Apuseni - Vladeasa a Bihor

Propastné a Hříběcí hory (Rumunsko)

Bihor - Propastné hory ...kraj ponorných řek v Západních Karpatech, kraj pastí v horách Apusenských: nikde v Rumunsku není skvělejší říše vod, které se propadají do země, a vod, které z ní vyvěrají, vod, které mizí v jeskyních a kdesi z jiných opět vytékají...
Vlădeasa - Hříběcí hory ...bílí koně, hnědé strže, černí koně, bílé mraky, hnědí koně, černé lesy. Zelené trávy, šimlovatí koně. Pastviny do nedohledna, tři dny jsme nepotkali nepastýřskou duši... pastviny s dřevem a dálkami pro tisíce letních táborů, ale liduprázdno...
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Vydáme se do divokých soutěsek a potemnělých kaňonů a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Neuvěřitelné propletence jeskynních systémů, kterými se dá celé hodiny procházet, lze najít takřka na každém kroku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului - Ponorné hrady. Na severním okraji planiny Padiš projdeme skrze jeskyni Rădesei se skalními okny ve stropě do kaňonu Someşul Cald. Divoké stěny této soutěsky se budou místy tyčit až 300 m nad naše hlavy. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes šťavnaté pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, se dostaneme až k vývěru Galbeny - Žluté řeky, a projdeme jejím kaňonem. Neopomeneme nahlédnout do tajuplné ledové jeskyně Focul Viu - Živý oheň.

Přejdeme hlavní hřeben pohoří Vlădeasa a dostaneme se do krasové části pohoří Bihor. Jedná se o zájezd patřící mezi relativně lehčí přechody rumunských hor. Natěžko absolvujeme úvodní 3denní a kratší půldenní přechody v průběhu dalších 5 dní. Zbývající část dní se budeme pohybovat nalehko, avšak často technicky náročnějším terénem (soutěskami a jeskyněmi s řetězy a potřebou brodění). Jednou se potkáme s naším autobusem a doplníme zásoby na další část zájezdu. Denně strávíme na túrách nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, ale relativně malé, nejčastěji mezi 200-600 m ve výstupu a totéž v sestupu. Nocujeme ve vlastních stanech v přírodě na osvědčených místech a na veřejném tábořišti La Grajduri a Padiş. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Výstup z vesničky Bologa kolem chaty Vlădeasa na hřeben a na nejvyšší vrchol Vlădeasa (1836 m). (9 hod, ↑ 1250 m, ↓ 350 m)
 • 3. den: Přechod po hřebeni Vlădeasy opuštěnými travnatými pláněmi stále k jihu. Překonání sedla oddělujícího Vlădeasu od Bihoru, nocleh na okraji krasového království. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 700 m)
 • 4. den: Výprava nalehko po řetězech tunelovou jeskyní Cetăţile Rădesei a okruh soutěskou Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. Natěžko přesun na tábořiště Padiş, setkání s busem. (4 hod nalehko, 2 hod natěžko, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 5. den: Možný výlet na vršek Biserica Moţului (1466 m). Výlet na lehko přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí a polodivokých koní k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa. (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 6. den: Natěžko z Padişe okolo ponoru a vyvěračky na louce Poiana Ponor na tábořiště La Grajduri, táboření 3 noci po sobě. Ohromující túra přes Ponorné hrady - Cetăţile Ponorului, sestup k největší jeskynní bráně v Evropě, průchod propastním systémem. (4-5 hod nalehko, 2 hod natěžko, ↑ 200-350 m, ↓ 400-550 m)
 • 7. den: Túra přes vyhlídku Piatra Galbenei, pohled do ledové jeskyně Focul Viu, průchod soutěskou řeky Galbeny s broděním, přes lana a řetězy kolem vodopádu s jeskyní až k jejímu vývěru, zpět přes propast Borţig. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 8. den: Túra spojená s návštěvou jeskyní Peştera Neagra a Peştera Barsa a výšlapem na vyhlídku Amfiteatr Boghi. (5-7 hod, ↑ 300-750 m, ↓ 300-750 m)
 • 9. den: Natěžko přesun k autobusu, sjezd z hor a zajímavá jeskyně Pestera Ursilor, muzeum historie, túra po okolí. V Baile Felix zasloužený relax v termálním aquaparku, večerní návštěva zajímavé Oradei, nákupy. Noční přejezd Maďarska. (1,5 hod natěžko, ↑ 100 m)
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Nocování

Ve vlastních stanech v přírodě na předem vyhlédnutých a osvědčených místech. La Grajduri funguje jako veřejné tábořiště, zůstaneme na něm 2 noci po sobě. Na Padişi budeme tábořit dvakrát po jedné noci. Na místech noclehů je vždy v dosahu zdroj pitné vody. Každý den je možné rozdělat oheň.

Stravování

Z vlastních zásob i z místních zdrojů. Na chatě Padis a na La Grajduri (4. den večer - 8. den ráno) a na závěr v Girda de Sus bude možnost dokoupit základní potraviny (chléb, sladkosti, ovoce, zelenina). Od 4. do 7. dne není nutné vařit vlastní večeře, v hospůdkách je možné si dávat rumunské speciality. Ceny jsou podobné jako u nás. Na Padişi můžeme 2x (4. a 7. den večer) doplnit zásoby z našeho autobusu.

Apuseni - Vladeasa a Bihor

Apuseni - Vladeasa a Bihor

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)

Rumunsko - opuštěné hřebeny jižních Karpat

Přechod pohoří Paring, Cindrel, Lotru a Sureanu

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce