Propastné a Hříběcí hory (Rumunsko)
Bihor - Propastné hory ...kraj ponorných řek v Západních Karpatech, kraj pastí v horách Apusenských: nikde v Rumunsku není skvělejší říše vod, které se propadají do země, a vod, které z ní vyvěrají, vod, které mizí v jeskyních a kdesi z jiných opět vytékají...
Vlădeasa - Hříběcí hory ...bílí koně, hnědé strže, černí koně, bílé mraky, hnědí koně, černé lesy. Zelené trávy, šimlovatí koně. Pastviny do nedohledna, tři dny jsme nepotkali nepastýřskou duši... pastviny s dřevem a dálkami pro tisíce letních táborů, ale liduprázdno...
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)
Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Vydáme se do divokých soutěsek a potemnělých kaňonů a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Neuvěřitelné propletence jeskynních systémů, kterými se dá celé hodiny procházet, lze najít takřka na každém kroku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului - Ponorné hrady. Na severním okraji planiny Padiš projdeme skrze jeskyni Rădesei se skalními okny ve stropě do kaňonu Someşul Cald. Divoké stěny této soutěsky se budou místy tyčit až 300 m nad naše hlavy. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes šťavnaté pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, se dostaneme až k vývěru Galbeny - Žluté řeky, a projdeme jejím kaňonem. Neopomeneme nahlédnout do tajuplné ledové jeskyně Focul Viu - Živý oheň.
Přejdeme hlavní hřeben pohoří Vlădeasa a dostaneme se do krasové části pohoří Bihor. Jedná se o zájezd patřící mezi relativně lehčí přechody rumunských hor. Natěžko absolvujeme úvodní 3denní a kratší půldenní přechody v průběhu dalších 5 dní. Zbývající část dní se budeme pohybovat nalehko, avšak často technicky náročnějším terénem (soutěskami a jeskyněmi s řetězy a potřebou brodění). Jednou se potkáme s naším autobusem a doplníme zásoby na další část zájezdu. Denně strávíme na túrách nejčastěji 7-9 hodin včetně pauz. Denní převýšení je různorodé, ale relativně malé, nejčastěji mezi 200-600 m ve výstupu a totéž v sestupu. Nocujeme ve vlastních stanech v přírodě na osvědčených místech a na veřejném tábořišti La Grajduri a Padiş. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob.
Ve vlastních stanech v přírodě na předem vyhlédnutých a osvědčených místech. La Grajduri funguje jako veřejné tábořiště, zůstaneme na něm 2 noci po sobě. Na Padişi budeme tábořit dvakrát po jedné noci. Na místech noclehů je vždy v dosahu zdroj pitné vody. Každý den je možné rozdělat oheň.
Z vlastních zásob i z místních zdrojů. Na chatě Padis a na La Grajduri (4. den večer - 8. den ráno) a na závěr v Girda de Sus bude možnost dokoupit základní potraviny (chléb, sladkosti, ovoce, zelenina). Od 4. do 7. dne není nutné vařit vlastní večeře, v hospůdkách je možné si dávat rumunské speciality. Ceny jsou podobné jako u nás. Na Padişi můžeme 2x (4. a 7. den večer) doplnit zásoby z našeho autobusu.