Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4Čekají nás vícedenní přechody hor natěžko (s veškerým vybavením) a jednodenní túra nalehko (s věcmi jen na 1 den). Většina túr je středně náročná (Prenj, Maglić), někdy ale v dost náročném horském terénu. Délka denních túr je asi 6-8 hodin chůze i se všemi přestávkami a převýšení asi 500-1200 m nahoru i dolů (průměrně asi 800 m nahoru i dolů.) S autobusem se setkáme 4., 6., 7., 8., 9. den, kdy můžeme doplnit zásoby.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na: http://www.weather.ba/
http://www.yr.no/place/Bosnia_and_Herzegovina/
Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. V horách bývají teploty obvykle o 5-15°C nižší, než na pobřeží nebo ve velkých městech. Počasí se v horách mění rychle a tak buďte raději připraveni i na opačný extrém s deštivým počasím a teplotami okolo 10°C.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: V Bosně jsou stejné jak v ČR. Kapesné si proto vezměte podle očekávaných útrat: Možnosti utrácet: 2. Den ve vesnici Lukomir, + v horských vesničkách na pohoří Bělašnica, 3 a 4 . den u Boračka jezera , 6. den Mostar, 7. den Chorvatsko-Dubrovnik. 9. den restaurace v Tjentiši před odjezdem do ČR, Celkově záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolikrát si zajdete do hospody na jídlo a kolik piv tam vypijete - většina lidí utratí cca 70-130 € (bez suvenýrů). Doporučujeme si navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 € = 2 BAM. První možnost výměny eur za marky bude na hranicích HR/BiH, vezměte si i drobnější papírová eura. Další výměna eur bude možná na Boračku jezeru a v Mostaru.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Bosna i Hercegovina 1 : 200 000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si na přechodech hor vše ponesete v batohu sami na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze a na přechod si neberte nic, co nutně nepotřebujete. Mezi přechody se ale dostaneme k autobusu, kde můžete mít uloženo další zavazadlo s přebytečnými věcmi (čisté oblečení, potraviny na další přechod atd.). Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l. Doporučujeme rozdělit si věci tak, abyste měli připravené vybavení na první dva dny přechodu a zbytek mohli nechat v autobuse pro pozdější použití.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz. Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, spolehlivý nepromokavý stan (nejlépe samonosný), vařič, dostatek paliva, zápalky, otvírák, nádobí na vaření (ešus), láhve na vodu. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Vezměte si vybavení jako na letní treking v kterýchkoliv jiných horách: batoh vhodný pro vícedenní přechody na těžko, spacák, karimatku, pláštěnku i na batoh, vhodné jsou i teleskopické hůlky a malý batůžek na jednodenní túry či výlety, léky, které pravidelně užíváte, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), lžičku, nůž, sluneční brýle s UV filtrem, baterku (nejlépe čelovku), tužku, zápisník, fotoaparát, …
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva "svrchní" šusťák, gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), kraťasy, trička, ponožky (nejlépe trekové z moderních materiálů), plavky, čepice. Na nohy kvalitní "rozchozené" boty do hor (ne "kanady“) a sandály, aby si nohy po celodenní túře odpočinuly.
Strava: NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, část štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé tablety, oplatky, džem, med, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, … Poznámky ke stravování: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jedno jídlo půl dne). Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Na vícedenních přechodech počítejte s tím, že možnost vařit bude jen ráno a večer, na oběd si připravte studené jídlo. Obědová pauza trvá zhruba hodinu. Kromě toho je denně i několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků, ale některé dny je voda dostupná jen ráno a večer na tábořišti.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

POJIŠTĚNÍ:


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Ilona Musilová - Bosna a Hercegovina 2010, Radka - Bosna a Hercegovina 2010.