Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - jeskyně, soutěsky, pastviny, koně, ovečky i termály

Přírodní ráj Apusen, našich nejbližších rumunských hor, se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady, projdeme jeskyní Cetatea Radesei do soutěsky Teplého Someše, uvidíme vývěr i propadání říčky Galbeny, z vyhlídek budeme shlížet do hlubokých údolí a po svěže zelených loukách dojdeme do dřevorubecké vesničky s kostelíkem. Každý den potkáme stáda polodivokých koní, ovce a krávy, navštívíme salaše a prozkoumáme mnohé krasové jevy - jeskyně, kaňony, soutěsky, vývěry řek i jejich propadání do země, propasti a závrty. Závěrečný den navštívíme termální aquapark v Oradei se spoustou tobogánů a dalších dětských atrakcí.

Čeká nás pohodová turistika na náhorní planině Padiş. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem a svačinou, většinou se během dne zastavíme na oběd či menší občerstvení. Délka túr je nejčastěji 10-12 km a průměrné převýšení je okolo 500 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padiše má co nabídnout. Pro průchody jeskyněmi je potřeba značná míra smyslu pro dobrodružství. Po výletech se děti mohou dobrovolně zúčastnit programu s dětskými aktivitami. Ubytováni budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Rumunsko na kole pro aktivní rodinky. Nejste si jistí, zda Vaše dítě tento zájezd zvládne? Podívejte se jak vypadají zájezdy Family Adventure.

Program zájezdu

  • 1.den: Předpokládaný odjezd okolo 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2.den: Pastvinami a polní cestou za sedlo Vărăşoaia, pěšky po žebřících a řetězech tunelovou jeskyní Cetăţea Rădesei, průchod částí soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (4 hod, ↑ 320 m, ↓ 320 m)
  • 3.den: Lesem i horskými loukami na Canton Glavoi, dobrodružná prohlídka průchozích jeskyní Barsa a Pestera Neagra, výstup na vyhlídku Piatra Galbenei, oběd v hospůdkách na Glavoi. (3 hod, ↑ 520 m, ↓ 400 m)
  • 4.den: Krajinově jedinečná túra zelenými loukami a po lesních a vozových cestách kolem salaší a stád koní do dřevorubecké vesničky Poiana Calineasa s dřevěným ortodoxním kostelíkem s ikonami. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m, možnost zkrátit)
  • 5.den: Pěšky okolo vyvěračky Izbucul Ponor a po svěže zelených loukách u propadání Poiana Ponor k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului), dobrodružný průchod jeskyní s ponornou říčkou Galbenou a túra po vyhlídkách do propastí, oběd v hospůdkách na Galavoi. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6.den: Poslední procházky na Padiši: vyhlídka na soutěsku Boga (3 hod, ↑ 280 m, ↓ 420 m). Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, prohlídka Oradei, poslední nákupy, hospůdky, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
  • 7.den: Návrat přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

4x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. V chatkách je WC a teplá sprcha, manželská a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 900 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 1100 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí 6. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete např. čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob, zeleninu, balkánský sýr, někdy klobásu, šunku či nějaký salám atd. Na večeři je polévka, hlavní jídlo a salát. Společné večery můžeme strávit u venkovního posezení nebo v restauraci. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny (především sušenky, sladkosti, chipsy) a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné různými marmeládami, čokoládou nebo brynzou (5 RON/kus), čerstvé mléko a sýr, pálinku a místní borůvkový likér.

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Istrie - turistika pro aktivní rodinky

Pohodová turistika kolem moře, do hor i historických měst (Chorvatsko)

Korsika - turistika pro aktivní rodinky

Perla středomoří - přírodní krásy, města, moře, kaskády a tůně

Solná komora - turistika pro aktivní rodinky

Nenáročné pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - jeskyně, pastviny, salaše, koně, ovečky i termály

Elba pěšky i na kole pro aktivní rodinky

Aktivní dovolená s dětmi na nejkrásnějším ostrově Toskánska

Maďarsko - turistika pro aktivní rodinky

Maďarské národní parky a termály