Ararat - skialp na bájné pětitisícovce

Skialpový výstup a freeride na nejvyšší hoře Turecka

Vydejte se s námi na unikátní zimní cestu do hornatého východního Turecka, kde se vypíná nejvyšší hora země - masív biblického Araratu (5137 m). Kontinentální klima a vyšší nadmořská výška zde zajišťují dlouhou zimu s dostatkem sněhu. Zasněžené horské scenérie v okolí slaného jezera Van vám vyrazí dech. Nad jezerem a v jeho okolí se vypíná hned několik atraktivních vrcholů v čele s Mt. Artos (3554 m), Başet Tepesi (3664 m) a se sopkou Süphan Dağı (4058 m) - druhým nejvyšším vrcholem Turecka, které nám poslouží ke kvalitní aklimatizaci. Užijeme si atraktivních skialpových výstupů v nádherných horách a dlouhých sjezdů na panenských svazích, které na lyžích doposud absolvoval jen málokdo. Díky odlehlosti tohoto regionu a skutečnosti, že východ Turecka v zimě doposud neobjevily davy turistů, zde potkáme spíše jen několik málo nadšenců, individuálních cestovatelů a skialpinistů. Po třech aklimatizačních skialpových výstupech si odpočineme v tradičních tureckých lázních, abychom načerpali dostatek sil na hlavní cíl cesty - dvoudenní skialpový výstup na vrchol bájného pětitisícového Araratu. Třešničkou na dortu je freeride z vrcholu, z výšky 5137 m!

Zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří v každé sezóně vyhledávají více skialpových akcí, s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou náročností i strukturou sněhu a umí zcela samostatně zacházet se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Na túrách strávíme denně většinou 6-8 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 1200-1800 m nahoru a 1200-2800 m dolů. Na všechny skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Při výstupu do základního tábora Araratu nám muly a koně vynesou zapůjčené stany, spacáky, karimatky, suroviny na polopenzi a vodu, náhradní oblečení apod. Spát budeme 7x v hotelu a 1x v kvalitním zapůjčeném stanu v základním táboře na Araratu. V ceně zájezdu je zahrnuta místní polopenze. Zažijeme tak tradiční kurdskou pohostinnost a pronikneme více do života a tradic místních obyvatel. Velikost celé skupiny bývá obvykle 7-14 cestovatelů s jedním českým instruktorem skialpinismu a jedním nebo dvěma místními akreditovanými průvodci. Na letní výstup na Ararat můžete jet se zájezdem Ararat - na bájnou pětitisícovku.

Program zájezdu

  • 1. den: Let přes Istanbul do města Van na východě Turecka. Ubytování na 4 noci, první společná večeře a seznámení s místní tradiční kuchyní v hlavním městě tureckého Kurdistánu.
  • 2. den: První aklimatizační výstup - na skialpech na vrchol Mt. Artos (3554 m) s fantastickými výhledy na nebetyčné hory východního Turecka a slané jezero Van, které svou rozlohou připomíná vnitrozemské moře, první sjezd. (6-7 hod, ↑ 1600 m, ↓ 1600 m)
  • 3. den: Výstup na monumentální vrchol Başet Tepesi (3664 m) schovaný v divokých horách tureckého Kurdistánu jižně od města Van a následný sjezd. (5-6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Z vesničky Kiskili (2300 m) výstup na mohutný a nepřehlédnutelný Süphan Dağı (4058 m), druhý nejvyšší vrchol Turecka, který se vypíná nad severním břehem jezera Van. Dlouhý freeride. (7-8 hod, ↑ 1800 m, ↓ 1800 m).
  • 5. den: Odpočinkový den s návštěvou tradičních tureckých lázní a přesun do města Doğubayazit ve stínu Araratu.
  • 6. den: Dojezd smluvní dopravou do výchozího místa pro výstup na Ararat. S podporou koní nebo mul výstup na skialpech do základního tábora Yeşil camp (3450 m) (5-6 hod, ↑ 1200m). Následně aklimatizační výstup nad základní tábor. Chladná noc v zapůjčených stanech.
  • 7. den: Vrchol zájezdu - výstup na bájný biblický Ararat (5137 m). V ranním a dopoledním slunci se nám otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory divokého Kurdistánu. Dlouhý sjezd na lyžích z vrcholu až k autům, návrat do Doğubayazitu (7-8 hod, ↑ 1750 m, ↓ 2800 m). Oslava šťastného návratu z hor.
  • 8. den: Rezervní den pro případ špatného počasí nebo jiných nečekaných událostí. Návštěva pohádkového kurdského paláce Ishak Pasha nebo odpočinek v tradičních tureckých lázních.
  • 9. den: Brzy ráno přejezd na letiště do Vanu či do Iğdiru. Odlet přes Istanbul do Prahy.

Poznámka: Program zájezdu je orientační, bude se řídit sněhovými a povětrnostními podmínkami. S ohledem na bezpečnost a aktuální podmínky mohou být túry na místě upraveny.

Ubytování a nocování

7x v hotelu v převážně dvoulůžkových pokojích: z toho 4x ve Vanu a 3x v Doğubayazitu. Na Araratu budeme spát 1x v kvalitních zapůjčených stanech v základním táboře ve výšce cca 3400 m (je třeba mít vlastní teplý spacák a karimatku). Transport stanu, spacáku, karimatky a náhradního oblečení do základního tábora na Araratu je zajištěn. Jednolůžkový pokoj v hotelu a možnost samostatného ubytování ve stanu během výstupu na Ararat garantujeme za příplatek 4000 Kč. Váš zájem o samostatné ubytování prosím uveďte v přihlášce. V hotelích je možné připojení na internet přes wifi.

Stravování

V ceně je zahrnuta 7x polopenze a 1x večeře (první den po příletu) - 7x v civilizaci během ubytování v turistických hotelech (snídaně v hotelu a večeře v místní restauraci) a 1x jednodušší polopenze připravená místním kuchařem v základním táboře na Araratu. Budeme tak mít jedinečnou možnost ochutnat vynikající tureckou kuchyni. V základním táboře na Araratu bude 24 hodin denně k dispozici studená i horká pitná voda. V basecampu Araratu se stravuje v jídelním stanu, kde jsou k dispozici talíře, hrnky příbory i místa k sezení. Transport vody a surovin na polopenzi do základní tábora jsou zajištěny. Pokud si přejete zajistit vegetariánskou stravu nebo bezlepkovou dietu, uveďte to v přihlášce. Tuto skutečnost musíme dát vědět předem našim partnerům, aby zajistili vynesení těchto potravin do základního tábora na Araratu. Zbylé jídlo, hlavně energetické potraviny (müsli a müsli tyčinky, čokolády, bonbony, …), je potřeba mít vlastní.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní dopravu - pronajaté džípy a auta.

Cestovní formality: Ke vstupu do Turecka je třeba cestovní pas s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území.

Očkování: Pro vstup do Turecka není povinné žádné očkování. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám. Na uvážení je očkování proti vzteklině. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu i vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Ararat - skialp na bájné pětitisícovce

Ararat - skialp na bájné pětitisícovce