Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Apuseni, naše nejbližší rumunské hory, se rozkládají na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Přejdeme hřeben Vlădeasy, uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a zpovzdálí poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky.

Čeká nás turistika v oblasti náhorní planiny Padiş. Budeme chodit po horských pláních (poianách) i přes husté lesy, navštívíme hluboké soutěsky, nahlédneme do propastí a jeskyní. Prolézání jeskyní není hlavní náplní programu, zájemci se ale mohou do jeskynního dobrodružství pustit sami. Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Délka túr je cca 7 hodin i s přestávkami a průměrné převýšení je okolo 500 m (náročnost podrobněji). Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Ubytováni budeme na Padişi přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné s dalšími zájezdy do oblasti Apuseni. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) túra přes hřeben Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m).
 • 3. den: Okolo vyvěračky Izbucul Ponor a po svěže zelených loukách u propadání Poiana Ponor k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului), túra po vyhlídkách do propastí, oběd v hospůdkách na Galavoi (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Pro zájemce za dobrého stavu vody možný dobrodružný průchod jeskyní s ponornou říčkou Galbenou.
 • 4. den: Pastvinami a polní cestou za sedlo Vărăşoaia k monumentální jeskyni Cetăţea Rădesei, pěšky po žebřících a řetězech průchod tunelovou jeskyní (4 hod, ↑ 320 m, ↓ 320 m). Navíc možná procházka kolem soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš (1-2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m) nebo brodění soutěsky vodou.
 • 5. den: Horskými loukami i hustými lesy kolem jeskyní Barsa a Pestera Neagra na vyhlídku Piatra Galbenei (1243 m), kolem ledové jeskyně Focul Viu sestoupíme do údolí řeky Galbeny, průchod soutěskou (možnost brodění, cesta zajištěna lany a řetězy) kolem vodopádu s jeskyní až k silnému vývěru říčky Galbeny (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 900 m, při vynechání soutěsky jen 5 hod, ↑ 500 m, ↓ 400 m ).
 • 6. den: Krajinově jedinečná túra zelenými loukami a po lesních a vozových cestách kolem salaší a stád koní do dřevorubecké vesničky Poiana Calineasa s dřevěným ortodoxním kostelíkem s ikonami (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m, možnost zkrátit).
 • 7. den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
 • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

5x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 1100 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 1400 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytováni, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob, zeleninu, balkánský sýr, někdy klobásu, šunku či nějaký salám atd. Na večeři je polévka, hlavní jídlo a salát. Společné večery můžeme strávit u venkovního posezení nebo v restauraci. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny (především sušenky, sladkosti, chipsy) a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné různými marmeládami, čokoládou nebo brynzou (5 RON/kus), čerstvé mléko a sýr, pálinku a místní borůvkový likér.

 • 17.08.2024 - 24.08.2024
 • 8 dní
 • Číslo: 4263
 • 12 800 Kč
 • Rezervace

Apuseni - rumunská romantika

Apuseni - rumunská romantika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Rumunsko - jižní Karpaty

Transylvánské Alpy - horská turistika po hřebenech Paringu, Sureanu, Lotru a Capatini

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

Jezera, vodopády a soutěsky Julských Alp

Pohodová turistika nejkrásnějšími místy Julských Alp (Slovinsko)

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách