Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Apuseni, naše nejbližší rumunské hory, se rozkládají na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Přejdeme hřeben Vlădeasy, uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a zpovzdálí poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky.

Čeká nás turistika v oblasti náhorní planiny Padiş. Na rozdíl od dalších zájezdů do pohoří Apuseni nebudou jeskyně hlavní náplní programu, zájemci se ale mohou kdykoliv do jeskynního dobrodružství pustit sami. My se zaměříme spíše na turistiku po horských pláních (poianách). Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Délka túr je cca 7 hodin i s přestávkami a průměrné převýšení je okolo 500 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Ubytovaní budeme na Padişi přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdy Apuseni pěšky i na kole a Apuseni - MTB v rumunském krasu. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) túra přes hřbet Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m). Navíc možná relativně náročnější návštěva jeskyně Cetăţile Rădesei (+2 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 3. den: Okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Túra přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí i polodivokých koní až k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 5. den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odjezd do termálního aquaparku v Bǎile Felix, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města. Noční přejezd Maďarska.
  • 6. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

3x ve 2 a 4 lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 600 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 800 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob a zeleninu, někdy balkánský sýr, klobásu atd. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme u pivka posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačinty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

Apuseni - rumunská romantika

Apuseni - rumunská romantika