Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - salaše, jeskyně, ovečky, koně i termály

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Uvidíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda koní, dojdeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a poznáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně a soutěsky. Cestou bude spousta možností osvěžení v potocích a jezírkách. Závěrečný den nás čeká návštěva termálních lázní Baile Felix s bohatým vodním vyžitím.

Čeká nás turistika v oblasti náhorní planiny Padiş. Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem. Délka túr je nejčastěji 10-12 km a průměrné převýšení je okolo 500 m nahoru a totéž dolů. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Pro průchody soutěskami je potřeba značná míra smyslu pro dobrodružství. Aby měly děti čas si na chvíli odpočinout od rodičů, bude pro ně po výletech připraven doprovodný program s průvodcem dětskými aktivitami. Ubytovaní budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Apuseni na kole pro aktivní rodinky. Nejste si jistí, zda Vaše dítě tento zájezd zvládne? Podívejte se jak vypadají zájezdy Family Adventure.

Program zájezdu

  • 1.den: Předpokládaný večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2.den: Okruh jeskyní Cetăţea Rădesei a do soutěsky potoka Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (↔ 11 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m
  • 3.den: Lesem i horskými loukami na Canton Glavoi a přes jeskyni Pestera Neagra na vyhlídku na soutěsku Galbeny. (↔ 10 km, ↑ 500 m, ↓ 400 m)
  • 4.den: Túra přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí i polodivokých koní až k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (↔ 21 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m, možnost zkrátit)
  • 5.den.: Okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. Možnost pro dobrodružné povahy projít přímo soutěskou. (↔ 12 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6.den: Poslední procházky: salaše, závrty a vyhlídky. Odjezd autobusem do termálního aquaparku v Bǎile Felix, bude-li čas i večerní návštěva města Oradea. Noční přejezd Maďarska.
  • 7.den: Návrat přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

4x ve 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. K dispozici je pro všechny povlečení, teplá sprcha a WC. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 3lůžkové pokoje je 400 Kč/os., příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 600 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 600 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2 a 3lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 6. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačinty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čekají nás jednodenní túry s délkou nejčastěji 10-12 km a s převýšením průměrně 500 m nahoru a totéž dolů ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po šotolinových, terénních i asfaltem zpevněných cestách. Na túrách strávíme denně cca 4 - 5 hodin včetně přestávek, delší je túra 3. den na Poiana Calineasa, která nám zabere 7 hodin a je dlouhá až 21 km, je možné ji však zkrátit. Na jednotlivé trasy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den, ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo v autobusu.

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarsko - turistika pro aktivní rodinky

Maďarské národní parky a termály