Tropické Borneo

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 08.03.2018 - 25.03.2018
 • 18 dní
 • 60000 Kč
 • 945
 •  
 •  
 •  

Cesta za cíli vašich odvážných snů, do pohádky malajské ostrovní přírody. Navštívíme exotický svět jihovýchodní Asie, Sarawak a Sabah - malajské státy na Borneu. Čekají nás túry tropickými pralesy s masožravými láčkovkami, budeme pozorovat endemické orangutany a nosaté opice, makaky, zoborožce i varany. Poplujeme po tropických řekách se vzácnými krokodýly. Vystoupáme na vyhlídku na unikátní "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles. Prozkoumáme tropické jeskyně obřích rozměrů, z nichž vylétávají milionová hejna netopýrů. Budeme šnorchlovat na podmořských korálových zahradách, užijeme si přírodních kouzelných pláží. Vyzkoušíme exotické pokrmy, které jste nikdy neochutnali. Zaujme vás i sultanát Brunei kontrastující svými vesnicemi na kůlech nad vodou se zlatem se blyštícími kopulemi opulentních mešit. Poznáme i pestrý Singapur se světem hypermoderních mrakodrapů a směsí asijské kultury - buddhistické, hinduistické a islámské. Přestaňte o exotice jen snít. Pojeďte!

Pěší turistika po národních parcích, pralesích a horách se střídá s aktivně poznávacím a odpočinkovým programem. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Pěší túry jsou nalehko, většinou relativně méně náročné s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Výjimkou je relativně obtížnější výstup na Pinnacles, který je možné nahradit jiným programem. Na Borneu se budeme pohybovat smluvními mikrobusy, do NP Mulu poletíme. Nejzajímavější formou dopravy jsou časté plavby na lodích po řekách i na moři. Ubytovaní budeme v hostelech a cestovatelských hotýlcích, dále v hostelových chatkách v džungli. Po celou dobu se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde poznáme místní kuchyni. Po některé dny je strava zahrnuta v ceně zájezdu. Pojedeme v malé skupině do 9 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy směr JV Asie, přílet do Singapuru. Fascinující noční velkoměsto - světelná a vodní show s pozadím nasvícených mrakodrapů.
 • 3. den: Singapur - pěší prohlídka. Indická čtvrť Little India a čínské miniměsto Chinatown, hinduistické a buddhistické chrámy. Sultánova mešita v muslimské čtvrti. Zájemci výhled z mrakodrapu ve tvaru lodi Marina Bay Sands na hypermoderní centrum architektonických zázraků. Zahrady Gardens by the Bay a futuristické stromy Supetree Grove. Divadlo Esplanade ve tvaru durianu a socha Merliona. Koloniální čtvrť Sira Rafflese. (5-6 hod pěšky). Let na Borneo do Kuchingu, malajský stát Sarawak.
 • 4. den: Krátce Kuching - promenáda u řeky, muslimský hřbitov u mešity, čínské chrámy. Plavba podél různorodého pobřeží do NP Bako. Túra mezi pobřežními skalami úžasných barev a divokých tvarů k výběžku Tanjung Sapi. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis. Drzí makakové. Pralesem za podvečerním koupání v zátoce Paku. Fakultativní noční procházka s pozorováním pralesní fauny (3-5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Noc v chatkách v džungli.
 • 5. den: NP Bako - trek tropickým pralesem na suché plošiny Kerangas s masožravými exotickými láčkovkami. Koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil pod skalními útesy (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Lodí zpět a do Kuchingu.
 • 6. den: Let z Kuchingu do nejnádhernějšího NP Mulu. Dřevěné chodníky pralesem. Strašilky a tropičtí motýli. Jeskyně Deer Cave gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. Fakult. noční procházka za tropickou faunou a zvuky džungle. (3-5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 7. den: Ranní pohled do tropického pralesa z unikátního lanového chodníku vysoko v korunách stromů (fakult.). Motorovými kanoemi pralesem proti proudu řeky Melinau s občasným broděním a tlačením lodi. Cestou nádherný jeskynní systém Clearwater. Z Kuala Litut túra nížinným pralesem na úžasnou lokalitu mezi horami Camp 5 (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 100 m). Koupání v řece, nocleh 2 noci v pralesní útulně.
 • 8. den: A: Zážitkový výstup za divem Bornea fascinujícím "kamenným lesem" 40 m vysokých vápencových špicí Pinnacles. Nahoře lehké lezení mezi skalami po žebřících a lávkách, s podporou kramlí, zábradlí a lan (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). B: Spodní, méně náročná část výstupu, na Minipinnacles. Návrat, procházka pralesem po bývalé stezce lovců lebek Headhunters trail a koupání (3-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 9. den: Návrat do Kuala Litut (3 hod, ↓ 50 m). Zpět lodí po řece. Let do Miri a tranzit do Bruneje.
 • 10. den: Bandar Seri Begawan - hlavní město sultanátu. Živé tržiště se směsí sušených ryb a tropického ovoce. Vodním taxi po Kampung Ayer - ohromující čtvrti na kůlech nad vodou, kanály, průplavy, škola i benzinka na vodě. V kontrastu bohatství monumentálních mešit - bělostná Omar Ali Saifuddien s replikou lodi na laguně a zlatem se lesknoucí Hassanil Bolkiah. (4 hod pěšky)
 • 11. den: Z Bruneje lodí po moři přes ostrov Labuan do malajského státu Sabah, připlutí do Kota Kinabalu. Pobřežní promenáda při západu slunce a exotický noční trh plný malajských gastronomických lahůdek.
 • 12. den: Výhled na nejvyšší horu Bornea - čtyřtisícovku Mt. Kinabalu. Přejezd přes hory. Odpočinek v horkých pramenech Poring Hot Springs. Fakultativně návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady, procházka k vodopádu (1 hod). Snad budeme mít štěstí na květy raflésie - největší v rostlinné říši. Přejezd do Sepiloku.
 • 13. den: Záchranné centrum Sepilok - orangutani žijící volně v okolní džungli při ranním krmení jen 10 m od nás nebo procházky po okolí a relax v bazénu. Plavba po řece Sungai Kinabatangan, za nejlepším pozorováním zvířat a divokého života tropů v celé JV Asii. První noční lodní safari na řece. Nocleh v chatkách na kůlech v pralese, 2 noci.
 • 14. den: Řeka Kinabatangan - ranní a večerní vyjížďka po řece za pozorováním fauny. Dopolední a noční túra pralesem (4 hod pěšky). Možnost rybaření na tropické řece. Uvidíme zoborožce s mohutným zobákem, nosaté opice, makaky, varany, spící ledňáčky, orly, volavky. Dále šance na krokodýly, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, vydry.
 • 15. den: Plavba zpět. Minibusem do Semporny - divočejší obraz Malajsie. Atmosféra filipínských marketů, skvělý živý trh s rybami a plody moře. Sledování života na vodě, procházka čtvrtí postavenou na kůlech nad vodou.
 • 16. den: Plavba kolem chatrčí na kůlech uprostřed moře lidu Bajau (rybáři, pěstitelé řas, lovci perel) na malý tropický ostrůvek Sibuan. Palmy, písčitá pláž a úžasně teplá voda. Relaxace a jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě - podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, dobrá šance na mořské želvy.
 • 17.-18. den: Přelet z Tawau do Kuala Lumpur. Návštěva malajského hlavního města - slavný mrakodrap Petronas Twin Towers (452 m) - kdysi nejvyšší budova světa, výhled z věže Menara, náměstí Merdeka Square a čínská čtvrť Chinatown. Odlet směr Evropa, přílet do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 10x hostely ve městech a v národních parcích, 3x jednoduché chatky v džungli, 2x jednoduchá pralesní útulna s matracemi. Jedná se o čisté cestovatelské ubytování turistické úrovně se společnými pokojemi hostelového typu. Do útulny je třeba mít vlastní vložku do spacáku, spacák není potřeba. Na celkem 7 nocí je možné zajistit ubytování ve dvoulůžkovém pokoji, a to za příplatek 700 Kč/osoba.

Stravování: Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, na trzích a v pouličních krámcích. V džungli u řeky Kinabatangan a na ostrůvku Sibuan je strava v ceně zájezdu - celkem 7 jídel. Dále dostaneme 6x jednoduchou snídani v některých hostelech. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastější Mee goreng a Nasi goreng - smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Vlastní věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž, než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Při pozemním transportu budeme využívat místní veřejnou a smluvní dopravu. Po silnicích budeme nejčastěji jezdit mikrobusy domluvenými jen pro nás. Při delších tranzitech přes moře budeme plout veřejnými středně velkými loděmi. Na menší vodní vzdálenosti si domluvíme motorové smluvní kanoe a jiné smluvní lodě jen pro naši skupinu. Do nepřístupného NP Mulu poletíme z Kuchingu a vracet se budeme do Miri. Dále využijeme k dopravě: metro a autobus v Singapuru a v Kuala Lumpur, vodní taxi v Bruneji. Přejezdy místní dopravou jsou na Borneu z větší části pohodovější, než je v JV Asii obvyklé.

Cestovní doklady: Do všech navštívených zemí je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie, Singapuru ani Bruneje víza.

Do poznámky v přihlášce prosím uveďte i vaše pasové údaje: číslo cestovního pasu, datum expirace a státní příslušnost.

Očkování: Doporučuje se očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. Do Sabahu se doporučují antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Malajsie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Tropické Borneo

Cena 60000 Kč = 42000 Kč za zájezd + cca 18000 Kč za letenky včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha: 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha: 25000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 42000 Kč zahrnuje: místní přelety Kuching-Mulu a Mulu-Miri, kompletní místní pozemní a vodní dopravu (dle programu), 15x ubytování, zde uvedenou stravu (6 jídel na řece Kinabatangan, oběd na ostrůvku Sibuan, 6x jednoduchou snídani v hostelech), českého průvodce, místní průvodce (Pinnacles, řeka Kinabatangan), zde uvedené vstupy (NP Bako a Mulu, 4 jeskyně v Mulu, horké prameny Poring), půjčení šnorchlovacího vybavení na Sibuan, případné úschovy batohů, organizační zajištění, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 42000 Kč nezahrnuje: nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy na Borneo (cca 18000 Kč včetně tax); volitelné výdaje: fakultativní vstupy (vyhlídka z mrakodrapu Marina Bay Sands v Singapuru 23 SGD, lanová stezka v Mulu 43 MYR, motýlí farma Poring 5 MYR, Sepilok 35 MYR, věž Menara v Kuala Lumpur 52 MYR), 2 noční procházky džunglí s rangerem (30 MYR), rybaření na Sungai Kinabatangan (25 MYR); 1 SGD = 16,18 Kč, 1 MYR = 5,22 Kč (listopad 2017), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce)

 

Další podobné zájezdy:

Národní parky Nového Zélandu


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.11.-11.12.
 • 02.03.-26.03.
Laos a Kambodža


58000 Kč
Detail zájezdu

 • 26.12.-15.01.
Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Kilimanjaro, Mt. Meru a safari komfortněji

Výstup na střechu Afriky s noclehy na chatách (Tanzanie)


89000 Kč
Detail zájezdu

 • 13.01.-26.01.
 

Tropické Borneo

Ostrov Sibuan - děti si hrají před domem Tropický západ slunce Sepilok - orangutan Singapur - mrakodrap Marina Bay Sands
 

Tropické Borneo

Semporna - náš hotel na kůlech Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan - odpočinek v tropickém ráji Šnorchlování na Sibuanu - korály Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Šnorchlování na Sibuanu - hvězdice Ostrov Sibuan Ostrov Sibuan Ledňáček Varan NP Bako - kahau nosatý NP Mulu - agama NP Mulu - svítilka NP Bako - láčkovky Láčkovky Raflesie Kuching - město jménem NP Mulu - lanový mostek Semporna - rybářské chatrče na kůlech
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy