Srí Lanka - horská turistika

Cesta na posvátné hory a skály, za čajem, slony a buddhismem

Srí Lanka na tropickém ostrově Cejlon kousek od jižního cípu indického subkontinentu je zemí, která byla v minulosti zmítaná těžkými osudy. Nyní může konečně své rajské krásy plně nabídnout turistům. Na ploše menší než ČR oplývá ostrov ohromnou pestrostí a různorodostí. Na svazích centrální Vysočiny sběračky čaje trhají čajové lístky na fotogenických plantážích. Tu a tam z krajiny vystupují izolované skalní masívy s budhistickými chrámy na vrcholech nebo s jeskyněmi s posvátnými svatyněmi. Překvapivě tu najdete i divoké a větrem ošlehané pláně. Nejvyšší hory jsou vysoké přes 2000 m, a ta nejznámější z nich, Adamova hora, je jednou z nejslavnějších poutních hor na světě. Zbytek ostrova pokrývá tropická zeleň, narazíte tu na prastaré dagoby (stúpy), volně žijící slony, jako rybníky vypadající rýžová pole. A nesmíme zapomenout na srílanské pobřeží s nádhernými plážemi a tradičními rybáři posedávajícími na svých kůlech nad vodou. Srí Lanku si zamilujete. Bude vám stačit jen jedna cesta na tento atraktivní ostrov?

Náš zájezd je zaměřený na centrální část Srí Lanky - Vysočinu a dále na jihovýchodní třetinu ostrova. Na Vysočině vystoupáme na ikonickou skalní horu Sigiriya a poté i na samotnou Lví skálu. V Dambulle navštívíme jeskynní chrámy plné soch Buddhy a na kolech poznáme prastaré chrámy, sochy a stúpy starodávného království Polonnaruwa (vše chráněné UNESCO). Přidáme se k poutníkům a podnikneme noční sebepoznávací výstup na posvátnou Adamovu horu (2243 m), abychom z vrcholu zhlédli barevný východ slunce a magický obřad. Rozhlédneme se ze skalnatého vrcholu Ella Rock a po Hortonských pláních dojdeme až na vyhlídku World´s End - Konec světa. Nádhernou túrou je cesta mezi čajovými plantážemi z vyhlídky pana Liptona, zakladatele stejnojmenné čajové firmy; s procesem výroby čaje se seznámíme v čajové továrně. Zúčastníme se i koupání slonů, které v divoké přírodě uvidíme v NP Uda Walawe. Závěr zájezdu strávíme na pobřeží, kde bude i prostor pro relaxaci na pláži.

Jedná se o aktivní zájezd s jednodenními pěšími túrami nalehko po srílanské přírodě, horách a čajových plantážích. Túry jsou nejrůznější délky - kratší na 2-3 hodiny, půldenní a nejdelší na 6-8 hodin, vše včetně pauz. Denní převýšení je od 100 m do maximálně 600 m nahoru a totéž dolů, větší převýšení překonáme jen při pouti na Adamovu horu (1050 m nahoru a totéž dolů). Jeden půlden budeme mezi ruinami Polonnaruwy jezdit na vypůjčeném kole. Přepravovat se na místě budeme smluvním minibusem, který bude k dispozici jen pro naši skupinu, užijeme si i zážitkovou dopravu vlakem a legendárními tuk-tuky. Ubytovaní budeme v kvalitních hotelech střední kategorie, v ceně je vždy zahrnuta snídaně. Pojedeme ve skupině max. 13 cestovatelů.

S realizací zájezdu na Srí Lanku počítáme v březnu 2025 V roce 2024 si můžete vybrat třeba ze zájezdů do Indie, Thajska nebo Vietnamu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet na Srí Lanku na letiště u Kolomba, přejezd do Sigiriya. Výstup na stolovou horu Pidurangala Rock (340 m) s výhledem na slavný skalní monument Sigiriya přímo naproti (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Nocleh v Sigiriya 2 noci po sobě.
 • 3. den: Fantastická skála Sigiriya - přes vodní a skalní zahrady, po schodištích s freskami na vrchol Lví skály (363 m) (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Polonnaruwa - na půjčených kolech okolo ohromujících tisíc let starých dagob (stúp) a soch (5 hod). Návrat do Sigiriya.
 • 4. den: Prohlídka Královského skalního chrámu Dambulla - 5 jeskyní se 150 nádhernými sochami a malbami Buddhy (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd do Kandy s Kandyjským jezerem. Návštěva Chrámu posvátného zubu a okolních budhistických chrámů (dévalé). Večer fakultativní posvátná puja v chrámu či shlédnutí kandyjských tanců a bubeníků. Nocleh v Kandy.
 • 5. den: Ráno sloní koupele v Hathgampala. Výstup na atraktivní horu Bible Rock (798 m) (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Přejezd do Dalhousie pod Adamovu horu, ubytování.
 • 6. den: Spolu s poutníky noční výstup okolo čajoven a krámků po schodech na posvátnou Adamovu horu (2243 m). Barevný východ slunce na vrcholu, přitažlivý obřad ve vrcholovém chrámu. Sestup zpět do Dalhousie, odpočinek (7-8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Přejezd do Nuwara Eliya, ubytování 2 noci po sobě, volný program.
 • 7. den: Pralesem i po pláních na druhou nejvyšší horu Srí Lanky a nejvyšší přístupnou horu ostrova - Kirigalpoththa (2388 m) (6-7 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Zájemci si mohou po návratu do Nuwara Eliya přidat procházku k vodopádům Lovers Leap (Skok milenců). (+2 hod, ↑ +150 m, ↓ +150 m)
 • 8. den: Velmi brzký ranní výjezd. Pěší okruh v NP Horton Plains, k vyhlídce World´s End (Konec světa), kolem říčky a vodopádů (3,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Z Ohiya srílanská projížďka vlakem úžasnou krajinou čajových plantáží do vesnice Ella (cca 2,5 hod). V podvečer výhled z Little Adam´s Peak (1141 m) (2,5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Nocleh v Ella 2 noci po sobě.
 • 9. den: Túra na Ella Rock (1350 m) s impozantním výhledem na srílanskou Vysočinu (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Skalní chrám Dhowa s obřím vytesaným Buddhou. Výhled na železniční most Nine Arch Bridge.
 • 10. den: Vodopád Rawana Ella, výjezd na skvělou vyhlídku Lipton´s Seat (1850 m). Z vyhlídky túra dolů přes čajové plantáže s tamilskými sběračkami čaje (2 hod, ↓ 400 m). Prohlídka čajové továrny Dambatenne. Přejezd z Vysočiny do Uda Walawe, ubytování.
 • 11. den: Ranní sloní safari ve špičkovém NP Uda Walawe. Tranzit na jižní pobřeží k pláži Unawatuna, ubytování až do konce zájezdu.
 • 12. den: Pěšky na pláž Jungle Beach, koupání. Výlet tuk-tukem do koloniální pevnosti s majákem v Galle. Slavní rybáři na kůlech nad mořem.
 • 13. den: Relax na plážích Unawatuny. Noční odlet ze Srí Lanky.
 • 14. den: Přílet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v kvalitních hotelech střední kategorie, převážně ve 2lůžkových pokojích, vždy se sociálním zařízením na pokoji. 4x budeme spát 2 noci po sobě na jednom místě, zbývající 3 noci spíme na každém místě po 1 noci.

Stravování

V ceně ubytování je vždy snídaně. Na večeře budeme chodit do místních restaurací. Obědy budou často studené na túrách z místních surovin, které si nakoupíme, případně při přejezdech se zastavíme na oběd v restauraci. Poznáme výbornou místní stravu, která je levnější než u nás. S sebou není třeba vozit vůbec žádné jídlo z ČR. Maximálně si můžete vzít pár sladkostí, tyčinek apod. V civilizaci budeme kupovat vodu balenou. Na treku je možné využít PET láhve z místní koupené vody nebo si případně můžete vzít trvalé láhve na vodu o objemu cca 1,5-2 l, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme na treku postupně doplňovat. Na vícedenních trecích nám budou vodu zajišťovat místní průvodci. Pro jistotu si však vezměte do dvojic či skupinek dezinfekci do vody (např. kapky Sanosil, které koupíte v lékárnách).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat smluvním minibusem s místním řidičem domluveným jen pro naši skupinu. Na Vysočině z Ohiya do Elly se projedeme krásnou krajinou asi 2,5 hod. vlakem. U pobřeží na krátké výlety vyzkoušíme i pověstné tuk-tuky. Sloní safari absolvujeme v džípech.

Cestovní formality: K cestě na Srí Lanku je třeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do země. Před cestou na Srí Lanku je třeba provést elektronickou registraci (ETA) a zaplatit za turistické vízum - tuto registraci provede CK, vyřízení víz je v ceně zájezdu. K vyřízení víz nebudeme fyzicky potřebovat váš pas. Víza vám vyřídíme cca 3-4 týdny před akcí.

Očkování: Na Srí Lanku není povinné žádné očkování. Velmi se však doporučuje mít očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. Malárie se na jihu a v centru ostrova, kde se budeme během zájezdu pohybovat, již nevyskytuje. Aktuální a bližší informace vám sdělí na zdravotních ústavech a v očkovacích centrech.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Srí Lanka - horská turistika

Srí Lanka - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Filipíny - pohodová turistika

Rýžové terasy a sopky ostrova Luzon, tropická exotika ostrova Palawan

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Réunion - přechod po chatách

Sopky a kaldery vulkanického ostrova v Indickém oceánu