Lago di Como na kole

Cyklistika v nejkrásnější části italské Lombardie

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dramatické výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky a chladivé vodopády, a nabízejí všudypřítomné panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. Dobrý oběd, káva nebo pravá italská zmrzlina je tak vítaným zpestřením.

Pojeďte s námi zakusit hladký asfalt, poctivé výjezdy a nádherné sjezdy v okolí italského jezera Lago di Como. Z městečka Laggheto objedeme během našeho výletu jezero ze všech stran. Jeho břehy lemují města a vesnice s promenádami a spoustou příjemných míst pro delší nebo kratší gastronomické zážitky, na které si i my uděláme čas. Navštívíme výjimečný kostelík cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo, vyjedeme pod úpatí monumentálního masivu Grigne nebo na uchvacující vyhlídku Rifugio San Grato. Během všech etap se nám budou otevírat nádherné rozhledy alpskou krajinou na horské štíty a ledovcové jezero Lago di Como. Po náročných etapách se odměníme koupáním v jezeře.

Čekají nás denní etapy s čistým časem jízdy okolo 3-5 hodin a s délkou průměrně 50 km a stoupáním okolo 800 m a stejně velkým nebo větším klesáním. Všechny etapy je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Lago di Como MTB a turistickým zájezdem Lago di Como, ke kterým je možné se kterýkoli den připojit. Nocovat budeme v kempu v městečku Dervio a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Prohlídka historického města Como, dále po cyklostezce přes vesnici Albavilla a výjezdem k jedinečnému kostelíku cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo. Možnost prohlídky zdejšího Muzea cyklistiky. Vyhlídkovým sjezdem až do srdce oblasti jezera Como, městečka Bellaggio. Romantická projížďka lodí s výhledy na celé jezero do obce Varenna a dojezd po břehu jezera do kempu. Ubytování v kempu. (↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 3. den: Z obce Ballabio po cyklostezce podél řeky Torrente Pioverna do vesnice Cortenova. Po vrstevnici lesy přes obec Paralasco až k břehu Lago di Como, do obce Bellano a po břehu jezera do kempu (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 800 m). Fakultativně z obce Paralasco možnost výjezdu starou horskou silničkou pod úpatí masivu Grigne (1350 m) a dále panoramatickým sjezdem až na břeh Lago di Como a do kempu (↔ +15 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
  • 4. den: Z městečka San Fedele Intelvi výjezd na Alpe di Colonno (1300 m). Odpočinek na alpských loukách s výhledem na jezero Lago di Como. Možnost výjezdu k Rifugio Venini (1550 m) s romantickým posezením a úchvatným výhledem do okolí. Poté krásným sjezdem až k jezeru Lago di Lugano (350 m), prohlídka městečka Porlezza a dále cyklostezkou do jednoho z nejkrásnějších městeček v oblasti, Menaggio. Lodí návrat do kempu (↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1500 m). Alternativně dojezd kolem jezera (↔ +45 km, ↓ 200 m).
  • 5. den: Výjezd z kempu do obce Vendrogno (730 m) a dál na vyhlídku Rifugio San Grato (930 m) s výhledem na celé jezero a dále do obce Indovero. Zasloužený sjezd a následně výjezd k horskému letovisku Premana. Dále zapomenutou krajinou se starými podhorskými vesničkami až do obce Vestreno (↔ 40 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Možnost výjezdu z obce Indovero na Alpe Giumello (1500 m) a pěšího výstupu na vrchol Monte Croce di Muggio (1799 m) s dechberoucími výhledy až k švýcarskému Matterhornu (↔ +20 km, ↑ +800 m, ↓ +800 m). Večerní odjezd a noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně a Prahy, v dopoledních hodinách do Brna.

Nocování

3x ve vlastních stanech v příjemném kempu Green Village u osady Laggeto na břehu jezera Lago di Como. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. V kempu je k dispozici wifi. Možnost ubytování v dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, povlečením a ručníky za příplatek 2100 Kč/os. Svůj zájem o pokoj uveďte do poznámky v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Během programu lze také využít řadu místních restaurací a kaváren. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Každý den nás čekají etapy většinou po hladkém asfaltu či zpevněných cyklostezkách s průměrnou délkou 50 km a převýšením okolo 800 m. V sedle strávíme každý den přibližně 3-5 hodin čistého času. Všechny etapy je možné zkrátit nebo prodloužit. Případně si užít vlastní odpočinkový program na břehu jezera. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Lago di Como MTB a turistickým programem Lago di Como, ke kterým je možné se kterýkoli den připojit. Budeme se pohybovat v různých částech kolem jezera, které si tak vychutnáme z různých úhlů pohledů. Během etap budeme mít možnost se občerstvit a zásoby na jednotlivé dny lze rovněž dokoupit v dobře vybaveném obchůdku přímo v areálu kempu.

Lago di Como na kole

Lago di Como na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku