Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei

Cesta za cíli vašich odvážných snů, do pohádky malajské ostrovní přírody. Navštívíme exotický svět jihovýchodní Asie, Sarawak a Sabah - malajské státy na Borneu. Čekají nás túry tropickými pralesy s masožravými láčkovkami, budeme pozorovat endemické orangutany a nosaté opice, makaky, zoborožce i varany. Poplujeme po tropických řekách se vzácnými krokodýly. Vystoupáme na vyhlídku na unikátní "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles. Prozkoumáme tropické jeskyně obřích rozměrů, z nichž vylétávají milionová hejna netopýrů. Budeme šnorchlovat na podmořských korálových zahradách, užijeme si přírodních kouzelných pláží. Vyzkoušíme exotické pokrmy, které jste nikdy neochutnali. Zaujme vás i sultanát Brunei kontrastující svými vesnicemi na kůlech nad vodou se zlatem se blyštícími kopulemi opulentních mešit. Poznáme i pestrý Singapur se světem hypermoderních mrakodrapů a směsí asijské kultury - buddhistické, hinduistické a islámské. Přestaňte o exotice jen snít. Pojeďte!

Pěší turistika po národních parcích, pralesích a horách se střídá s aktivně poznávacím a odpočinkovým programem. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Pěší túry jsou nalehko, většinou relativně méně náročné s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Výjimkou je relativně obtížnější výstup na Pinnacles, který je možné nahradit jiným programem. Na Borneu se budeme pohybovat smluvními mikrobusy, do NP Mulu poletíme. Nejzajímavější formou dopravy jsou časté plavby na lodích po řekách i na moři. Ubytovaní budeme v hostelech a cestovatelských hotýlcích, dále v hostelových chatkách v džungli. Po celou dobu se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde poznáme místní kuchyni. Po některé dny je strava zahrnuta v ceně zájezdu. Pojedeme v malé skupině do 9 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy směr JV Asie, přílet do Singapuru. Fascinující noční velkoměsto - světelná a vodní show s pozadím nasvícených mrakodrapů.
 • 3. den: Singapur - pěší prohlídka. Indická čtvrť Little India a čínské miniměsto Chinatown, hinduistické a buddhistické chrámy. Sultánova mešita v muslimské čtvrti. Pro zájemce výhled z mrakodrapu ve tvaru lodi Marina Bay Sands na hypermoderní centrum architektonických zázraků. Zahrady Gardens by the Bay a futuristické stromy Supetree Grove. Divadlo Esplanade ve tvaru durianu a socha Merliona. Koloniální čtvrť Sira Rafflese (5-6 hod pěšky). Let na Borneo do Kuchingu, malajský stát Sarawak.
 • 4. den: Krátce Kuching - promenáda u řeky, muslimský hřbitov u mešity, čínské chrámy. Plavba podél různorodého pobřeží do NP Bako. Túra mezi pobřežními skalami úžasných barev a divokých tvarů k výběžku Tanjung Sapi. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis. Drzí makakové. Pralesem za podvečerním koupání v zátoce Paku. Fakultativní noční procházka s pozorováním pralesní fauny (3-5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Noc v chatkách v džungli.
 • 5. den: NP Bako - trek tropickým pralesem na suché plošiny Kerangas s masožravými exotickými láčkovkami. Koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil pod skalními útesy (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Lodí zpět a do Kuchingu.
 • 6. den: Let z Kuchingu do nejnádhernějšího NP Mulu. Dřevěné chodníky pralesem. Strašilky a tropičtí motýli. Jeskyně Deer Cave gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. Fakultativní noční procházka za tropickou faunou a zvuky džungle. (3-5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 7. den: Ranní pohled do tropického pralesa z unikátního lanového chodníku vysoko v korunách stromů (fakult.). Motorovými kanoemi pralesem proti proudu řeky Melinau s občasným broděním a tlačením lodi. Cestou nádherný jeskynní systém Clearwater. Z Kuala Litut túra nížinným pralesem na Camp 5, úžasnou lokalitu mezi horami (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 100 m). Koupání v řece, nocleh 2 noci v pralesní útulně.
 • 8. den: A: Zážitkový výstup za divem Bornea fascinujícím "kamenným lesem" 40 m vysokých vápencových špicí Pinnacles. Nahoře lehké lezení mezi skalami po žebřících a lávkách, s podporou kramlí, zábradlí a lan (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). B: Spodní, méně náročná část výstupu, na Minipinnacles. Návrat, procházka pralesem po bývalé stezce lovců lebek Headhunters trail a koupání (3-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 9. den: Návrat do Kuala Litut (3 hod, ↓ 50 m). Zpět lodí po řece. Let do Miri a tranzit do Bruneje.
 • 10. den: Bandar Seri Begawan - hlavní město sultanátu. Živé tržiště se směsí sušených ryb a tropického ovoce. Vodním taxi po Kampung Ayer - ohromující čtvrti na kůlech nad vodou, kanály, průplavy, škola i benzinka na vodě. V kontrastu bohatství monumentálních mešit - bělostná Omar Ali Saifuddien s replikou lodi na laguně a zlatem se lesknoucí Hassanil Bolkiah. (4 hod pěšky)
 • 11. den: Z Bruneje lodí po moři přes ostrov Labuan do malajského státu Sabah, připlutí do Kota Kinabalu. Pobřežní promenáda při západu slunce a exotický noční trh plný malajských gastronomických lahůdek.
 • 12. den: Výhled na nejvyšší horu Bornea - čtyřtisícovku Mt. Kinabalu. Přejezd přes hory. Odpočinek v horkých pramenech Poring Hot Springs. Fakultativně návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady, procházka k vodopádu (1 hod). Snad budeme mít štěstí na květy raflésie - největší v rostlinné říši. Přejezd do Sepiloku.
 • 13. den: Záchranné centrum Sepilok - orangutani žijící volně v okolní džungli při ranním krmení jen 10 m od nás nebo procházky po okolí a relax v bazénu. Plavba po řece Sungai Kinabatangan, za nejlepším pozorováním zvířat a divokého života tropů v celé JV Asii. Noční lodní safari na řece. Nocleh v chatkách na kůlech v pralese.
 • 14. den: Řeka Kinabatangan - ranní vyjížďka po řece za pozorováním fauny. Uvidíme zoborožce s mohutným zobákem, nosaté opice, makaky, ledňáčky, orly, volavky. Dále šance na krokodýly, varany, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, vydry. Plavba zpět. Minibusem do Semporny - divočejší obraz Malajsie. Atmosféra filipínských marketů, živý trh s rybami a plody moře. Sledování života na vodě, procházka čtvrtí postavenou na kůlech nad vodou.
 • 15. den: Plavba kolem chatrčí na kůlech uprostřed moře lidu Bajau (rybáři, pěstitelé řas, lovci perel) k malému tropickému ostrůvku Mantabuan. Úžasně teplá voda, písčitá pláž, relaxace a jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě - podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, dobrá šance na mořské želvy.
 • 16.-17. den: Přelet z Tawau do Kuala Lumpur. Návštěva malajského hlavního města - slavný mrakodrap Petronas Twin Towers (452 m) - kdysi nejvyšší budova světa, výhled z věže Menara, náměstí Merdeka Square a čínská čtvrť Chinatown. Odlet směr Evropa, přílet do Prahy.

Ubytování

8x hostely ve městech a v národních parcích, 2x hotel v Bruneji, 2x jednoduché chatky v džungli, 2x jednoduchá pralesní útulna s matracemi. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování turistické úrovně se společnými pokoji hostelového typu, v Bruneji pak o převážně 2lůžkové pokoje. Do útulny je třeba mít vlastní vložku do spacáku, spacák není potřeba. Na celkem 7 nocí v hostelech je možné zajistit ubytování ve 2lůžkovém pokoji za příplatek 700 Kč/osoba.

Stravování

Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, na trzích a v pouličních krámcích. V džungli u řeky Kinabatangan a na ostrůvku Sibuan je strava v ceně zájezdu - celkem 4 jídla. Dále dostaneme 6x jednoduchou snídani v některých hostelech. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastější Mee goreng a Nasi goreng - smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Vlastní věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž, než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Při pozemním transportu budeme využívat smluvní dopravu i místní veřejnou dopravu. Po silnicích budeme nejčastěji jezdit mikrobusy domluvenými jen pro nás. Při delších tranzitech přes moře budeme plout veřejnými středně velkými loděmi. Na menší vodní vzdálenosti si domluvíme motorové smluvní kanoe a jiné smluvní lodě jen pro naši skupinu. Do nepřístupného NP Mulu poletíme z Kuchingu a vracet se budeme do Miri. Dále využijeme k dopravě: metro a autobus v Singapuru a v Kuala Lumpur, vodní taxi v Bruneji. Přejezdy místní dopravou jsou na Borneu z větší části pohodovější, než je v JV Asii obvyklé.

Cestovní doklady: Do všech navštívených zemí je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie, Singapuru ani Bruneje víza.

Očkování: Doporučuje se očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. Do Sabahu se doporučují antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Malajsie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tropické Borneo

Tropické Borneo

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Laos a Kambodža
 • Termín: 09.11. - 24.11.2019
 • Dnů: 16
 • Obj. č.: 957
 • Cena: 54 000 Kč

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

 • Cena od: 54 000
 • Délka: 18 dní

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další

 • Cena od: 85 000
 • Délka: 23 dní

Maroko - Vysoký Atlas

Trek s výstupem na Toubkal, města Marrakéš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

 • Cena od: 30 500
 • Délka: 14 dní

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

 • Cena od: 49 000
 • Délka: 17 dní

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari

Výstup na střechu Afriky (Tanzanie)

 • Cena od: 89 000
 • Délka: 14 dní

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

 • Cena od: 54 000
 • Délka: 16 dní