Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

Cesta za cíli vašich odvážných snů, do pohádky malajské ostrovní přírody. Navštívíme exotický svět jihovýchodní Asie, Sarawak a Sabah - malajské státy na Borneu. Vystoupáme na nádherný skalnatý masiv Mt. Kinabalu, nejvyšší vrchol Bornea, i na vyhlídku na unikátní "kamenný les" vápencových špicí Pinnacles. Čekají nás túry tropickými pralesy s masožravými láčkovkami a kvetoucími orchidejemi, budeme pozorovat endemické orangutany a nosaté opice, makaky, zoborožce i varany. Poplujeme po tropických řekách se vzácnými krokodýly. Prozkoumáme tropické jeskyně obřích rozměrů, z nichž vylétávají milionová hejna netopýrů. Budeme šnorchlovat na podmořských korálových zahradách, užijeme si přírodních kouzelných pláží. Vyzkoušíme exotické pokrmy, které jste nikdy neochutnali. Přestaňte o exotice jen snít. Pojeďte!

Pěší turistika po národních parcích, horách a pralesích se střídá s odpočinkem a v závěru s aktivně poznávacím programem. Náročnost celého pobytu a pěších túr ovlivňuje vlhké a horké tropické klima. Pěší túry jsou nalehko, většinou relativně méně náročné s trváním 3-6 hodin včetně přestávek. Odlišné jsou relativně obtížnější výstupy na Pinnacles (náročnější terén) a na Mt. Kinabalu (velké převýšení a vyšší nadmořská výška), které je možné částečně nahradit jiným programem. Na Borneu se budeme pohybovat smluvními mikrobusy, do NP Mulu poletíme. Nejzajímavější formou dopravy jsou časté plavby na lodích po řekách i na moři. Ubytovaní budeme v cestovatelských hostelech a guesthousech, dále v hostelových chatkách v džungli a na horské chatě. Po celou dobu se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde poznáme místní kuchyni. Po některé dny je strava zahrnuta v ceně zájezdu. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Let z Prahy směr JV Asie, přílet na Borneo do Kuchingu, malajský stát Sarawak.
 • 3. den: Krátce ranní Kuching - promenáda u řeky, muslimský hřbitov u mešity, čínský chrám. Plavba podél různorodého pobřeží do NP Bako. Procházka mezi pobřežními skalami úžasných barev a divokých tvarů k výběžku Tanjung Sapi. Chodníky na kůlech mezi porosty mangrove s chůdovitými kořeny. Vzácné nosaté opice Proboscis. Drzí makakové. Pralesem za podvečerním koupáním v zátoce Paku. Fakultativní noční procházka s pozorováním pralesní fauny (3-5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Noc v chatkách v džungli.
 • 4. den: NP Bako - pěší túra tropickým pralesem na suché plošiny Kerangas s masožravými exotickými láčkovkami. Koupání na kouzelné pláži Telok Pandan Kecil pod skalními útesy (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Lodí zpět a do Kuchingu.
 • 5. den: Přelet z Kuchingu do nejnádhernějšího NP Mulu. Dřevěné chodníky pralesem. Strašilky a tropičtí motýli. Pohled do tropického pralesa z unikátního lanového chodníku vysoko v korunách stromů. Jeskyně Deer Cave gigantických rozměrů. Milionová mračna za soumraku vylétávajících netopýrů. (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Motorovými kanoemi pralesem proti proudu řeky Melinau s občasným broděním a tlačením lodi. Cestou nádherný jeskynní systém Clearwater. Z Kuala Litut túra nížinným pralesem na Camp 5, úžasnou lokalitu mezi horami (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 100 m). Koupání v řece, nocleh 2 noci v pralesní ubytovně.
 • 7. den: A: Zážitkový výstup za divem Bornea fascinujícím "kamenným lesem" 40 m vysokých vápencových špicí Pinnacles. Nahoře lehké lezení mezi skalami po žebřících a lávkách, s podporou kramlí, zábradlí a lan (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). B: Spodní, méně náročná část výstupu, na Minipinnacles. Návrat, procházka pralesem po bývalé stezce lovců lebek Headhunters trail a koupání (3-5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 8. den: Pěší návrat do Kuala Litut (3 hod, ↓ 50 m). Zpět lodí po řece. Přelet z Mulu do Kota Kinabalu, malajský stát Sabah. Pobřežní promenáda při západu slunce a exotický noční trh plný malajských gastronomických lahůdek. Nocleh v Kota Kinabalu 2 noci po sobě.
 • 9. den: Odpočinek na tropickém souostroví a plážích v NP Tunku Abdul Rahman. Fakultativně odpoledne či večer návštěva kulturní vesnice Mari Mari (tradiční obydlí a tance, vaření v bambusu, střílení z foukačky, …).
 • 10. den: Výjezd minibusem do národního parku Kinabalu. Zahájení výstupu na překrásný žulový čtyřtisícový masív Mt. Kinabalu. Tropickým a horským pralesem se stromovými kapradinami, epifyty, orchidejemi a láčkovkami do rododendronového lesa s girlandami lišejníků. Nocleh na horské chatě v oblasti Laban Rata (3300 m). (5 hod, ↑ 1450 m)
 • 11. den: A: Brzký výstup na nejvyšší vrchol Bornea za východem slunce - Mt. Kinabalu (4095 m)! Túra je snazší, než naznačuje nadmořská výška. Dolů po mohutných skalních plotnách, mezi unikátně tvarovanými skalními vrcholy. Sestup až k bráně Timpohon (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 2300 m). B: Výstup na vrchol lze vynechat, místo toho ranní relax u chaty pod skalami a poklidný sestup (3 hod, ↓ 1450 m). Ubytování pod Mt. Kinabalu.
 • 12. den: Odpočinek v horkých pramenech Poring Hot Springs. Návštěva motýlí farmy a ibiškové zahrady. Snad budeme mít štěstí na květy raflésie - největší v rostlinné říši. Přejezd do Sepiloku.
 • 13. den: Fakultativně záchranné centrum Sepilok - orangutani žijící volně v okolní džungli při ranním krmení jen 10 m od nás nebo relax v bazénu a procházky kolem. Plavba po řece Sungai Kinabatangan, za nejlepším pozorováním zvířat a divokého života tropů v celé JV Asii. Noční lodní safari na řece a noční procházka džunglí. Nocleh v chatkách na kůlech v pralese.
 • 14. den: Řeka Kinabatangan - ranní vyjížďka po řece za pozorováním fauny. Uvidíme zoborožce s mohutným zobákem, nosaté opice, makaky, ledňáčky, orly, volavky. Dále šance na krokodýly, varany, orangutany, gibony, anhingy, cibetky, vydry. Plavba zpět. Minibusem do Semporny - divočejší obraz Malajsie. Atmosféra filipínských marketů, živý trh s rybami a plody moře. Sledování života na vodě, procházka čtvrtí postavenou na kůlech nad vodou. Nocleh v Semporně 2 noci po sobě.
 • 15. den: Plavba kolem chatrčí na kůlech uprostřed moře lidu Bajau (rybáři, pěstitelé řas, lovci perel) k malému tropickému ostrůvku Mantabuan. Úžasně teplá voda, písčitá pláž, relaxace a jedno z nejfantastičtějších šnorchlování na světě - podmořský barevný svět tropů v Celebeském moři, dobrá šance na mořské želvy.
 • 16.-17. den: Odlet z bornejského Tawau a návrat do Prahy.

Ubytování

9x hostely a guesthousy ve městech a v národních parcích, 2x jednoduché chatky v džungli (NP Bako, řeka Kinabatangan), 2x jednoduchá pralesní ubytovna s matracemi (NP Mulu), 1x horská chata (Mt. Kinabalu). Jedná se o čisté cestovatelské ubytování turistické úrovně s 2-4lůžkovými pokoji a se společnými pokoji hostelového typu (velké společné pokoje jsou 3 noci v NP Mulu, u řeky Kinabatangan jsou v chatkách 1 noc patrové postele). Do pralesní ubytovny je třeba mít vlastní vložku do spacáku, spacák není potřeba. Na celkem 9 nocí v hostelech je možné získat jistotu ubytování ve 2lůžkovém pokoji za příplatek 900 Kč/osoba. Sprchy a WC jsou většinou sdílené více pokoji na chodbě.

Stravování

Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, na trzích a v pouličních krámcích. Při výstupu na Mt. Kinabalu, v džungli u řeky Kinabatangan a na ostrůvku Mantabuan je strava v ceně zájezdu - celkem 8 jídel. Dále dostaneme 5x jednoduchou snídani v některých hostelech. Budeme moci ochutnat všechny chutě JV Asie - nejčastější Mee goreng a Nasi goreng - smažené nudle a smaženou rýži, další čínská jídla, indickou kuchyni s curry a plackami Dosai, specialitky jako Murtabak a Sate, mořské plody, nejroztodivnější tropické ovoce. Většinou se dají jíst i zcela normální jídla, jako třeba ayam, nasi, ikan či sayur - základy malajštiny se naučíte brzy a snadno. Do JV Asie není třeba vozit žádné jídlo z Evropy. Vlastní věci na vaření s sebou rozhodně brát nebudeme, také proto, že suroviny na vaření vyjdou dráž než jídla v místních restauracích. Ceny jídel jsou mírné a nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Při pozemním transportu budeme využívat smluvní dopravu mikrobusy a taxíky, domluvenou pro naši skupinu. Na řekách a moři se budeme přepravovat motorovými smluvními kanoemi a jinými smluvními loděmi domluvenými pro nás. Do obtížně přístupného NP Mulu poletíme z Kuchingu a pokračovat z Mulu budeme letem do Kota Kinabalu.

Cestovní doklady: Do Malajsie je potřeba mít cestovní pas platný ještě min. 6 měsíců po návratu do ČR. Čeští a slovenští občané nepotřebují pro cesty do Malajsie víza.

Očkování: Doporučuje se očkování proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. Ve venkovských oblastech a v tropických pralesích ve státě Sabah existuje určité riziko malárie (od 12. do 16. dne naší cesty). Doporučená jsou antimalarika. Podrobné informace vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie