Informace k zájezdu
Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Zillertálské Alpy - přechod po chatách ( Rakousko, Alpy, Přechody hor, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o klasickou vysokohorskou turistiku, která nás dovede do nadmořských výšek až 3000 m. Samotné túry patří k těm náročnějším v rámci Alp, nevyhneme se přecházení velkých žulových balvanů ani kratším úsekům zajištěných železnými lany a jednomu žebříku, nejedná se však o plnohodnotné via ferraty. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám zde ale nelze vyloučit ani během vrcholného léta možnost sněžení a přechody sněhových polí. Ledovcové a horolezecké vybavení však není potřeba. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském, kamenitém a balvanitém terénu s většími převýšeními, velmi důležitá je i dobrá psychická odolnost vůči případnému horšímu počasí. Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení od 700 m do 1200 m a pohybovat se až 8 hodin denně. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 6. den kolem poledne. Po příjezdu na místo je možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m 4. den doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Mayrhofen: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/mayrhofen
Mayrhofen - Zillertal:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/mayrhofen-zillertal
http://www.bergfex.at/mayrhofen/wetter/prognose/
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách narazíme na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy, v blízkosti ledovců, ...). Teoreticky se může i v polovině srpna ve vyšších polohách objevit čerstvý sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za noclehy na chatách (4x pro členy OEAV 10-14 €/noc, pro nečleny 20-26 €/noc). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat polopenzi nebo alespoň večeře, na chatě Kasselerhütte je při rezervaci nutno pro celou skupinu objednat polopenzi. Cena polopenze je cca 25-32 €. Poslední den bude výdajem lanovka do Mayrhofen (14,10 €). Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 100 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 35/1 Zillertaler Alpen, West 1 : 25 000
Alpenvereinskarte Nr. 35/2 Zillertaler Alpen, Mitte 1 : 25 000
Kompass: WK 037 Mayrhofen Tuxer Tal Zillergrund 1 : 25 000
Freytag & Berndt: WK 152 Mayrhofen - Zillertaler Alpen 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Zillertálské Alpy

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Vzhledem k charakteru zájezdu a stravování na horských chatách by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická spací vložka nebo lehký spacák, batoh cca 30-40 l na túry (výhodný batoh s hydrovakem - Camelback, ale určitě není podmínkou).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na VHT, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je (kromě piva :-)) samozřejmě i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Kamila Juřičková - Zillertálské Alpy 2013