Lago di Como na kole

Cyklistika v nejkrásnější části italské Lombardie

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dramatické výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny jezera, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky a chladivé vodopády, a nabízejí panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. Dobrý oběd, káva nebo pravá italská zmrzlina je tak vítaným zpestřením.

Pojeďte s námi zakusit hladký asfalt, poctivé výjezdy a nádherné sjezdy v okolí italského jezera Lago di Como. Z městečka Laghetto objedeme během našeho výletu jezero ze všech stran. Jeho břehy lemují města a vesnice s promenádami a spoustou příjemných míst pro delší nebo kratší gastronomické zážitky, na které si i my uděláme čas. Navštívíme výjimečný kostelík cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo, vyjedeme pod úpatí monumentálního masivu Grigne nebo na uchvacující vyhlídku Rifugio San Grato. Během všech etap se nám budou otevírat nádherné rozhledy alpskou krajinou na horské štíty a ledovcové jezero Lago di Como. Po náročných etapách se odměníme koupáním v jezeře.

Čekají nás denní etapy s čistým časem jízdy okolo 3-4 hodin a s délkou průměrně 50 km a převýšením okolo 800 m. Během dne bude dostatek času pro odpočinek těla i ducha, protože výhledy do okolí jen těžko donutí člověka ke spěchu. Všechny etapy je možné zkrátit, prodloužit nebo vynechat a udělat si vlastní alternativní program. Ubytováni budeme v kempu a rezidenci Green Village, kde dostaneme i místní snídani. Kemp se nachází přímo na břehu jezera, u městečka Colico. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Lago di Como MTB a turistickým zájezdem Lago di Como, ke kterým je možné se kterýkoli den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Prohlídka historického města Como, dále po cyklostezce přes vesnici Albavilla a výjezdem k jedinečnému kostelíku cyklistů Santuario della Madonna del Ghisallo. Možnost prohlídky zdejšího muzea cyklistiky. Vyhlídkovým sjezdem až do srdce oblasti jezera Como, městečka Bellaggio. Romantická projížďka lodí s výhledy na celé jezero do obce Varenna a dojezd po břehu jezera do místa ubytování. (↔ 55 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 3. den: Z obce Ballabio po cyklostezce podél řeky Torrente Pioverna do vesnice Cortenova. Po vrstevnici přes lesy a obec Paralasco až k břehu Lago di Como a přes Bellano dojezd do kempu (↔ 45 km, ↑ 300 m, ↓ 800 m). Fakultativně z obce Paralasco možnost výjezdu starou horskou silničkou pod úpatí masivu Grigne (1350 m) a dále panoramatickým sjezdem k Lago di Como a do kempu (↔ +15 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
  • 4. den: Z městečka San Fedele Intelvi výjezd na Alpe di Colonno (1300 m), odpočinek na alpských loukách s výhledem na Lago di Como a následný výjezd k Rifugio Venini (1550 m) s romantickým posezením a úchvatným výhledem do okolí. Parádní sjezd k jezeru Lago di Lugano (350 m), prohlídka městečka Porlezza a dále cyklostezkou do jednoho z nejkrásnějších městeček v oblasti, Menaggio. Lodí návrat do kempu (↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1500 m). Alternativně dojezd kolem jezera (↔ +35 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 5. den: Výjezd z kempu do obce Vendrogno (730 m) a dál k Rifugio San Grato (930 m) s výhledem na celé jezero a dále do obce Indovero. Zasloužený sjezd a dál k horskému letovisku Premana a zapomenutou krajinou se starými podhorskými vesničkami až do obce Vestreno (↔ 55 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Možnost výjezdu z obce Indovero na Alpe Giumello (1500 m) a pěšího výstupu na vrchol Monte Croce di Muggio (1799 m) s dechberoucími výhledy až k švýcarskému Matterhornu (↔ +20 km, ↑ +800 m, ↓ +800 m). Večerní odjezd a noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně a Prahy, v dopoledních hodinách do Jihlavy a Brna.

Nocování a ubytování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Lago di Como u osady Laggeto. Za příplatek je možné doobjednat ubytování v pokojích nebo apartmánech (vč. povlečení a ručníků) v rezidenci, která je součástí kempu Green Village. Za 2000 Kč/os. je možnost ubytování ve 2-3lůžkových pokojích nebo v 3-5lůžkových apartmánech. Samostatné pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale nemají kuchyňku. 3-5lůžkové apartmány mají 1-2 samostatné ložnice (vždy pro 2-3 osoby), sociální zařízení a kuchyňský kout. Většina apartmánů disponuje přistýlkou v podobě rozkládací pohovky. Svůj zájem o ubytování uveďte do poznámky v přihlášce. Pokoje a apartmány doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. K dispozici je wifi. Sprcha pro ubytované v kempu ve vlastních stanech je za poplatek 0,70 €.

Stravování

Dostaneme místní kontinentální snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií či restaurací. Během programu lze rovněž využít řadu místních gastro podniků. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lago di Como na kole

Lago di Como na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku