Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Přejdeme hřeben Vlădeasy, uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a zpovzdálí poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky.

Čeká nás turistika v oblasti náhorní planiny Padiş. Na rozdíl od dalších zájezdů do pohoří Apuseni nebudou jeskyně hlavní náplní programu, zájemci se ale mohou kdykoliv do jeskynního dobrodružství pustit sami. My se zaměříme spíše na turistiku po horských pláních (poianách). Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Délka túr je cca 7 hodin i s přestávkami a průměrné převýšení je okolo 500 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Ubytovaní budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdy Apuseni pěšky i na kole a Apuseni - MTB v rumunském krasu. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) túra přes hřbet Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m). Navíc možná relativně náročnější návštěva jeskyně Cetăţile Rădesei (+2 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
 • 3. den: Okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 4. den: Túra přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí i polodivokých koní až k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 5. den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odjezd do termálního aquaparku v Bǎile Felix, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města. Noční přejezd Maďarska.
 • 6. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování a nocování

3x ve 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. K dispozici je pro všechny povlečení, teplá sprcha a splachovací WC. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 3lůžkové pokoje je 400 Kč/os., příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 600 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 600 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2 a 3lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačinty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

 • 09.07.2021 - 14.07.2021
 • 6 dní
 • Číslo: 426
 • 7 500 Kč
 • Rezervace

Apuseni - rumunská romantika

Apuseni - rumunská romantika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Pohodová turistika nejkrásnějšími místy Julských Alp (Slovinsko)

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a podhůří Penteleu