Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Přejdeme hřeben Vlădeasy, uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a zpovzdálí poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky.

Čeká nás turistika v oblasti náhorní planiny Padiş. Na rozdíl od dalších zájezdů do pohoří Apuseni nebudou jeskyně hlavní náplní programu, zájemci se ale mohou kdykoliv do jeskynního dobrodružství pustit sami. My se zaměříme spíše na turistiku po horských pláních (poianách). Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Délka túr je cca 7 hodin i s přestávkami a průměrné převýšení je okolo 500 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Ubytovaní budeme na Padişi přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Cabana Bradeţ, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdy Apuseni pěšky i na kole a Apuseni - MTB v rumunském krasu. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) túra přes hřbet Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m). Navíc možná relativně náročnější návštěva jeskyně Cetăţile Rădesei (+2 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 3. den: Okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Túra přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí i polodivokých koní až k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 5. den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odjezd do termálního aquaparku v Bǎile Felix, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města. Noční přejezd Maďarska.
  • 6. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

3x ve 2-5lůžkových pokojích nebo malých 2lůžkových chatičkách "sudech" se společným sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Cabana Bradeţ na Padişi. K dispozici je povlečení, teplá sprcha a splachovací WC. Hospoda má společenskou místnost a zahrádku. Příplatek za 2lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením je 300 Kč/os., sleva za spaní v 2lůžkových "sudech" je 250 Kč/os. Svůj zájem o 2lůžkové pokoje se sociálkou nebo o 2lůžkové sudy uveďte již v přihlášce.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob a zeleninu, někdy balkánský sýr, klobásu atd. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme u točeného pivka posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačinty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

Apuseni - rumunská romantika

Apuseni - rumunská romantika