Banát

Turistika po vesnicích krajanů (Rumunsko)

Zájezd Banát v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zájezdů do Rumunska nebo zájezdů zaměřených na pěší turistiku.

V rumunském Banátu se u krajanů, kteří osídlili nejjižnější výběžky Karpat před více jak 180 lety, na pár dnů vrátíme do dob našich babiček, kdy čas a život ubíhal poklidně a hodnoty byly jiné než dnes, do nelehkých dob vesnických hospodářů, do časů, kdy tradice a víra byly nade vše, do původních neporušených horských zemědělských krajin, v nichž se stále ještě žije v souladu s přírodou. Budeme putovat od vesnice k vesnici krajinou podhorských políček, hlubokých lesů, tradičních hospodářství a vodních mlýnků. V každé se zastavíme, můžeme si popovídat s místními a pochutnat si třeba na rumunském mici, šármí, domácím sýru a chlebu, nebo na pečených rybách, čerstvě vylovených z Dunaje. Veletok uvidíme z několika vyhlídek, na lodi projedeme jeho nejzajímavější soutěskovitou část, dostaneme se i na dunajský ostrov a navštívíme i několik jeskyní nad Dunajem i mimo řeku.

Atraktivní zájezd zaměřený na méně náročnou pěší turistiku a poznávání místních vesniček a banátské kultury, které bude intenzivní také díky všem noclehům stráveným v domech v banátských vesnicích, kde dostaneme místní vydatnou polopenzi s rumunskými jídly a specialitami. Po celou dobu půjdeme prakticky nalehko, jen s malým batůžkem. Budeme se pohybovat v relativně méně náročném terénu, ve výškách 200 m (kaňony, soutěsky) až 800-900 m (hřbety, vyšší partie). Denní převýšení jsou různorodá, ovšem relativně pohodová, mezi 400-800 m ve výstupu a totéž v sestupu, na túrách strávíme nejčastěji 6-7 hod. Díky tomu a i vzhledem k relativně méně náročnému terénu se jedná o snazší akci do rumunských Karpat. Tři dny jsou zařazeny spíše poznávací výlety - lodí na Dunaji do soutěsek, na ostrov a k jeskyním a na koňském povozu do soutěsky Nery.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Příjezd do Banátu do rumunské vesnice Şopotu Nou, výstup po krásném hřebeni s výhledy do nejvýše položené české osady Rovensko. Prohlídka malebné vsi, seznámení se s místními lidmi. (3,5 hod, ↑ 650 m)
 • 3. den: Přechod do tradiční vsi Gerník, cestou návštěva nádherné lokality vodních mlýnků U Petra, které jsou stále funkční (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 600 m). Večer ukázka mletí obilí na vodním mlýnku nebo práce v kovárně.
 • 4. den: Výlet na koňském povoze do krásného kaňonu řeky Nery s až 400 m vysokými stěnami.
 • 5. den: Túra přes rozlehlou jeskyni Turecká díra a jeskyni Vranovec s krásnou krápníkovou výzdobou do vesnice Svatá Helena. (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 900 m)
 • 6. den: Výlet k bývalé vesnici Svatá Alžběta, na vyhlídku na skalách a k jeskyním nad Dunajem. Loďkou na ostrov na Dunaji, kde žijí stáda polodivokých koní. Fakultativně opékání čerstvě ulovených ryb na břehu řeky.
 • 7. den: Přejezd místním minibusem podunajskou silnicí k vesnici Bígr. Návštěva u bígerského malíře Josefa Řeháka, jehož malby zdobí i krajanské kostely v Banátu. Túra z Bígru přes vyhlídku Kopřiva a staré antracitové doly do Eibentálu (7 hod, ↑ 550 m, ↓ 750 m).
 • 8. den: Průzkum rozlehlého jeskynního labyrintu peştera Ponicova, v závěru jeskyně možnost proplavat až do Dunaje. Na lodi soutěskou Cazanele Mare: 170 m široký Dunaj obklopený vysokými skalními masívy, zastávka u jeskyně Grota Veterani. Posezení v rybářské pevnosti nad Dunajem s výhledy na řeku. Krátký pěší návrat do Eibentálu.
 • 9. den: Závěrečná túra na vyhlídku Známana u Eibentálu s výhledem k Dunaji a rumunsko-srbské hranici (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Ukázka pečení chleba a místní řezbářské práce, možnost nákupu suvenýrů. Posezení v hospůdce U Medvěda, dokoupení dobrot domů. Setkání s naším autobusem a odjezd.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Všech 7 nocí budeme ubytováni u místních lidí, ve 4 různých vesnicích. V rodinách budeme mít zároveň zajištěny snídaně a večeře. Většina místních má prostor pro ubytování 2-5 lidí, takže zájezd se rozdělí do více rodin. Pouze v Rovensku budeme spát jedinou noc, v ostatních vesnicích strávíme po 2 nocích.

Stravování: Budeme využívat vydatnou místní polopenzi s tradičními banátskými a rumunskými jídly. Ochutnáme třeba mici, šármí, domácí sýry a domácí chleba, kdoulovou pomazánku, vdolky pečené na peci. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Jídlo na den je doporučené dokupovat postupně na místě. Ceny za potraviny ve vesnických krámcích i v hospůdkách jsou mírně nižší než u nás nebo stejné.

Fotky z minulých zájezdů na Banát: David Hainall - Za krajany do rumunského Banátu 2012 + Banát 2012 - deník z cesty + Za Čechy do rumunského Banátu. Drsný život v srdci kouzelné přírody - článek na iDnes + Krasový kaňon Nery a kaskády, evropská rarita - článek na iDnes.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Banát

Po celou dobu akce se budeme pohybovat prakticky nalehko, jen s malým batůžkem a to díky noclehům v banátských chalupách, místní polopenzi a možnosti dokupovat jídlo na den na místě. Některé dny půjdeme sice se všemi věcmi, jindy budeme mít pár nepotřebných věcí uložených na ubytování. Neponeseme ovšem stany, spacáky, karimatky ani velké zásoby jídla. Budeme se pohybovat v relativně méně náročném terénu, ve výškách 200 m (kaňony, soutěsky) až cca 800-900 m (hřbety, vyšší partie), nejčastěji mezi 400-800 m. Denní převýšení jsou různorodá, ovšem relativně pohodová - mezi 400-800 m ve výstupu a totéž v sestupu, na túrách strávíme denně nejčastěji 6-7 hod. První a poslední túra je kratší - cca 4 hod. Tři dny jsou zařazeny spíše poznávací výlety - lodí na Dunaji do soutěsek, na ostrov a k jeskyním, dále na koňském povozu do soutěsky Nery. Díky tomu všemu a díky relativně méně náročnému terénu se jedná o snazší akci do rumunských Karpat. Dopravu máme společnou se zájezdem Banát, Mehedinţi a Cernei. Autobus však po celou dobu akce nebudeme potřebovat a uvidíme se s ním jen na začátku a konci zájezdu.

Pro inspiraci: vybavení na zájezd s jednodenními túrami
Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii