Informace k zájezdu Apuseni - Vladeasa a Bihor

Úvodní stránka zájezdu Apuseni - Vladeasa a Bihor (Rumunsko, Karpaty, Balkán, Přechody hor)

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o zájezd patřící mezi relativně lehčí přechody rumunských hor, natěžko (s veškerým vybavením) absolvujeme úvodní 2,5denní přechod a závěrečný 2,5denní přechod. Mezi oběma přechody budeme chodit 2,5 dne nalehko (jen s malým batůžkem). Po dobu obou přechodů si poneseme vše důležité na zádech. Klíčová je proto volba batohu a hlavně jeho obsahu. Naše putování povede ve výškách 700-1800 m, na Vladease budeme nejčastěji kolem 1600 m, na Bihoru převážně ve výškách 1000-1400 m. Denně strávíme na túrách nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, ale relativně malé, nejčastěji mezi 200-600 m ve výstupu i v sestupu. Zdaleka největší převýšení představuje výstup na hřeben Vladeasy v úvodu, 1250 výškových metrů. Náročnější terén nás čeká při průzkumech jeskyní a průstupu soutěskami (fakultativní výlety nalehko) - je třeba počítat s lehčím lezením a broděním, mnohdy je cesta zajištěná lany a řetězy. Náročnost jednotlivých soutěsek záleží také zásadně na stavu vody. Vzhledem k tomu, že v soutěskách občas narazíme na řetězy, doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním. S autobusem se setkáme na Padişi 4. a 7. den večer a vyzvedneme si zásoby na další túry a na závěrečný přechod. Po celou dobu zájezdu je také možné v busu nechat případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
http://www.wunderground.com/global/stations/15119.html (Vladeasa)
http://cz.snow-forecast.com/resorts/StanadeVale/6day/top (Apuseni, Stina de Vale)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na nádherné, teplé i horké a slunečné počasí, tak i na déšť a bouřky, mlhu a chlad. Teploty v noci mohou v Bihoru klesnout i k 5 °C. Přes den mohou být i vedra k 30 °C. Počítejte s tím, že při dlouho trvajících deštích mohou být některé soutěsky neprůchozí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na zájezdu jsou poměrně široké možnosti jak utratit peníze: v několika rumunských hospůdkách, za potraviny, za vstup do jeskyně Poarta lui Ionele (cca 10 lei), za vstup do termálů (cca 20 lei), za případné suvenýry. Celkově záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolik jídla si vezmete z ČR, kolikrát si zajdete do rumunské hospůdky. Na útratu lze doporučit cca 40-50 €. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den ve vesnici Girda de Sus nebo v Oradea. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu dalších cca 30-50 €, dle vašeho uvážení. Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Základní jednoduché potraviny (zejména chleba) jsou v malých vesnických krámcích většinou levnější než u nás. Stejně tak pivo.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu nebude možný, jedině až na zpáteční cestě v Oradea. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. na závěr v Oradea.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Muntii Vladeasa 1 : 50 000 (první 2 dny trasy)
Dimap: Padis 1 : 30 000 (5 dní trasy)
Dimap: Muntii Bihor 1 : 60 000 (poslední 2 dny trasy)
Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad


Zobrazit mapu zájezdu Apuseni: Vladeasa a Bihor na větší mapě maps.google.cz

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, malý batůžek … Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 5°C), čelovka a náhradní baterie (jeskyně!), sandály do vody, plavky (termály!)
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, batůžek na jednodenní túry a výlety (malý, lehký a skladný), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu - šátek, kšiltovka, ...), návleky, oblečení na noc do stanu. Pokud chcete důkladně prozkoumávat jeskyně, je dobré mít i oblečení, které vám nebude líto zašpinit. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na brodění potoků v soutěskách, na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se z části o přechody hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kap. Stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na úvodní den v horách si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petr Drápal - Apuseni: Bihor a Vladeasa 2002, Martin Kučera - Apuseni: Vladeasa a Bihor 2005, Klára Vlčková - Apuseni 2008, Vít Ditrich - Apuseni - Vladeasa a Bihor 2007, Peter Šrank - Rumunsko 2009.

 

Apuseni - Vladeasa a Bihor

Vladeasa - tábořiště U Bílých skal

 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy