Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - salaše, jeskyně, ovečky, koně i termály

Přírodní ráj Apusen, našich nejbližších rumunských hor, se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky. Cestou bude spousta možností osvěžení v potocích a jezírkách. Závěrečný den nás čeká návštěva termálních lázní Baile Felix s bohatým vodním vyžitím.

Čeká nás turistika na náhorní planině Padiş. Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem a svačinou. Délka túr je nejčastěji 10-12 km a průměrné převýšení je okolo 500 m nahoru a totéž dolů. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Pro průchody soutěskami je potřeba značná míra smyslu pro dobrodružství. Aby měly děti čas si na chvíli odpočinout od rodičů, bude pro ně po výletech připraven doprovodný program s průvodcem dětskými aktivitami. Ubytovaní budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Apuseni na kole pro aktivní rodinky. Nejste si jistí, zda Vaše dítě tento zájezd zvládne? Podívejte se jak vypadají zájezdy Family Adventure.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1.den: Předpokládaný večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2.den: Okruh jeskyní Cetăţea Rădesei a do soutěsky potoka Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (↔ 11 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3.den: Lesem i horskými loukami na Canton Glavoi a přes jeskyni Pestera Neagra na vyhlídku na soutěsku Galbeny. (↔ 10 km, ↑ 500 m, ↓ 400 m)
  • 4.den: Túra přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí i polodivokých koní až k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (↔ 21 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m, možnost zkrátit)
  • 5.den.: Okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. Možnost pro dobrodružné povahy projít přímo soutěskou. (↔ 12 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6.den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odjezd autobusem do termálního aquaparku v Bǎile Felix, bude-li čas i večerní návštěva města Oradea. Noční přejezd Maďarska.
  • 7.den: Návrat přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

4x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 800 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 800 Kč/os, příplatek za obsazení chatky jen 3 osobami je 1500 Kč/chatku. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí 6. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob a zeleninu, někdy balkánský sýr, klobásu atd. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme u pivka posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Korsika - turistika pro aktivní rodinky

Perla středomoří - přírodní krásy, města, moře, kaskády a tůně

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - salaše, pastviny, jeskyně, ovečky, koně i termály

Solná komora - turistika pro aktivní rodinky

Nenáročné pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Elba pěšky i na kole pro aktivní rodinky

Aktivní dovolená s dětmi na nejkrásnějším ostrově Toskánska

Istrie - turistika pro aktivní rodinky

Pohodová turistika kolem moře, do hor i historických měst (Chorvatsko)

Maďarsko - turistika pro aktivní rodinky

Maďarské národní parky a termály