup na některý z dalších vyhlídkových vrcholů v okolí, případně túru vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Naší základnou bude hotel v obci Hainzenberg, kde dostaneme kvalitní a bohaté snídaně. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Podél břehu přehradní nádrže Schlegeisspeicher (1800 m) výstup údolím Furtschaglboden k chatě Furtschlaghaus (2293 m) a zpět (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Přejezd do obce Stumm, ubytování.
  • 3. den: Z lyžařského centra Hintertux (1500 m) lanovka na Sommerberg (2100 m), pro zájemce lanovka k Tuxer-Ferner-Hütte (2610 m) a túra pod ledovcem Gefrorne Wand s možností prohlídky jeskyně Spannagelhöhle. Přechod alpskými trávníky k chatě Tuxer Joch Haus (2310 m). Sestup údolím Weitental a podél vodopádů zpátky k busu. (6 hod, ↑ 200 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Výjezd lanovkou Ahornbahn na Filzenalpe (1955 m), výstup k chatě Edelhütte (2238 m), možnost výstupu na Filzenkogl (2227 m). Zpátky do Mayrhofen lanovkou. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 5. den: Z obce Hainzenberg (950 m) výjezd lanovkou na Gerlosstein (1620 m), přechod k chatě Brandberg-Kolmhaus (1845 m) a přes vrchol Gerlossteinwand (2166 m) s nádhernými výhledy, návrat zpět na horní stanici lanovky a sjezd do údolí. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Výjezd lanovkou Finkenberg Almbahn na Penkenjoch (2095 m), výstup na vrchol Wanglspitze (2420 m), sjezd zpět lanovkou (3-4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Odjezd po poledni do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x v pensionu Gemshorn v obci Hainzenberg ve 2lůžkových pokojích, případně 4lůžkových apartmánech (2 samostatné pokoje a společné sociální zařízení). Pokoje mají vlastní koupelnu, WC, TV, fén a většina balkon s posezením. V hotelu je k dispozici restaurace, bar s obsluhou a točeným pivem, venkovní posezení, wellness (finská sauna, infrasauna a odpočívárna) za poplatek a wifi.

Stravování

Na ubytování dostanete od 3. dne ráno do 6. dne snídaně, které se podávají formou bufetu. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Na trasách túr se setkáme s horskými chatami, kde je možné zakoupit si něco k jídlu a pití za standardní alpské ceny.

Zillertálské Alpy

Zillertálské Alpy