Srí Lanka

Posvátné hory a skály, čajovníkové plantáže, sloni, buddhismus a tropické pláže

Tropickou Srí Lanku na ostrově Cejlon můžeme bez obav označit jako „tak trochu jinou, neukřičenou a čistou Indii“. Na rozloze menší než ČR ukrývá tato země neuvěřitelně pestrou paletu přírodních krás a bohatství, celý ostrov je plný odkazů na bohatou historii formovanou koloniální minulostí a buddhistickou vírou místních obyvatel. Čajovníkové plantáže na svazích centrální Vysočiny společně s usměvavými sběračkami dotváří zcela unikátní atmosféru plnou dalekých výhledů, kde tu a tam vystupují z krajiny izolované skalní masívy s buddhistickými chrámy na vrcholech nebo s jeskyněmi, které ukrývají svatyně z dávné i blízké minulosti. Nejvyšší hory dosahují nadmořské výšky přes 2000 m. Nejznámější z nich, Adamova hora, je jednou z nejslavnějších poutních hor na světě a také jeden z cílů našeho putování. Zbytek ostrova pokrývá tropická zeleň, narazíte tu na prastaré dagoby (stúpy), volně žijící slony nebo na rýžová pole připomínající rybníky. A nesmíme zapomenout na srílanské pobřeží s nádhernými plážemi a tradičními rybáři posedávajícími na svých kůlech nad vodou. Srí Lanku si zamilujete. Bude vám stačit jen jedna cesta na tento atraktivní ostrov?

Náš zájezd je zaměřený na centrální část Srí Lanky - Vysočinu a dále na jihovýchodní třetinu ostrova. Na Vysočině vystoupáme na ikonickou skalní horu Sigiriya a poté i na samotnou Lví skálu. V Dambulle navštívíme jeskynní chrámy, které jsou plné soch Buddhy a nástěnných maleb. Na kole si projedeme starodávné království Polonnaruwa, kde poznáme prastaré chrámy, sochy a stúpy, to vše zařazeno do světového dědictví UNESCO. Přidáme se k poutníkům a podnikneme noční sebepoznávací výstup na posvátnou Adamovu horu (2243 m), abychom z vrcholu zhlédli barevný východ slunce a magický obřad. Rozhlédneme se ze skalnatého vrcholu Ella Rock a po Hortonských pláních dojdeme až na vyhlídku World´s End - Konec světa. Nádhernou túrou je cesta mezi čajovými plantážemi z vyhlídky pana Liptona, zakladatele stejnojmenné čajové firmy; s procesem výroby čaje se seznámíme v čajové továrně. Zúčastníme se i koupání slonů, které v divoké přírodě uvidíme v NP Uda Walawe. Závěr zájezdu strávíme na pobřeží, kde bude i prostor pro relaxaci na pláži.

Jedná se o aktivní zájezd s jednodenními pěšími túrami nalehko po srílanské přírodě, horách a čajových plantážích. Túry jsou nejrůznější délky - kratší na 2-3 hodiny, půldenní a nejdelší na 6-8 hodin, vše včetně pauz. Denní převýšení je od 100 m do maximálně 600 m nahoru a totéž dolů, větší převýšení překonáme jen při výstupu na Adamovu horu (2243 m) (1050 m nahoru a totéž dolů). Jeden půlden budeme mezi ruinami Polonnaruwy jezdit na vypůjčeném kole. Přepravovat se na místě budeme smluvním minibusem, který bude k dispozici jen pro naši skupinu, užijeme si i zážitkovou dopravu vlakem a legendárními tuk-tuky. Ubytováni budeme v kvalitních turistických hotelech střední kategorie, v ceně je vždy zahrnuta snídaně. Pojedeme ve skupině cca 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet na Srí Lanku na letiště u Kolomba, přejezd do městečka Sigiriya. Výstup na stolovou horu Pidurangala Rock (340 m) s výhledem na slavný skalní monument Sigiriya přímo naproti (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Nocleh v Sigiriya 2 noci po sobě.
 • 3. den: Fantastická skála Sigiriya - přes vodní a skalní zahrady, po schodištích s freskami z 5. století na vrchol Lví skály (363 m) (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Polonnaruwa - na půjčených kolech okolo ohromujících tisíc let starých dagob (stúp) a soch (5 hod). Návrat do městečka Sigiriya.
 • 4. den: Prohlídka Královského skalního chrámu Dambulla - 5 jeskyní se 150 nádhernými sochami a malbami Buddhy (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd do Kandy, Kandyjské jezero. Návštěva Chrámu posvátného zubu a okolních budhistických chrámů (dévalé). Večer fakultativní posvátná puja v chrámu či shlédnutí kandyjských tanců a bubeníků. Nocleh v Kandy.
 • 5. den: Dopoledne návštěva sloního sirotčince Pinnawala Elephant Orphanage, sloni z blízka. Přejezd horami do Dalhousie pod Adamovu horu, ubytování.
 • 6. den: Spolu s poutníky noční výstup okolo čajoven a krámků po schodech na posvátnou Adamovu horu (2243 m). Barevný východ slunce na vrcholu, přitažlivý obřad ve vrcholovém chrámu. Sestup zpět do Dalhousie, odpočinek (7-8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Přejezd do Nuwara Eliya, ubytování 2 noci po sobě, volný program.
 • 7. den: Pralesem i po pláních na druhou nejvyšší horu Srí Lanky a nejvyšší přístupnou horu ostrova - Kirigalpotta (2388 m) (6-7 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Zájemci si mohou po návratu do Nuwara Eliya přidat procházku k vodopádům Lovers Leap (Skok milenců) (+2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m).
 • 8. den: Velmi brzký ranní výjezd. Pěší okruh v NP Horton Plains, k vyhlídce World's End (Konec světa), kolem říčky a vodopádů (3,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Z Ohiya srílanská projížďka vlakem úžasnou krajinou čajových plantáží do vesnice Ella (cca 2,5 hod). V podvečer výhled z Little Adam's Peak (1141 m) (2,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Nocleh v Ella 2 noci po sobě.
 • 9. den: Túra na Ella Rock (1350 m) s impozantním výhledem na srílanskou Vysočinu (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Skalní chrám Dhowa s obřím vytesaným Buddhou. Výhled na železniční most Nine Arch Bridge.
 • 10. den: Vodopád Rawana Ella, výjezd na skvělou vyhlídku Lipton's Seat (1850 m). Z vyhlídky túra dolů přes čajové plantáže s tamilskými sběračkami čaje (2 hod, ↓ 400 m). Prohlídka čajové továrny Dambatenne. Přejezd z Vysočiny do Uda Walawe, ubytování.
 • 11. den: Ranní nejen sloní safari v unikátním NP Uda Walawe, který byl vyhlášen mimo jiné i na ochranu divoce žijících migrujících slonů. Tranzit na jižní pobřeží k pláži Unawatuna, ubytování až do konce zájezdu.
 • 12. den: Pěšky na pláž Jungle Beach, koupání. Výlet tuk-tukem do koloniální pevnosti s majákem v Galle. Slavní rybáři na kůlech nad mořem.
 • 13. den: Relax na plážích Unawatuny. Noční odlet ze Srí Lanky.
 • 14. den: Přílet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v kvalitních hotelech střední turistické kategorie, převážně ve 2lůžkových pokojích, vždy s vlastním sociálním zařízením. 4x budeme spát 2 noci po sobě na jednom místě, zbývající 3 noci spíme na každém místě po 1 noci.

Stravování

V ceně ubytování je vždy snídaně. Na večeře budeme chodit do místních restaurací. Obědy budou často studené na túrách z místních surovin, které si nakoupíme, případně při přejezdech se zastavíme na oběd v restauraci. Poznáme výbornou místní kuchyni, která je levnější než u nás. Z ČR s sebou není třeba vozit žádné jídlo. Případně postačí sladkosti, tyčinky apod.
Doporučuje se pít jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dát raději čaj místo vody, kde máte jistotu převaření, zásadně odmítat vodu s ledem, dbát na osobní hygienu, dávat pozor na to, co jíte a od koho to kupujete. Je vhodné mít s sebou buď filtr na vodu nebo dezinfekci do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Pozemní přejezdy jsou zajištěny předem smluveným minibusem domluveným jen pro naši skupinu. Na Vysočině z Ohiya do Elly se projedeme krásnou krajinou asi 2,5 hod. vlakem. U pobřeží na krátké výlety vyzkoušíme i legendární tuk-tuky. Sloní safari absolvujeme v džípech.

Cestovní formality: K cestě na Srí Lanku je třeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do země. Před cestou na Srí Lanku je třeba provést elektronickou registraci a vyplnit příjezdový formulář (tzv. arrival form v systému Elektronického cestovního povolení - Electronic Travel Authorization, ETA). Tuto registraci provede CK a je zahrnuta v ceně zájezdu. K registraci nebudeme fyzicky potřebovat váš pas (potřebujeme ale znát číslo pasu, datum jeho vydání a platnost). Registraci vám vyřídíme cca 3 dny před odletem.

Očkování: Na Srí Lanku není povinné žádné očkování. Velmi se však doporučuje mít očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. Malárie se na jihu a v centru ostrova, kde se budeme během zájezdu pohybovat, již nevyskytuje. Aktuální a bližší informace vám sdělí na zdravotních ústavech a v očkovacích centrech.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Srí Lanka

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor