Beskydy na kole

Cykloturistika v samém srdci Moravskoslezských Beskyd

Moravskoslezské Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Jedná se o nejrozsáhlejší chráněnou krajinnou oblast (CHKO) u nás. Na cyklisty zde čekají hluboká údolí s průzračnými říčkami nebo naopak vyhlídkové hřebeny nabízející nekonečné kochání nejvyššími partiemi celého pohoří - Lysou horou (1323 m), Smrkem (1276 m), přezdívaným také jako beskydská K2 nebo třeba Travným (1203 m). Zdejší dominantou je i největší vodní plocha kraje - přehradní nádrž Šance. Zažijeme také nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Že jste o pojmech jakými jsou kyselica, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice už někdy slyšeli? Máte jedinečnou příležitost všechny tyto místní speciality ochutnat! Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Budeme se pohybovat především po zpevněných cyklostezkách, délka etap se pohybuje v rozmezí 30-55 km s převýšením 500-900 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit program dle aktuálních podmínek na místě. Všechny etapy jdou zkrátit, prodloužit, nebo úplně vynechat a tak je zde prostor udělat si individuální program dle svých představ. Na trasách jsou chaty a hospůdky s možností občerstvení. Ubytovaní budeme na horské chatě s kvalitní místní polopenzí v překrásném prostředí obce Ostravice. Výhodná poloha naší chaty nám dovolí uskutečnit všechny etapy bez nutnosti přibližování autem nebo místní dopravou. Ubytování je společné s turistickým zájezdem Beskydy.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách příjezd do Ostravice (415 m). Po poledni již na kole výšlap podél úpatí druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Smrku (1276 m), následný sjezd do obce Čeladná (430 m) s největším golfovým hřištěm v ČR a přes Pstruží nacházející se pod masívem Ondřejníku (964 m) do Frýdlantu nad Ostravicí (357 m) a proti proudu řeky Ostravice návrat zpět na ubytování. (↔ 30 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 2. den: Okruh kolem druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd přezdívané také jako beskydská K2- Smrku (1276 m): Z Ostravice k největší přehradní nádrži Beskyd - Šanci. Přes obec Staré Hamry, kde se nachází pomník Maryčky Magdónové jakožto připomínka na jednu z literárních postav slezského básníka Petra Bezruče, do údolí říčky Čeladénky. Po úpatí Smrku dokončení okruhu. (↔ 40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 3. den: Královská etapa: Kolem řeky Ostravice přes Malenovice a Morávku ke stejnojmenné přehradní nádrži. Pozvolným stoupáním podél říčky Morávky a mohutného masívu hory Travný (1203 m) se napojíme na překrásný panoramatický hřeben Gruně s idylicky posazenou nejstarší chatou Beskyd - Švarnou Hankou a poeticky vyhlížejícím dřevěným kostelíkem Panny Marie. (↔ 55 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Od nádrže Šance stoupání podél říčky Řečice na česko-slovenské pohraničí k Bílému Kříži (896 m) s výhledy na pohoří Malá Fatra. Následný sjezd údolím říčky Černé Ostravice, návrat na ubytování. (↔ 40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)

Ubytování

Spát budeme 3x v příjemné horské chatě Liptov v obci Ostravice, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V chatě je k dispozici společenská místnost s TV a wifi, venkovní bazén a také uzamykatelná garáž na kola.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně se podává formou švédských stolů. Jako zpestření pro vás paní domácí připraví jednu z večeří přímo na otevřeném ohni. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na etapy si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na trasách potkáme. V obci Ostravice je hned několik restaurací a obchodů s potravinami. Vyznavače zlatavého moku jistě potěší možnost ochutnávky speciálních druhů v jedinečném Beskydském pivovárku Ostravice.

Beskydy na kole