Informace k zájezdu
Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Úvodní stránka zájezdu Tropické Borneo a Mt. Kinabalu ( Malajsie, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Pěší turistika po národních parcích, horách a pralesích se střídá s odpočinkem a v závěru s aktivně poznávacím programem. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Většina pěších túr je provozována nalehko formou jednodenních túr, které jsou relativně méně náročné (náročnost 2) s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Odlišné jsou výstupy pod Pinnacles a pod Mt. Kinabalu, kde spíme v pralesní ubytovně, resp. v horské chatě a poneseme na ně trochu více věcí na 2 dny, ale pořád se jedná o túry bez většího batohu. Samotný výstup na Pinnacles je náročnější technicky (velmi strmý výstup, i lezení po žebřících a kramlích skalnatým terénem) - náročnost 3-4 (varianta A). U výstupu na Mt. Kinabalu se jedná o velké převýšení (celkově za 2 dny 2300 m nahoru a totéž dolů) a vyšší nadmořskou výšku - náročnost 3-4 (varianta A). Vyšší nadmořská výška na Mt. Kinabalu pro většinu účastníků nebývá zásadní problém, sníženou výkonnost však pocítí každý. Obě tyto relativně náročnější túry je možné vynechat či částečně nahradit variantou B.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:

Klima je tropické. Přes den panují teploty kolem 27-30 °C, pocitově je však vzhledem k vysoké vlhkosti teplota vnímána jinak než u nás, tedy rozhodně jako vyšší teplota. Počítejte s vyšší spotřebou tekutin. Noční teploty jsou také tropické, představte si tropická horka, která bývají pár dnů v létě u nás, teplota neklesne pod 20 °C. V oblasti budeme v relativně sušším období, ale je velmi pravděpodobné, že zažijeme několik tropických lijáků, které mívají podobu náhlých přívalových dešťů s trváním cca 1-2 hodiny.
Odlišný model počasí je na hoře Mt. Kinabalu, která bývá kromě brzkého rána (kdy se právě vystupuje na vrchol) v neustálém mračném oparu, deště tam jsou přes den časté, teploty rozhodně nejsou tropické. Hlavně v noci a při ranním výstupu na vrchol bývá chladno, může být i pod 5 °C, ale zase se zahřejete výstupem. Důležitým teplotním faktorem je na hoře hlavně vítr. Po východu slunce se rychle otepluje.
O něco nižší než tropická teplota může být také na vyhlídce na Pinnacles v NP Mulu.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 MYR (ringgit) = 4,947 Kč
Výměna peněz: Nejlepší je vybírat místní měnu z bankomatů, které jsou v každém městě (je třeba mezinárodní embosovaná platební karta Visa nebo MasterCard). Platby kartou ale často nejsou možné, fungují jen ve větších obchodech. Jinak s sebou jako rezervu hotovost v EUR nebo USD, obě měny jsou rovnocenné, co do použitelnosti, u dolarů jen nové bankovky (nejstarší série 2006) a nebrat nízké hodnoty (1, 2, 5 USD - bývá za ně horší kurz), směnárny jsou však málo časté.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Sarawak, Sabah, Brunei 1 : 620 000, ITM
  • Malaysia - East, Brunei. Indonesia - Kalimantan 1 : 1 500 000, Nelles

Knižní průvodci:

  • Malajsie, Singapur a Brunej: Lonely Planet - Svojtka (česky), vydání 2016
  • Borneo: Lonely Planet (angl.), vydání 2019

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si off-line mapy: Malajsie - Sarawak, Sabah. Brunej. V případě návštěvy Kuala Lumpur také: Malajsie - Kuala Lumpur, Selangor a Putrajaya.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokrytí signálem je výborné. Pro komunikaci s domovem doporučujeme spíše internet.

Nabíjení: Dobíjení baterií bude možné v naprosté většině ubytování. Je používán typ zásuvek G - britský typ. Jedná se o tři obdélníkové kolíky, dva z nich jsou vodorovné, jeden na ně kolmý. Jedná se odlišný typ zásuvek oproti střední Evropě, je potřeba adaptér. Pokud hodláte nabíjet pravidelně nadstandardní množství baterií, zvažte ještě rozdvojku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh o objemu max. 40-50 l, menší cestovní taška nebo menší kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 30 l na horské výšlapy, jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Nepotřebné věci budete mít v době všech túr uloženy na ubytování, při výstupu na Mt. Kinabalu je možné hlavní zavazadlo uložit ve správě NP.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, vložka do spacáku (je nutná v pralesní ubytovně v NP Mulu jako přikrývka, případně je místo ní možný ultralehký spacák), adaptér do zásuvky. Není třeba mít vlastní potápěčské brýle ani šnorchl (při šnorchlovacím výletu na Mantabuan je půjčení v ceně a na ostrovech V NP Tunku Abdul Rahman lze vybavení na šnorchlování na místě půjčit). Teleskopické hole můžete využít na Mt. Kinabalu a na část výstupu na Pinnacles.
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky. Na vrcholu Mt. Kinabalu se mohou hodit i lehké rukavice.
  • Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), dále sandály (páskáče)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, případně antimalarika dle doporučení zdravotních ústavů a očkovacích center

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Do Malajsie je zakázáno dovážet např. nože, pornografii...
Zakázaný je vývoz např. živých i mrtvých korálů...
Bezcelně lze dovézt max. 1 litr jakéhokoliv alkoholu, max. 200 cigaret a jídlo do celkové hodnoty 150 MYR (cca 700 Kč).
Do Malajsie je povoleno volně přivážet a z Malajsie odvážet malajsijskou měnu (ringity), cizí měnu a ceniny do celkové hodnoty nepřesahující 10 000,- USD na osobu. Při příjezdu platí povinnost vyplnit deklarační celní formulář č. K7, jehož přeložený vzor vám před odjezdem zašleme.

Doporučujeme pročíst si celou kapitolu Celní a devizové předpisy na mzv.cz

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Jedná se o stabilní zemi JV Asie. Riziko drobné kriminality ve městech (krádeže) je obdobné jako v Evropě. Většina Malajců jsou umírnění muslimové, náboženství má v JV Asii dost značný vliv, na cestě se setkáme i s jinými náboženstvími. Islám není v JV Asii rozšířený v ortodoxní formě - např. lze bez problémů chodit v kraťasech, u žen však rozhodně nelze doporučit vyzývavé oblečení. Při návštěvách chrámů, mešit je třeba být oblečen decentně, muži by měli mít připravené kalhoty a ženy sukni nebo sárí, také je třeba se připravit na zahalení ramen a u žen často i na zahalení hlavy (šátek). Hlavně na venkově očekávejte zvýšený zájem ze strany místních o vaši osobu jako o turistu.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Malajsii
Adresa: 42/B The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur
Telefon: recepce +603 2166 2900, +603 2166 1900, sekretariát +603 2166 2300
Nouzová linka: +6012 292 77 90
Email: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny úřadu: pondělí - pátek 09.00 - 17.30
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí a čtvrtek 9:00 - 12:00

Honorární konzulát Kota Kinabalu
Adresa: 2nd Floor, Lot 9, Fortuna Commercial Center, Lrg. Seroja 2, 88200 Kota Kinabalu
Telefon: +60 882 337 31
Email: kotakinabalu@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí a středa 9:00 - 11:30

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA:
Policie a ambulance: 999
Hasiči: 994
Civilní obrana: 991

Časový posun: V době zájezdu (letní čas) +6 hodin