Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Zillertaler Alpen jsou významným pohořím Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Samotné pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou ale i velká přehradní díla pro výrobu elektřiny. I přes mohutné zalednění (největší ledovec Schlegeiskees má plochu 4,5 km²) zde můžeme uskutečnit přechod až do třítisícové výšky po klasických alpských stezkách, bez nutnosti použití horolezeckého vybavení.

Při našem putování přejdeme střední a východní část tohoto krásného pohoří. Po výstupu na pravou alpskou svazovou chatu Berliner Hütte nás čeká hlavní část legendární Berliner Höhenweg, která si v ničem nezadá s vícedenními treky západních Alp. Dostaneme se pod dominantní horu Grosser Löffler (3379 m), vystoupáme na třítisícový Gigalitz (3001 m) a pyramidu Ahornspitze (2973 m) a výlet zakončíme ve středisku Mayrhofen, v místě setkání čtyř velkých zillertálských údolí. To celé s úchvatnými výhledy z vysoko položených sedel na blízké tříapůltisícové velikány a jejich ledovce.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení přes 1000 m nahoru i dolů a délku tras až 9 hodin. Ani během vrcholného léta nelze vyloučit možnost sněžení a přechody sněhových polí. Náš trek, z větší části tvořený legendární Berliner Höhenweg, nám usnadní a zpříjemní nocování na klasických alpských chatách, takže budeme moci putovat téměř nalehko. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Výstup od osady Breitlahner (1256 m) údolím Zemmgrund na chatu Berlinerhütte (2042 m) (3 hod, ↑ 800 m). Od chaty nalehko výstup na vyhlídkový vrchol Am Horn (2647 m) (+3 hod, ↑ +600 m, ↓ +600 m).
 • 3. den: Kolem plesa Schwarzsee (2472 m) výstup do sedla Nördliche Mörchenscharte (2872 m), sestup zpestřený zajištěným chodníkem do údolí Floite (1850 m) a závěrečný výstup k chatě Greizer Hütte (2227 m). (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Z Greizer Hütte (2227 m) výstup do sedla Lapenscharte (2701 m), sestup do karu Lapenkar. Přechod dalšími ledovcovými kary Löfferkar a Eiskar tvořícími závěr údolí Stiluppe na chatu Kasseler Hütte (2178 m) (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 700 m). Před sedlem Lapenscharte možnost výstupu na Gigalitz (3001 m) s parádními výhledy (+3 hod, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
 • 5. den: Přechod stezkou Aschaffenburger Höhensteig západně orientovanými svahy a několika kary nad údolím s přehradou Speicher Stillup na chatu Karl-von-Edel-Hütte (2238 m). (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 750 m)
 • 6. den: Možnost výstupu nalehko na Ahornspitze (2973 m) s panoramatickým výhledem na všechny světové strany, sjezd lanovkou do obce Mayrhofen (650 m) (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 1050 m). Odjezd po poledni do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x na příjemných horských chatách DAV (německého alpského svazu): Berliner Hütte, Greizer Hütte, Kasseler Hütte a Karl von Edel Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách. Sprcha je k dispozici na Berliner Hütte a Kasseler Hütte.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Vydatná polopenze vyjde na cca 25-35 € (na večeři polévka, hlavní jídlo, zákusek + bohatá snídaně), na chatách lze koupit i tzv. "horolezecké jídlo" (bez možnosti volby vegetariánského jídla a bez zákusku) za cca 8-10 €. Na jedné z chat je podmínkou rezervace využití polopenze. Samotné snídaně stojí cca 14 €. Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nejsou žádné další chaty.

 • 19.07.2022 - 24.07.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 352
 • 6 900 Kč
 • Rezervace

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pyreneje - přechod po chatách

Národní parky Ordesa, Possets a Maladeta (Španělsko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Třítisícovky Zillertálských Alp

Nejkrásnější vrcholy ledovcového království Zillertal (Rakousko)

Tour de l'Oisans - přechod NP Écrins

Legendární horský trek nebetyčnými horami Dauphinských Alp (Francie)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku