Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí

Hrubý Jeseník je naše druhé nejvyšší pohoří. Mohutný a majestátní Praděd (1491 m), zdejší nejvyšší vrchol, se nepřehlédnutelně vypíná nad okolní hřebeny a údolí. Jeseníky poskytují ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro nepřeberné sportovní aktivity a zvláště pak v zimě lákají k výšlapům na sněžnicích, běžkách i skialpech. Během našeho kurzu se budeme pohybovat v bezprostřední blízkosti Pradědu a těšit se můžete i na výstup na jeho vrchol. Zdejší terény jsou ideální pro výuku základů pohybu na sněžnicích.

Kurz pohybu na sněžnicích je určen všem milovníkům zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu v zimní přírodě a zároveň si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. Instruktor vás naučí, jak se pohybovat v terénu se sněžnicemi na nohou a vysvětlí vám, jaké nebezpečí mohou skýtat zimní hory. Zatímco na túrách budeme získávat nové praktické dovednosti, večery si zpestříme teorií. Věnovat se budeme také lavinové tématice. Spát budeme v penzionu U Bořka, kde nám připraví místní polopenzi. Velikost skupiny bývá obvykle 8-15 osob. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 12 let věku.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Naučíte se správně a účelně využít výhody sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi na mírných i prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem, dle počasí lze otestovat také chůzi po vymrzlých a větrných hřebenech i ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Kurz vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného instruktora v horském terénu, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.
LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy. V horách si pak cvičnou lavinovou akci pomocí lavinového setu vyzkoušíte v praxi.

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod v penzionu U Bořka. Ubytování a zahájení kurzu přednáškou o zdejších horách, přírodě a historii sněžnic.
 • 2. den: Celodenní túra přes Černík a Švýcárnu (1300 m) na Praděd (1491 m) s fantastickými výhledy do kraje (7 hod, ↔ 16 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Cestou nácvik technik bezpečné chůze na sněžnicích v různých typech terénu. Večer přednáška o lavinách - ukázka vyhledávače, sondy; možnost praktického nácviku.
 • 3. den: Podle aktuálních podmínek dopoledne kratší túra na vrcholy v okolí penzionu Adam v osadě Vidly s praktickým nácvikem lavinových technik (2-3 hod, ↔ 5-8 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Návrat na ubytování a oběd. Ukončení kurzu kolem 14 hod.

Ubytování

2x v penzionu U Bořka. v osadě Domašov nedaleko Bělé pod Praděděm v útulných moderních 2-3lůžkových pokojích. Pokoje jsou mají vlastní umyvadlo, toaletu a sprchou. K dispozici nám bude také salónek, kde budou probíhat teoretické přednášky.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně jsou rozšířeného kontinentálního typu a jsou servírované. Večeře má dva chody a skládá se z polévky a hlavního jídla. Restaurace penzionu vaří pouze pro ubytované hosty. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Po oba dny bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den.

Další informace k zájezdu

Doprava: Vlastní. Místo srazu je penzionu U Bořka. Parkování je možné u penzionu.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven také lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou. Pokud vlastníte lavinový set, není na škodu jej přibrat s sebou - proběhne ukázka vyhledávání. Na kurzu bude k dispozici do dvojice nebo trojice vždy jeden lavinový set, který budeme moci využít během praktického nácvik. Sněžnice vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.)

Kurz pohybu na sněžnicích

Kurz pohybu na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v Ukrajinských Karpatech

 • Cena od: 8 200 Kč
 • Délka: 9 dní

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Vrátna Dolina, Velký Rozsutec a další (Slovensko)

 • Cena od: 4 800 Kč
 • Délka: 3 dny