Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí

Hrubý Jeseník je naše druhé nejvyšší pohoří. Mohutný a majestátní Praděd (1491 m), zdejší nejvyšší vrchol, se nepřehlédnutelně vypíná nad okolí hřebeny a údolí. Jeseníky poskytují ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro nepřeberné sportovní aktivity a zvláště pak v zimě lákají k výšlapům na sněžnicích, běžkách i skialpech. Během našeho kurzu se budeme pohybovat v bezprostřední blízkosti Pradědu a těšit se můžete i na výstup na jeho vrchol. Zdejší terény jsou ideální pro výuku základů pohybu na sněžnicích.

Kurz pohybu na sněžnicích je určen všem milovníkům zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu v zimní přírodě a zároveň si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. Instruktor vás naučí, jak se pohybovat v terénu se sněžnicemi na nohou a vysvětlí vám, jaké nebezpečí mohou skýtat zimní hory. Zatímco na túrách budeme získávat nové praktické dovednosti, večery si zpestříme teorií. Věnovat se budeme také lavinové tématice. Spát budeme v penzionu Adam, kde nám připraví místní polopenzi. Velikost skupiny bývá obvykle 8-15 osob. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 12ti let věku.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Naučíte se správně a účelně využít výhody sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi na mírných i prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem, dle počasí lze otestovat také chůzi po vymrzlých a větrných hřebenech i ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Kurz vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného instruktora v horském terénu, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady.
LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy. V horách si pak cvičnou lavinovou akci pomocí lavinového setu vyzkoušíte v praxi.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17.30 v penzionu Adam. Ubytování a zahájení kurzu přednáškou o zdejších horách, přírodě a historii sněžnic.
  • 2. den: Celodenní túra přes Černík a Švýcárnu (1300 m) na Praděd (1491 m) s fantastickými výhledy do kraje (7 hod, ↔ 16 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Cestou nácvik technik bezpečné chůze na sněžnicích v různých typech terénu. Večer přednáška o lavinách - ukázka vyhledávače, sondy; možnost praktického nácviku.
  • 3. den: Podle aktuálních podmínek dopoledne kratší túra na vrcholy v okolí chaty s praktickým nácvikem lavinových technik (2-3 hod, ↔ 5-8 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Návrat na ubytování a oběd. Ukončení kurzu kolem 14.00.

Ubytování

2x v penzionu Adam v osadě Vidly v útulných moderních 2-4lůžkových pokojích. Pokoje jsou vybaveny umyvadlem, toaletou, sprchou. K dispozici nám bude také společenská místnost, kde budou probíhat teoretické přednášky.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Po oba dny bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den.

Kurz pohybu na sněžnicích

Kurz pohybu na sněžnicích