Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Pradědu

Hrubý Jeseník je naše druhé nejvyšší pohoří. Mohutný a majestátní Praděd (1491 m), zdejší nejvyšší vrchol, se nepřehlédnutelně vypíná nad okolní hřebeny a údolí. Jeseníky poskytují ve všech ročních obdobích ideální podmínky pro různé sportovní aktivity a zvláště pak v zimě lákají k výšlapům na sněžnicích, běžkách i skialpech. Během našeho kurzu se budeme pohybovat v bezprostřední blízkosti Pradědu a těšit se můžete i na výstup na jeho vrchol. Zdejší terény jsou ideální pro výuku základů pohybu na sněžnicích.

Kurz pohybu na sněžnicích je určen všem milovníkům zimy, kteří si rádi vychutnají klid a pohodu v zimní přírodě a zároveň si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. Instruktor vás naučí, jak se pohybovat v terénu se sněžnicemi na nohou a vysvětlí vám, jaké nebezpečí mohou skrývat zimní hory. Zatímco na túrách budeme získávat nové praktické dovednosti, večery si zpestříme teorií. Věnovat se budeme také lavinové tématice. Spát budeme v chatě Kurzovní v nadmořské výšce 1320 m pod vrcholem Pradědu, kde nám připraví místní polopenzi. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob. Vítáni jsou jak dospělí, tak i zdatné děti od cca 12 let věku.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Naučíte se správně a účelně využít výhody sněžnic v různorodém zimním terénu. Vyzkoušíte si chůzi na mírných i prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí lze otestovat také chůzi po vymrzlých i větrných hřebenech nebo ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Kurz vám nabídne přátelskou atmosféru menšího kolektivu stejných horských nadšenců a zkušeného instruktora, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli poradit.
LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy. V horách si také v praxi vyzkoušíte práci s lavinovým setem při cvičné lavinové akci.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 17 hod na horské chatě Kurzovní. Ubytování a zahájení kurzu přednáškou o zdejších horách, přírodě a historii sněžnic.
  • 2. den: Celodenní túra přes Praděd (1491 m) na Švýcárnu (1300 m) a na Malý Děd (1368 m) s fantastickými výhledy do kraje (7 hod, ↔ 14 km, ↑ 430 m, ↓ 430 m). Cestou nácvik technik bezpečné chůze na sněžnicích v různých typech terénu. Večer přednáška o lavinách - ukázka vyhledávače, sondy; možnost praktického nácviku.
  • 3. den: Podle aktuálních podmínek dopoledne kratší túra na vrcholy v okolí Kurzovní chaty: výstup přes Petrovy kameny (1446 m) na Vysokou holi (1464 m) s praktickým nácvikem lavinových technik (3-4 hod, ↔ 5-10 km, ↑ 280 m, ↓ 280 m). Ukončení kurzu kolem 14 hod.

Ubytování

2x ve Sporthotelu Kurzovní pod vrcholem Pradědu. Bydlet budeme v převážně 2-3lůžkových turistických pokojích s umyvadlem. Společné zrekonstruované WC a sprchy jsou na patře. K dispozici je prostorná restaurace, wifi, satelitní TV a wellness centrum s whirpoolem či vířivou vanou, finskou, parní nebo infra saunou.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Chutné a syté snídaně se podávají formou bufetu, tříchodová večeře je servírovaná. Stravování přes den předpokládáme v restauracích horských chat v blízkém okolí nebo v podobě vlastní stravy z dovezených surovin. Samostatné vaření na horské chatě není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Místo srazu je ve Sporthotelu Kurzovní pod vrcholem Pradědu. Parkování je možné na parkovišti Hvězda za 100 Kč/den (a na Ovčárnu vyjet kyvadlovou dopravou vždy v celou hodinu) nebo na parkovišti Ovčárna za 400 Kč/noc. V případě zájmu o parkování na parkovišti Ovčárna je nutná rezervace přes recepci Sporthotelu Kurzovní, z důvodu omezeného počtu parkovacích míst je ale lepší počítat s parkováním na Hvězdě. Svozy zavazadel od hotelu Ovčárna do místa ubytování a zpět jsou vždy ve stanovený čas zdarma - příjezd 15:15 nebo 17:15, odjezd 9:00 nebo 10:00. Mimo udávané časy je svoz zavazadel zpoplatněn (250 Kč, nutno domluvit a potvrdit s hotelovou recepcí).
2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek. Odjezd z Brna je v pátek cca ve 14 hod.

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Průvodce bude vybaven také lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou. Pokud vlastníte lavinový set, není na škodu jej přibrat s sebou - proběhne ukázka vyhledávání. Na kurzu bude k dispozici do dvojice nebo trojice vždy jeden lavinový set, který budeme moci využít během praktického nácviku. Sněžnice vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích po poloninách ukrajinských Karpat

Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích

Pohodové sněžnicové túry v pohoří Durmitor a Bjelasica

Silvestr v Krkonoších na sněžnicích

Výlety na sněžnicích a silvestrovská oslava v srdci Krkonoš

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Raxalpe na sněžnicích

Zimní turistika v nejbližších dvoutisícovkách