Informace k zájezdu
Ferraty Solné komory pro začátečníky

Úvodní stránka zájezdu Ferraty Solné komory pro začátečníky ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnost B, v nejobtížnějších úsecích i C (tyto úseky lze vynechat). Ti nejzdatnější si však mohou vyzkoušet i úseky obtížnosti D. Zájezd je určen pro ferratové začátečníky, tedy turisty, kteří si chtějí vyzkoušet i snadnější typ zajištěných cest. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a jistá míra pohybové šikovnosti. Vhodná je samozřejmě zkušenost z náročnější horské turistiky. Na úvod nás čeká řada kratších ferrat v údolí Gosau, přičemž v součtu můžeme vystoupat asi 600 výškových metrů a strávit tak na ferratách a přesunech mezi nimi cca 7 hod. Túra na Katrin bude trvat při obousměrném využití lanovky jen asi 4 hod. Poté nás však ještě čeká přejezd na zážitkovou ferratu, jejíž absolovování nám zabere asi jednu hodinu. Poslední den nás čeká asi půldenní túra s dvěma náročnějšími, ale kratšími ferratami, které samozřejmě není nutné zvládnout obě. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt (Hallstatt)
Horské alpské počasí je dopředu těžko předvídatelné. Je třeba být připraven na příjemné teplo, v prázdninových termínech až horko, ale také na chladno a deštivo. Rozmezí teplot se pohybuje od 10 do 25 °C. Jedná se o ferraty v relativně nižších polohách, proto bývají bez sněhu.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,340 Kč
Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartu lze k platbě využít v lepších restauracích či vybraných obchodech v Bad Goisern a Hallstattu. Dále lze kartou platit při cestě tam a zpět na benzínkách. Vybírání hotovosti z bankomatů je možné v Bad Goisern a v Hallstattu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
 • Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000

Na knižních průvodce lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách i na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o horách v některých průvodcích po horách - Rakouské Alpy, další informace (Hallstatt, ...), pak v obecných průvodcích o Rakousku, ... Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, konkrétně mapy Štýrsko (240 MB, oddíl Südösterreich), Horní Rakousy a Salzbursko (170 MB a 107 MB, obě v oddílu Westösterreich).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, plavky, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l, na ferratové zájezdy doporučujeme spíše hydrovak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin bez nutnosti sundávání batohu
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Michal Lollok - Fotky Alpy solné komory 2009, Simona Kozáková - Alpy Solné komory 2011, Josef Charvát - Ferraty Solné komory 2012, Tereza Šafránková - Ferraty Solné komory 2013

Video ze zájezdu Ferraty Solné komory 2016 natočili Michal Štěpánek, Robert Ohlídal a Štěpán Rusek, sestříhala Monča Bezuchová: