Bosna a Hercegovina - pohodová turistika

Nejkrásnější bosenské hory i večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru

Bosna a Hercegovina je již po staletí místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem několika národů, co stále píší dějiny. Zkrátka - místem, co fascinuje. Proto i vy pojeďte ochutnat současnou krásu a tajemství Bosny a Hercegoviny, její paradoxy a bizarnosti, které možná s rychle se navracejícím turismem brzy odezní, a přijměte pozvání od pohostinných lidí, jež se jen stěží odmítá.

V pohoří Bjelašnica vystoupíme na nejvyšší vrchol. Poznáme pohoří Prenj přezdívaný „Hercegovský Himálaj“. Na hranicích s Černou Horou se projdeme po hřebeni Lebršniku a vystoupíme na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny, Bosenski Maglič (2386 m). Nasajeme noční atmosféru nejznámějších balkánských měst. V Sarajevu si prohlédneme mešity, pravoslavné i katolické památky a hlavně Baščaršiju - uličky s krámky, kde je k sehnání tepané zboží i ručně tkaný koberec z Íránu. Navštívíme i bosensko-chorvatský Mostar s jeho symbolem, znovuobnoveným Starým mostem. Mezitím se stihneme vykoupat v jezerech, chladných řekách i pod vodopády Kravica, raftovat na Neretvě, prohlédnout si dervišský klášter Blagaj i orientální městečko Počitelj.

Na tomto zájezdu poznáme nejvyšší hory i nejznámější města Bosny a Hercegoviny. Horská turistika je vhodně proložena odpočinkovými dny, kdy strávíme více času poznáváním měst, balkánských památek i hospůdek a barů. Délka túr je 6-7 hodin s převýšením 600-900 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocovat budeme v kempech a na tábořištích poblíž autobusu, do místních hospůdek a kaváren to nebude daleko. Nevynecháme ani příležitost ochutnat domácí výrobky (chléb, sýr, mléko, rakiji). Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob. Dopravu i místa noclehu máme společné s cyklozájezdem Bosna a Hercegovina na kole.

Program zájezdu:

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna přes Bratislavu kolem 21 hod, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Odpolední příjezd do nejlepšího multietnického města na Balkáně Sarajeva. Vyjížďka českou tramvají k místu atentátu na Františka Ferdinanda, občerstvení v městském pivovaru, prohlídka známého osmanského tržiště Baščaršija, burek nebo kebab, káva z džezvy a západ slunce na hradbách staré tvrze.
 • 3. den: Pohoří Bjelašnica: Výstup na nejvyšší vrchol Bjelašnica (2067 m). Přejezd přes Konjic na Boračko jezero. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Rafting na krásné řece Neretva nebo odpočinek u Boračka jezera, relaxace, koupání, návštěva Konjice, přejezd autobusem do sedla Rujište mezi horami Prenj a Velež.
 • 5. den: Horská túra v „Hercegovském Himálaji“, pohoří Prenj: Výstup ze sedla Rujiště (1050 m) na vrchol Prijevorac (1700 m) s krásnými výhledy na celé pohoří a nejvyšší vrcholy (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Přejezd do Blagaje, návštěva Mostaru s unikátní noční atmosférou v hospůdkách starého města.
 • 6. den: Odpočinkově trocha historie i přírody: Blagaj s dervišským klášterem pod skálou nad silnou vyvěračkou řeky Buna, malebné orientální městečko Počitelj, vodopády Kravica (oběd a koupání v průzračné vodě). Přejezd autobusem do kempu s venkovním bazénem v Tjentišti (2 noci).
 • 7. den: V NP Sutjeska výstup horským terénem na nejvyšší vrchol Bosny Bosenski Maglič (2386 m), sestup kolem krásného Trnovačka jezera (1520 m) ve tvaru srdce. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 8. den: Ze sedla Čemerno (1300 m) túra v pohoří Lebršnik s výhledy na údolí s pramenem Sutjesky a pohoří Volujak, vrchol Lebršnik (1859 m) (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Přejezd do srbské vesničky Kalinovik mezi pohořím Zelengora a Treskavica.
 • 9. den: Přejezd do Pale. Túra kolem Kozího mostku a kaňonem říčky Miljacky po trase zrušené úzkokolejky do Sarajeva (4 hod). Poslední nákupy a noční přejezd Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 14 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Nocujeme 7x v blízkosti autobusu ve vlastních stanech - 5x v kempu (Sarajevo, Boračko jezero, Blagaj, 2x Tjentiště), 1x tábořiště u hospody (Rujiště) a 1x pod střechou (Kalinovik - někdo v posteli, někdo na zemi).

Stravování: Snídani připravenou průvodci dostaneme od 3. do 9. dne. Stravovat se budeme především cestou po hospůdkách a obchodech, které potkáme i v neturistických lokalitách. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa noclehu nebo ve větších městech (Sarajevo, Mostar) si zajdeme na jídlo a pivo do centra. Všechna místa noclehu jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,5 €.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Další podobné zájezdy:

Rila a Pirin 14.6.-23.6., 21.6.-30.6. a 6 dalších

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

 • Cena od: 10 800 Kč
 • Délka: 10 dní
Krásy Černé Hory 14.6.-23.6., 5.7.-14.7. a 6 dalších

Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

 • Cena od: 10 700 Kč
 • Délka: 10 dní
Krásy Podkarpatské Rusi 21.6.-30.6., 5.7.-14.7. a 5 dalších

Krásy Podkarpatské Rusi

Jednodenní túry krajem Nikoly Šuhaje: Boržava, Siněvirský NP, Koločava

 • Cena od: 10 200 Kč
 • Délky: 10, 6 dní
Za krásami Bosny a Hercegoviny 28.6.-7.7., 16.8.-25.8.

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

 • Cena od: 12 000 Kč
 • Délka: 10 dní
Krásy hor severního Rumunska 27.7.-5.8.

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii

 • Cena od: 11 300 Kč
 • Délka: 10 dní
Krásy hor a jezer Makedonie 11.7.-21.7., 1.8.-11.8., 22.8.-1.9.

Krásy hor a jezer Makedonie

Ohrid a národní parky Mavrovo, Galičica a Pelister

 • Cena od: 13 800 Kč
 • Délka: 11 dní

Bosna a Hercegovina - pohodová turistika

Bosna a Hercegovina - pohodová turistika