Ferraty Solné komory pro začátečníky

Lehké ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu

Východně od Salzburgu, v severním předhůří Dachsteinu, se rozkládá nádherná alpská krajina, Solná komora, kde se horští velikáni zrcadlí v temně modrých ledovcových jezerech. Vápencové stěny a vrcholy jsou díky značnému množství zajištěných cest (klettersteigů) cílem turistů, kterým již nestačí jen chůze po značených cestách, ale chtějí si užít i trochu vertikálního dobrodružství, dříve vyhrazeného jen horolezcům.

Ačkoliv se může zdát, že zajištěné cesty jsou určeny jen pro osoby se sníženým pudem sebezáchovy, my vás chceme přesvědčit o opaku. Připravili jsme pro vás víkendovou kombinaci těch nejlehčích a přitom nejhezčích klettersteigů v této nádherné a blízké alpské oblasti, která vás uvede do světa via ferrat. Jejich náročnost budeme postupně nenásilně zvyšovat, takže po absolvování tohoto výletu už budete znát svou obratnost, sílu, vytrvalost a psychickou odolnost k hloubce pod nohama a budete si tak moci vybrat z široké nabídky našich dalších ferratových zájezdů.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B. Naši obratnost pak na závěr vyzkouší kratší úseky obtížnosti C, ty je však možno vynechat. Ti nejzdatnější si však mohou vyzkoušet i úseky obtížnosti D. Místy vystoupáme na první pohled hladkými stěnkami, hřebínky i komíny a vyzkoušíme si i technické pomůcky jako žebříky, lávky a lanové mosty. Jednotlivé ferraty jsou krátké, průměrně je zdoláme do 1 hod, celková délka túr bude záviset hlavně na tom, kolik jednotlivých ferratových úseků a variant si budete chtít vyzkoušet. Celkově naše výlety nezaberou více než 7 hod s maximálním převýšením ve výstupu i sestupu 600 m. Akce je určena úplným ferratovým začátečníkům, zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Jestliže požadujete individuálnější přístup, doporučujeme ferratovou školu. Pokud naopak máte s ferratami již zkušenosti, můžete je využít na zájezdu Ferraty Solné komory. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme v hostelu s kvalitní polopenzí. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné s cyklistickým zájezdem Jezera Solné komory na kole a v některých termínech s dalšími zájezdy do Solné komory.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ferraty u Gosau: Nad jezerem Stausee (770 m) úvodní zaškolení a vyzkoušení si materiálu na výukové ferrátce obtížnosti A a B. Poté lehčí ferrata Moritz (B/C) a následně ferrata Schmiedsteig (C), jejíž náročnější úseky lze obejít variantami Rampe (B) a Max (B/C). Ti nejzdatnější pak mohou vyzkoušet svou sílu a um na variantě kurz und heftig (D). (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Z městečka Bad Ischl (470 m) výjezd lanovkou k chatě Katrinalm (1413 m). Ferrata Katrin Klettersteig (B/C) s úžasnými výhledy na krajinu jezer Solné komory nás dovede na vrchol Katrin (1542 m). Sestup zpět k lanovce, sjezd k autobusu a přesun k hrázi jezera Vorderer Gosausee (933 m), nad jehož hladinou vede nádherná ferrata Laserer Alpin (C) i s lahůdkou v podobě lanového mostu. (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Různorodá, zpočátku vedoucí jeskyní a posléze vzdušná ferrata Mein Land - Dein Land (C) a poté ferrata Leadership Klettersteig (C) na vrchol Predigstuhlu (1278 m) s výhledem na ledovec Dachsteinu (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m). Kolem 14 hod odjezd a návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

2x v příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus v městečku Bad Goisern, většinou ve 3-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Některé postele jsou patrové. K dispozici je také wifi a společenská místnost s TV a kulečníkem.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí poslední den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách. Na náměstí v Bad Goisern se nachází také několik příjemných kaváren, vynikající pekárna a pizzerie. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Video ze zájezdu Ferraty Solné komory 2016 natočili Michal Štěpánek, Robert Ohlídal a Štěpán Rusek, sestříhala Monča Bezuchová:


Ferraty Solné komory pro začátečníky

Ferraty Solné komory pro začátečníky