Vrcholy západních Zillertálských Alp

Přechod po chatách v západní části Berliner Höhenweg

Zillertaler Alpen jsou významným horstvem Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Samotné pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou i velká přehradní díla pro výrobu elektřiny. I když se plochy ledovců zmenšují, stále zde můžeme spatřit největší ledovec pohoří Zillertálských Alp - Schlegeiskees (4,5 km²).

Naším cílem budou relativně snadno dostupné třítisícové vrcholy Hoher Riffler (3231 m) a Schönbichler Horn (3134 m) a dvoutisícové Petersköpfl (2679 m) a Riepenköpf (2900 m) s neopakovatelnými výhledy na rakouské i italské Alpy. Část naší trasy mezi chatami povede po západní části Berliner Höhenweg, typické ukázky vysokohorského putování východních Alp. Noci tak strávíme na klasických alpských svazových chatách, takže budeme moci putovat téměř nalehko.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení takřka 1500 m nahoru i dolů a délku tras až 9 hodin (náročnost podrobněji). Ani během vrcholného léta nelze vyloučit možnost sněžení a přechody sněhových polí. Vhodné je již mít předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. K výstupu na vrcholy využijeme turistické trasy, není tedy nutné mít s sebou horolezeckou výbavu, doporučujeme teleskopické hole, vzhledem k možnosti padajícího kamení doporučujeme i přilbu. Tu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi, nemusíme tedy nosit těžké batohy. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Výstup od osady Breitlahner (1256 m) podél potoka Wesendlebach na chatu Friesenberghaus (2498 m) (5 hod, ↑ 1250 m). Od chaty nalehko výstup na vyhlídkový vrchol Petersköpfl (2679 m) (+1,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 3. den: Dopolední výstup po jihovýchodním hřebenu na Hoher Riffler (3231 m) s nádherným panoramatickým pohledem na hřebeny Zillertalu. Po sestupu přechod na chatu Olpererhűtte (2389 m). (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 1050 m)
 • 4. den: Ranní výstup na jihovýchodní hřeben Olpereru (3476 m) s vrcholem v podobě Riepenkopfu (2900 m), poté možnost výstupu do sedla Alpeiner Scharte (2959 m) s výhledem na část Stubaiských Alp. Sestup podél horského potoka Unterschrammachbach k přehradě Schlegeisspeicher a závěrečný výstup k chatě Furtschlaghaus (2295 m) (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1200 m), s výstupem do Alpeiner Scharte (+1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Nejvýše položeným úsekem Berliner Höhenweg: od chaty stoupání až na vrchol Schönbichler Horn (3134 m) v severním hřebeni Grosser Möseleru (3486 m), druhého nejvyššího vrcholu Zillertálských Alp. Sestup k ikoně alpských svazových chat Berlinerhütte (2042 m), založené roku 1879. (6 hod, ↑ 950 m, ↓ 1200 m)
 • 6. den: Sestup od chaty Berlinerhütte údolím Zemmgrund do osady Breitlahner (1256 m) (3,5 hod, ↓ 850 m). Pro vrcholové nenasyty možnost brzkého ranního výstupu na vyhlídkový vrchol Am Horn (2647 m) (+3 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m). Místní dopravou přesun do Mayrhofen, v brzkých odpoledních hodinách odjezd do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x na příjemných horských chatách Friesenberghaus, Olpererhütte, Furtschlaghaus a Berliner Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách, je nutné mít hygienickou spací vložku či lehký spací pytel. Sprchy jsou za příplatek 3-5 €.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Vydatná polopenze vyjde na cca 40-45 € (k večeři polévka, hlavní jídlo, zákusek + bohatá snídaně), na chatách je možnost volby tzv. "horolezeckého jídla" (bez možnosti volby vegetariánského jídla a bez zákusku) za cca 12 €. Samotné snídaně stojí cca 15 € (ceny z roku 2023). Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nepotkáme žádné další chaty.

 • 30.07.2024 - 04.08.2024
 • 6 dní
 • Číslo: 353
 • 8 100 Kč
 • Rezervace

Vrcholy západních Zillertálských Alp

Vrcholy západních Zillertálských Alp

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

V království ledovců pod nejvyšší horou Tyrolska

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit

Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku