Hory a jezera Lombardie na kole

Cyklistika v nejkrásnější části italské Lombardie

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dechberoucí výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny jezera, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky a chladivé vodopády, a nabízejí panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu okolních jezer. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. I když se nachází v blízkosti Švýcarských hranic, nechybí zde úžasné těstoviny, pizza, zmrzlina a v každé vesničce si můžete dát šálek silného espressa.

Pojeďte s námi zakusit hladký asfalt, poctivé výjezdy a nádherné sjezdy v okolí italského jezera Lago di Como. Jeho břehy lemují města a vesnice s promenádami a spoustou příjemných míst pro gastronomické zážitky, na které si i my uděláme čas. Navštívíme výjimečný kostelík cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo, čeká nás stoupání do horského sedla Bocchetta di Colonno (1324 m) nebo na uchvacující vyhlídku San Grato. Během všech etap se nám budou otevírat nádherné panoramata alpskou krajinou na horské štíty a ledovcová jezera Lago di Como nebo Lago di Lugano. Po etapách se odměníme koupáním v jezeře a také výbornou večeří se sklenkou vychlazeného Prosecca nebo Aperolu.

Čekají nás denní etapy s délkou průměrně 50 km a převýšením okolo 750 m (náročnost podrobněji). Během dne bude dostatek času pro odpočinek těla i ducha, protože výhledy do okolí jen těžko donutí člověka ke spěchu. Všechny etapy je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Ubytováni budeme v kempu a rezidenci Green Village, kde dostaneme i místní snídani. Kemp se nachází přímo na břehu jezera, u městečka Colico. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Lago di Como MTB a turistickým zájezdem Lombardie - turistika u Lago di Como, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Ranní káva u břehu jezera Lago di Pusiano. Dále výjezd po stopách Giro d'Italia k jedinečnému kostelíku cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo (754 m). Možnost prohlídky zdejšího muzea cyklistiky. Vyhlídkovým sjezdem až do srdce oblasti jezera Como, městečka Bellaggio. Romantická projížďka lodí s výhledy na celé jezero do obce Varenna a dojezd po břehu jezera na ubytování. (↔ 55 km, ↑ 850 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Z obce Moggio po cyklostezce podél řícky Torrente Pioverna do vesnice Cortenova. Stoupání do obce Narro a po vrstevnici k vyhlídce San Grato (930 m) s výhledem na celé jezero Como. Sjezdem plným serpentin do obce Bellano a dojezd podél břehu přes Dervio do kempu (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 1300 m). Fakultativně z obce Narro výjezd na Alpe Giumello (1500 m) a pěší výstup na vrchol Monte Croce di Muggio (1799 m) s dechberoucími výhledy až k švýcarskému Matterhornu (↔ +20 km, ↑ +850 m, ↓ +850 m).
  • 4. den: Z městečka San Fedele Intelvi výjezd na Alpe di Colonno a přes průsmyk Bocchetta di Colonno (1324 m), odpočinek na alpských loukách s romantickým posezením a úchvatným výhledem do okolí a na jezero Como. Parádní sjezd k jezeru Lago di Lugano (350 m), prohlídka městečka Porlezza a dále cyklostezkou do jednoho z nejkrásnějších městeček v oblasti, Menaggio (↔ 45 km, ↑ 750 m, ↓ 1250 m). Alternativně dojezd kolem jezera do kempu (↔ +35 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 5. den: Podél břehu jezera do městečka Derivo a následné stoupání s krásnými výhledy, kolem strážní věže Castello di Orezia z 11. stol. Starou cestou z 1. světové války kolem kostelíků, bunkrů a vodopádu Valvarrone, sjezd k řece Adda. Kolem vody zpět do městečka Colico (↔ 40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Rozlučkové koupání na místních plážích, poslední italské aperitivo a večerní odjezd. Noční přejezd Švýcarska a Německa zpět do ČR.
  • 6. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Nocování a ubytování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Lago di Como u osady Laggeto. Za příplatek 2000 Kč/os. je možné doobjednat ubytování v pokojích nebo apartmánech (vč. povlečení a ručníků) v rezidenci, která je součástí kempu Green Village. K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje nebo 3-5lůžkové apartmány. Samostatné pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale nemají kuchyňku. 3-5lůžkové apartmány mají 1-2 samostatné ložnice (vždy pro 2-3 osoby), sociální zařízení a kuchyňský kout. Většina apartmánů disponuje přistýlkou v podobě rozkládací pohovky. Svůj zájem o ubytování uveďte do poznámky v přihlášce. Pokoje a apartmány doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. K dispozici je wifi. Sprcha pro ubytované v kempu ve vlastních stanech je za poplatek 0,70 €/cca 2 min.

Stravování

Dostaneme místní kontinentální snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií či restaurací. Během programu lze rovněž využít řadu místních gastro podniků. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Hory a jezera Lombardie na kole

Hory a jezera Lombardie na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku

Livigno na kole

Cyklistika v italském Tibetu