Informace k zájezdu
Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Úvodní stránka zájezdu Tropické Borneo a Mt. Kinabalu ( Malajsie, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Pěší turistika po národních parcích, horách a pralesích se střídá s odpočinkem a v závěru s aktivně poznávacím programem. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Většina pěších túr je provozována nalehko formou jednodenních túr, které jsou relativně méně náročné (náročnost 2) s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Odlišné jsou výstupy pod Pinnacles a pod Mt. Kinabalu, kde spíme v pralesní ubytovně, resp. v horské chatě a poneseme na ně trochu více věcí na 2 dny, ale pořád se jedná o túry prakticky nalehko. Samotný výstup na Pinnacles je náročnější technicky (velmi strmý výstup, i lezení po žebřících a kramlích skalnatým terénem) - náročnost 3-4. U výstupu na Mt. Kinabalu se jedná o velké převýšení (celkově za 2 dny 2300 m nahoru a totéž dolů) a vyšší nadmořskou výšku - náročnost 3-4. Vyšší nadmořská výška na Mt. Kinabalu pro většinu účastníků nebývá zásadní problém, sníženou výkonnost však pocítí každý. Obě tyto relativně náročnější túry je možné vynechat či částečně nahradit.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
http://www.accuweather.com/cs/my/kuching/230204/weather-forecast/230204 (Kuching)
http://www.accuweather.com/cs/my/kota-kinabalu/229992/weather-forecast/229992 (Kota Kinabalu)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Kinabalu/forecasts/4102 (Mt. Kinabalu)

Klima je tropické. Přes den panují teploty kolem 27-30 °C, pocitově je však vzhledem k vysoké vhlkosti teplota vnímána jinak než u nás, tedy rozhodně jako vyšší teplota. Počítejte s vyšší spotřebou tekutin. Noční teploty jsou také tropické, představte si tropická horka, která bývají pár dnů v létě u nás, teplota neklesne pod 20 °C. V oblasti budeme v relativně sušším období, ale je velmi pravděpodobné, že zažijeme několik tropických lijáků, které mívají podobu náhlých přívalových dešťů s trváním cca 1-2 hodiny.
Odlišný model počasí je na hoře Mt. Kinabalu, která bývá kromě brzkého rána (kdy se právě vystupuje na vrchol) v neustálém mračném oparu, deště tam jsou přes den časté, teploty rozhodně nejsou tropické. Hlavně v noci a při ranním výstupu na vrchol bývá chladno, může být i pod 5 °C, ale zase se zahřejete výstupem. Důležitým teplotním faktorem je na hoře hlavně vítr. Po východu slunce se rychle otepluje.
O něco nižší než tropická teplota může být také na vyhlídce na Pinnacles v NP Mulu.

SPECIFIKA DESTINACE

V rámci JV Asie je Malajsie relativně velmi rozvinutým státem, ale platí to více o pevninské poloostrovní části. Obecně je Malajsie považována ekonomicky za asijského tygra. Malajské Borneo je však zapadlejší, ale pořád je ve srovnání např. s Indonésií na vyšší úrovni, má také relativně hodně rozvinutý cestovní ruch. Na Borneu jsou velké rozdíly mezi městy a venkovem. Ve městech uvidíme rozvinutější stránku Asie. Venkov je tradiční a udržuje si svůj charakter. Nejúžasnějšími místy pro setkávání se s lidmi jsou jako všude v exotických zemích tržiště. Malajské Borneo se již zbavilo nálepky „rozvojová země třetího světa“, přesto očekávejte na venkově nižší životní úroveň a kontrasty, zcela odlišnou kulturu. Většina Malajců jsou umírnění muslimové, náboženství má v JV Asii dost značný vliv, setkáme se ale i s jinými náboženstvími. Kromě všudypřítomného islámu se setkáme i s budhismem či hinduismem. Islám není však v JV Asii ve své nejortodoxnější arabské formě, tzn., že lze chodit v tropických vedrech v kraťasech, u žen však rozhodně nelze doporučit vyzývavé oblečení. Při návštěvách chrámů, mešit je třeba být oblečen decentně, muži by měli mít připravené kalhoty a ženy sukni nebo sárí, také je třeba se připravit na zahalení ramen a u žen často i na zahalení hlavy (šátek). Hlavně na venkově očekávejte zájem ze strany místních o vaši osobu jako o turistu, s tím je třeba se vyrovnat.
V Malajsii se jezdí vlevo, takže buďte opatrní nejen na přechodech.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Nejlepší je mít s sebou určitou část peněz v hotovosti a k tomu mít mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa nebo MasterCard - kartu doporučujeme vzít jako rezervu a jako zdroj peněz pro výběr z bankomatů, na které často ve městech narazíme. Platby kartou ale většinou nejsou možné, jen v některých větších obchodech. Jinak s sebou hotovost v EUR nebo USD, obě měny jsou rovnocenné, co do použitelnosti, u dolarů jen nové bankovky (nejstarší série 2006) a nebrat nízké hodnoty (1, 2, 5 USD - bývá za ně horší kurz).
Ceny: Je možné mít útratu za fakultativní vstupy a aktivity za cca 80-90 MYR (do 500 Kč), v případě zájmu o kulturní vesnici Mari Mari pak dalších 185 MYR (cca 1100 Kč). V ceně je zahrnuto i celkem 13 jídel, další osobní útrata za jídlo je velmi individuální, strava je levnější než u nás, počítejte na stravu částku okolo 4000-5000 Kč (pivaři a gurmeti více). Zcela libovolnou částku můžete utratit za suvenýry. Celkově může vaše útrata na místě dosáhnout 7000-8000 Kč. Pokud byste neměli kartu jako rezervu, tak musíte mít další rezervu v hotovosti.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve větších knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Sarawak, Sabah, Brunei 1 : 620 000, ITM;
- Indonesia: Kalimantan, East Malaysia, Brunei 1 : 1500 000, Nelles.

Knižní průvodci:
- Malajsie, Singapur a Brunej: Lonely Planet - Svojtka (česky), vydání 2016;
- Malaysia, Singapore and Brunei: Lonely Planet (anglický originál), vydání 2019.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Dobíjení baterií bude možné v naprosté většině ubytování. Je používán typ zásuvek G - britský typ. Jedná se o tři obdélníkové kolíky, dva z nich jsou vodorovné, jeden na ně kolmý. Jedná se odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, na něž je potřeba redukce. Odkaz je zde: http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=MY
Pokud hodláte nabíjet pravidelně nadstandartní množství baterií, zvažte ještě rozdvojku.
Na Borneu fungují všichni čeští operátoři, podmínky jsou u každého operátora jiné, je potřeba mít aktivovaný roaming, což není problém. Každopádně volat z mobilu na Borneu se dost prodraží, minuta volání je většinou kolem 70 Kč/min, SMS je za cca 12 Kč. Pokrytí signálem je výborné. Pro komunikaci s domovem doporučujeme spíše internet. Chytrý mobil si každopádně vezměte, jak pro případ nouze, tak pro wifi.
Wifi je dostupná ve velké části hostelů ve městech, neočekávejte však připojení při ubytování v přírodě.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jedete do tropů, kde je potřeba minimum věcí. Čím menší zavazadlo budete mít, tím jednodušeji se budete na místě pohybovat. Neberte si žádné zásoby čehokoliv, na místě se dá v případě potřeby vše dokoupit. Váha vašich zavazadel by celkově neměla překročit 15 kg.
Batohy a zavazadla: Charakter akce umožňuje zásadně omezit velikost a váhu zavazadla. Jako hlavní zavazadlo je ideální středně velký batoh, vhodný objem okolo 40 l. Akci je možné absolvovat i s menším kufrem na kolečkách, ale není to praktické proto, že musíte mít stále ještě batoh na túry cca 30-40 l. Dále budete potřebovat malý, lehký („šustákový“ či hadrový), skladný (lehce sbalitelný do hlavního zavazadla) batůžek o objemu cca 20 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Nepotřebné věci budete mít v době všech túr uloženy na ubytování, při výstupu na Mt. Kinabalu je možné hlavní zavazadlo uložit ve správě NP. Nezapomeňte, že žádný batoh není nepromokavý - viz doporučené vybavení. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu zavazadla do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební karta na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, lehká vložka do spacáku (je nutná na některých ubytování jako přikrývka, případně někde pro zvýšení hygieny, neberte však v žádném případě spacák), adaptér do zásuvky, nutně čelovka.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, žádný ešus, žádný vařič ani věci na vaření, téměř žádné jídlo, žádné zbytečné zásoby čehokoli, žádné těžké pohory. Neberte si potápěčské brýle ani šnorchl (při šnorchlovacím výletu na Mantabuan je půjčení v ceně).
Doporučené vybavení: Sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50% nebo Predator forte 25%), deštník do měst, pláštěnka (typu ponča, co překryje i váš batoh nebo pláštěnku a obal na batoh zvlášť), hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, menší ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, foťák (+ karty, baterie a nabíječka), tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, špunty do uší. Na Mt. Kinabalu (a na část výstupu na Pinnacles) se hodí teleskopické hole (pokud je dokážete rozumně sbalit do vašeho zavazadla).
Oblečení: Snažte se o co nejméně oblečení - do tropů toho mnoho nepotřebujete. Kromě 1 dne na Mt. Kinabalu budete hlavně v kraťasech a tričku (preferujte trička z funkčních materiálů). Tričko se dá rychle přeprat (doschne ale většinou až na vás), neberte velkou zásobu rezervního oblečení. Ovšem pro závěrečný výstup na Mt. Kinabalu je potřeba i teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, fleecová bunda nebo mikina, šusťáková bunda s kapucí, raději i lehčí rukavice a čepice. Také budou potřeba plavky, pokrývka hlavy proti slunci, něco na noc, …
Boty: Ideální je kombinace sandálů do vody - páskáčů (ve kterých se dá dobře chodit, ne nazouváky) a lehkých nízkých trekových bot, které hned nepromoknou. Rozhodně nebrat vysoké těžké pohory - nejsou potřeba.
Strava: Není třeba brát s sebou z Evropy téměř nic.
Pití: Budeme kupovat a pít balenou vodu na místě. Rozhodně nepít vodu z kohoutku - střevní problémy vás neminou. A doporučujeme malou lahvinku se slivovicí :-) na dezinfekci. Není třeba brát dezinfekci do vody, žádnou vodu dezinfikovat nebudeme, budeme pít jedině vodu balenou.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), antimalarika. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Tupý - Borneo 2011 1. část, Borneo 2011 2. část