Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina - pohodová turistika ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Turistika nenáročná )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Na programu zájezdu jsou jednodenní túry nalehko, lze je absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a nějakým oblečením pro případ zhoršení počasí. Většina túr je nenáročná, někdy (Maglič, Prenj) ale v náročnějším horském terénu. Délka denních túr je asi 3-5 hodin čistého času chůze (bez zastávek) a převýšení asi 600-900 m. Nejdelší túra (jak časově, tak převýšením) je výstup na Maglič, kterou můžeme vynechat a projít se pod Magličem k Trnovačku jezeru. Dny s turistikou jsou proložené odpočinkovými dny s neturistickým programem. V místě noclehu je vždy náš autobus, ze kterého tak budeme moci průběžně doplňovat jídlo i oblečení.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
http://www.weather.ba/
http://www.yr.no/place/Bosnia_and_Herzegovina/
Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. bývá počasí v srpnu velmi teplé a i v horách může sluníčko pěkně „péct“. Ale jedete do vysokých hor, takže počítejte s teplotami o 5-15 °C nižšími než hlásí předpovědi pro pobřeží (nebo Mostar). Doporučujeme připravit se na oba teplotní extrémy.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako v ČR. Valuty si proto vezměte podle očekávaných útrat. Doporučujeme navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. První možnost výměny eur za marky bude v Sarajevu, vezměte si i drobnější papírová eura. Kromě směnáren je v Sarajevu na hlavní třídě několik bankomatů, které berou papírová eura a vydávají marky v dobrém kurzu. Další výměna vždy ve větších městech: Konjic, Mostar. Jeden večer strávíme v Chorvatsku v Dubrovníku, kde bude asi možnost výměny chorvatských kun, ale většinou v obchodech i restauracích berou i eura.
Platba kartou je možná jen omezeně ve větších supermarketech. Bankomaty pro výběr z karty jsou ve větších městech.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Bosna i Hercegovina 1 : 200 000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Malý batoh (30-40 l), spolehlivý stan (nejlépe samonosný), spacák, karimatka, platný cestovní doklad, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku zahraničního cestovního pojištění, dostatečné množství valut. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Potřeby osobní hygieny, teleskopické hole, krém na opalování s UV filtrem, nejlépe vícefaktorový. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, buzolu, mapu, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), české koruny na útratu v autobuse.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku.
Strava: Zájezd lze absolvovat prakticky bez vlastního vaření a každý den je možné zajít na jídlo do restaurace a většinou i nakoupit v obchodě. Pro společné snídaně, které připraví průvodci z potravin dovezených z ČR i dokupovaných na místě, si vezměte hrníček na čaj nebo kávu, talíř, nůž, vidličku a malou lžičku. Pro posilnění během pěších túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost. Určitě si ale nenechejte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených balkánských specialit. Pokud si večeře chcete připravovat sami, tak nezapomeňte vařič, ešus a zápalky.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.