Gruzie - informace k zájezdům

Gruzie - seznam zájezdů

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.yr.no/sted/Georgia/Tbilisi/Tbilisi/

CESTOVNÍ DOKLADY

Na cesty do Gruzie je nezbytný cestovní pas, platný minimálně ještě 6 měsíců po skončení cesty. (Pro samotný vstup do Gruzie stačí i platný občanský průkaz, ale kvůli přestupu v Istanbulu, přes který létáme, je zcela nezbytný cestovní pas. Tedy OP určitě neberte!) Vízum není třeba.

Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení situace v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu, nebo si ji pošlete naskenovanou na e-mail, který si pak můžete v případě potřeby nechat na místě vytisknout.

VÍZA: Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky při cestování nezměnily.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Gruzínské zákony neomezují vývoz a dovoz valut či místní měny (lari). Při vývozu většího množství valuty v hotovosti však někdy gruzínská celní služba požaduje potvrzení o nabytí. Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury a ochrany památek Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou srovnatelné s cenami u nás. V horách jsou ceny vyšší, avšak možností na utrácení je málo. Doporučujeme si vzít alespoň 150 €/os. a přibližně 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Peníze budeme měnit až po příletu v Tbilisi. Místní lari nejlépe vyměníte za eura, případně za americké dolary.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Situace v Gruzii je z bezpečnostního hlediska stabilní, problematické jsou oblasti Abcházie a Jižní Osetie, ale ty nejsou cílem naší výpravy. V horách jsou hlídky pohraniční stráže, u kterých se budeme registrovat a které o nás budou mít po celou dobu pohybu v oblasti přehled. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat politické a náboženské názory. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze bránit:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst, mít pro případ krádeže na lehce dostupném místě malou sumu peněz,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti, chováním či oblečením,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel,
• nikdy se netoulat sám, zvlášť v rizikových oblastech.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi
Tel: +995/32/2916740-43
Fax: +995/32/2916744
Nouzová linka: +995/599/547173
E-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/tbilisi
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.15-17.00, pá 08.15-15.45
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-pá 09.00-12.00 a 13.00-14.00

Časový posun: +2 hod. v době letního času

Důležitá telefonní čísla:
Lékařská záchranná služba 112
Policie 112
Hasiči 112
Informace 11809

Gruzie - seznam zájezdů