Informace k zájezdu
Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Úvodní stránka zájezdu Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky ( Rumunsko, Balkán, Karpaty, Zájezdy pro rodiny s dětmi, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čekají nás jednodenní túry s délkou nejčastěji 10-12 km a s převýšením průměrně 500 m nahoru a totéž dolů ve středně náročném kopcovitém terénu. Pohybovat se budeme převážně po loukách a lesních a vozových cestách, výjimečně i po zpevněné šotolině. Na túrách strávíme denně cca 4 - 5 hodin včetně přestávek, delší je túra 3. den na Poiana Calineasa, která nám zabere 7 hodin a je dlouhá až 21 km, je možné ji však zkrátit. Téměř každý den je zařazena prohlídka nějaké jeskyně nebo soutěsky (doporučujeme sandály do vody a čelovku). Průzkum jeskyní je dobrovolný, děti většinou baví. Na túry budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den, ostatní věci bude možné zanechat na ubytování, většinou je během dne možnost občerstvení nebo oběda.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteoromania.ro
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Vladeasa/forecasts/1836 (Vladeasa, 1836 m)
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-8129109/Romania/Bihor/Comuna%20Budureasa/Padi%C5%9F (Padiš)

Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na nádherné, teplé i horké a slunečné počasí, tak i na déšť a bouřky, mlhu a chlad. Teploty v noci mohou v Bihoru klesnout i k 5 °C. Přes den mohou být i vedra k 30 °C. Počítejte s tím, že při dlouho trvajících deštích mohou být některé soutěsky neprůchozí.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 4,98 RON
1 RON (leu) = 5,072 Kč
Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu nebude možný, jedině až na zpáteční cestě v Oradei. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. na závěr v Oradei.

MAPY A LITERATURA

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd není třeba stahovat mapy celého Rumunska, ale stačí jen župy Bihor, Kluž, Alba.

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy z nakl. Dimap:

  • Bihor - Padis 1 : 30 000 (nejdůležitější, zahrnuje většinu túr)
  • Muntii Vladeasa 1 : 50 000 (2. den)
  • Muntii Bihor 1 : 60 000 (fakultat. 3. den)

Knižní průvodci:

  • Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
  • Rumunské hory (nakl. Sky)

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování: stanová varianta - kvalitní stan (vodě a větru odolný), karimatka, spacák; ubytovací varianta - viz kapitola Ubytování
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice. (Při prozkoumávání jeskyní se vám bude hodit obuv vhodná do vody, čelovka a oblečení, které vám nebude líto zašpinit).
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Je dobré si vzít boty vhodné do vody na brodění potoků v soutěskách a jeskyních.
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu). (Čelovka a náhradní baterie se vám budou hodit při návštěvě jeskyní!)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem
  • Pro děti: Nezapomeňte ani nezbytnosti pro vaše ratolesti. Starším dětem doporučujeme knížku, karetní, deskové či jiné cestovní hry (i do autobusu), sluchátka k mobilu, tablet... Pro mladší děti oblíbenou hračku, pastelky, blok, dostatek náplastí pro případ odřenin, dětskou chůvičku (pokud používáte), vlhčené ubrousky. Pro přímořské destinace navíc nafukovací pomůcky k vodě, potápěčské brýle, šnorchl.

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a začíná pomalu ekonomicky růst. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:

  • Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Není-li nablízku, musíte si umět poradit sami. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
  • Na krádeže v blízkosti vesnic, tzn. při nástupu a sestupu z hor. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)
  • U cykloakcí: Kola doporučujeme vždy zamykat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)


Video Rumunsko - Ponorné hrady - Cetatile Pornotului