Informace k zájezdu
Zugspitztour

Úvodní stránka zájezdu Zugspitztour ( Německo, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Během zájezdu nás čeká třídenní přechod hor s přespáním na horské chatě (2 noci) a možností stravování na horských chatách. Jedná se o klasickou vysokohorskou turistiku, která nás během 3. dne dovede do nadmořské výšky téměř 3000 m. Samotné túry jsou technicky nenáročné. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s větším převýšením. Nejnáročnější túra nás čeká při výstupu na Zugspitze, lze ji však zkrátit využitím lanovky či na samotný vrchol nevystoupit. Při výstupu na Zugspitze nelze vyloučit ani během vrcholného léta možnost sněžení a výskyt sněhových polí. Samotné túry 2. a 3. den programu nám zaberou od 5 do 9 hod, vystoupáme při nich cca 700-1500 m (při využití lanovky 3. den programu 1100 m). Poslední den programu se jedná o šestihodinový pochod se sestupem asi 900 m. 3. a 4. den si lze vypomoci lanovkou. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 4. den po poledni, v autobuse je možné nechat si věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k možnosti sněžení a přechodům sněhových polí doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí pro vrchol Zugspitze můžete sledovat na:
http://www.wetter.info/wetter-deutschland/bayern/wetter-zugspitze/17751702
http://www.zugspitze.de/de/aktuell/wetter/
http://www.wetteronline.de/Bayern/Zugspitze.htm
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, silný vítr, ve vrcholové partii může i sněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 5 až 20 °C, ve vrcholových partiích mohou být teploty i v okolí 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Cena ubytování ve společné noclehárně na chatě je 13 €/noc pro členy OEAV, 27 €/noc pro ostatní, cena za jídlo (bez ubytování) je cca 26 €/den. Jinak počítejte s obvyklými cenami nápojů a jídel jako u jiných vysokohorských chat (pivo cca 5 €). Vstup do Partnachklamm stojí 5 €. Cena lanovky ze SonnAlpin na Zugspitze 8 € v jednom směru (16 € zpáteční), lanovka Kreuzeckbahn 17,5 €. Doporučujeme si s sebou vzít cca 80-160 € na útratu a dále finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenverein 4/2 Wetterstein Mitte 1 : 25 000
Kompass WK 25 Zugspitze - Mieminger Kette 1 : 50 000
Kompass WK 5 Wettersteingebirge, Zugspitzgebiet 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/Khx2ne
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku, malý batoh cca 30-40 l na přechod po chatách, láhev na vodu nebo nejlépe hydrovak.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky…
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: Kvalitní rozchozené, nepromokavé boty do hor. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě, ušetříte tak na váze batohu. Více viz výše kap. Stravování. Je třeba mít na den vlastní studené jídlo z ČR. S sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Na chatách je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici ☺
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lucie Řehořková - Zugspitztour 2018.