Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Šeráku a Keprníku

Hrubý Jeseník je naše druhé nejvyšší pohoří. Mohutný a majestátní Praděd (1491 m), zdejší nejvyšší vrchol, se nepřehlédnutelně vypíná nad okolní hřebeny a údolí. Nad hranicí 1400 m se vypínají také vrcholy Vysoká hole, Petrovy kameny a Keprník. Jeseníky poskytují ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity a zvláště pak v zimě lákají k výšlapům na sněžnicích, běžkách i skialpech.

Kurz pohybu na sněžnicích je určen všem milovníkům zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu v zimní přírodě a zároveň si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. Instruktor vás naučí, jak se pohybovat v terénu se sněžnicemi na nohou a vysvětlí vám, jaké nebezpečí mohou skrývat zimní hory. Zatímco na túrách budeme získávat nové praktické dovednosti, večery si zpestříme teorií a věnovat se budeme také lavinové tématice. Spát budeme v jedné z nejvýše položených horských chat v České republice, na Chatě Jiřího na Šeráku, kde dostaneme bohatou místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá okolo 10 osob. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 12 let věku.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Naučíte se správně a účelně využít výhody sněžnic v různorodém zimním terénu. Vyzkoušíte si chůzi na mírných i prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí lze otestovat také chůzi po vymrzlých i větrných hřebenech nebo ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Kurz vám nabídne přátelskou atmosféru menšího kolektivu stejných horských nadšenců a zkušeného instruktora, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli poradit.
LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy. V horách si také v praxi vyzkoušíte práci s lavinovým setem při cvičné lavinové akci.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků okolo 17 hod. na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Ubytování a zahájení kurzu přednáškou o zdejších horách, přírodě a historii sněžnic.
  • 2. den: Celodenní túra s úžasnými výhledy přes Keprník (1423) a Vozku (1377) k Vřesové studánce. Návrat kolem Kamenného okna zpět na chatu (7 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Cestou nácvik technik bezpečné chůze na sněžnicích v různých typech terénu. Večer přednáška o lavinách - ukázka vyhledávače, sondy; možnost praktického nácviku.
  • 3. den: Podle aktuálních podmínek dopoledne kratší túra na Obří skály, traverzem pod chatu na Šeráku a volným terénem výšlap k chatě s praktickým nácvikem lavinových technik (3-4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Ukončení kurzu na chatě kolem 13 hod.

Ubytování

2x na horské Chatě Jiřího na Šeráku. Spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici je wifi a prostorná restaurace s barem a nádherným výhledem do údolí. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně se podávají formou bufetu. Na večeři je polévka a menu s výběrem minimálně ze 3 jídel. Stravování přes den (2. den zájezdu) proběhne v podobě vlastní svačiny z dovezených surovin. Samostatné vaření v místě ubytování není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
Vlastní doprava. Sraz je v pátek okolo 17 hod. na horské Chatě Jiřího na Šeráku.
Autem: Parkování je možné na parkovišti Ramzová a na chatu si vyšlápnout (↔ 5 km, ↑ 550 m), nebo vyjet lanovkou (aktuální jízdní řád a ceník naleznete na webu provozovatele lanovky).
Vlakem: např. z Brna jede přímý spoj.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven také lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou. Pokud vlastníte lavinový set, přibalte ho s sebou - proběhne ukázka vyhledávání. Na kurzu bude k dispozici cca do trojice jeden lavinový set, který budeme moci využít během praktického nácviku. Sněžnice vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích