Informace k zájezdu
Berchtesgadenské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Berchtesgadenské Alpy ( Rakousko, Německo, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Turistika po horských stezkách, velmi vzácně je na pár skalnatějších místech nataženo ocelové lano k přidržení. Túry jsou technicky nenáročné, trvající průměrně 8 hodin. Druhý a třetí den zájezdu nás čeká náročnější túra, kterou si ale můžete ulehčit pohodovější variantou. Převýšení každého dne je kolem 1000 m nahoru i dolů. Túry můžeme jít jen s malým batohem. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 5. den přibližně v poledních hodinách. Je možné si v něm nechat věci potřebné pro zpáteční cestu (oblečení, obuv aj.).

Vzhledem k ocelovým lanům, které na túrách místy využijeme, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.koenigssee.com/berchtesgaden-bayern-urlaub/Article/ID/2056/Session/2-yMBgc7uc-0-IP/Wetter.htm (Schönau am Königsee)
V Alpách je nutné být koncem léta připraven na jakékoliv počasí - déšť a chladno, ale stejně tak může být příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 6 až 25 °C.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Určitě budete platit ubytování na chatách (Carl-von-Stahl-Haus: členové OEAV 12€/noc, ostatní 24 €/noc, Gotzenalm 26 €/noc se snídaní a 36 €/noc s polopenzí, Karlingerhaus 13 €/noc pro členy OEAV a 23 € pro nečleny). Vaše další výdaje na místě budou záležet na tom, jak vydatně se budete stravovat zejména na chatě Karlingerhaus. Doporučujeme si koupit polopenzi nebo alespoň večeři. Cena za jídlo viz výše v kapitole Stravování. Na útratu lze doporučit cca 60-100 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag a Berndt: D5 Berchtesgadener Land 1 : 25 000,
Kompass: 14 Berchtesgadener Land, Chiemgauer Alpen 1 : 50 000.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe.
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku či lehoučký spacák, malý batoh cca 30 l na přechod po chatách.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, …
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na chaty a na nocleh na chatách, plavky. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Na chatě Gotzenalm je snídaně nebo polopenze v ceně ubytování. Na Karlingerhausu doporučujeme polopenzi nebo alespoň večeři koupit na chatě, ušetříte tak na váze batohu. Více viz výše kap. Stravování. Přes den na túrách je možné využít ke koupi obědu jedinou chatu 3. den, jinak je třeba mít na den vlastní studené jídlo z ČR - s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Mimo chaty lze vodu určitě doplnit v polovině 3. dne. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.