Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Čekají nás vícedenní přechody hor natěžko (s veškerým vybavením) a jednodenní túra nalehko (s věcmi jen na 1 den). Většina túr je středně náročná (Prenj, Maglić) a jsou vedeny po horských travnatých a kamenitých horských stezkách. Ve vrcholových partiích hor je nutné počítat se sutí, skalkami a místy vzdušnými dalekými výhledy do kraje. Délka denních túr je asi 6-8 hodin chůze i se všemi přestávkami a převýšení asi 500-1200 m nahoru i dolů (průměrně asi 800 m nahoru i dolů.) S autobusem se setkáme 4., 6., 7. a 9. den, kdy můžeme doplnit zásoby.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
https://www.yr.no/en/ (do vyhledávacího okna stačí zadat místo z našeho programu)
Vzhledem ke geografické poloze 42-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. V horách bývají teploty obvykle o 5-15°C nižší, než na pobřeží nebo ve velkých městech. Počasí se v horách mění rychle a tak buďte raději připraveni i na opačný extrém s deštivým počasím a teplotami okolo 10°C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 € = 1,96 BAM; 1 BAM = 12,56 Kč (listopad 2023)
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 € = 2 BAM. První možnost výměny eur za marky bude na hranicích HR/BiH, vezměte si i drobnější papírová eura. Další výměna eur bude možná na Boračku jezeru a v Mostaru.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Bosna i Hercegovina 1 : 200 000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Mezi přechody se ale dostaneme k autobusu, kde můžete mít uloženo další zavazadlo s přebytečnými věcmi (čisté oblečení, potraviny na další přechod atd.)
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
  • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu) s náhradními bateriemi
 • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
  • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
  • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
  • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
  • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
  Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).

Většinou je možné přes den doplnit vodu ze studánek či horských potoků, ale některé dny je voda dostupná jen ráno a večer na tábořišti.

 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, max. 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bosna a Hercegovina je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je vhodné se nepouštět do politických diskuzí a probírat válku v bývalé Jugoslávii a v Bosně. Není vhodné se stavět na stranu Srbů, ani Chorvatů, ani Bosňáků. Minulost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.
Je dobré zachovat některé zásady bezpečnosti. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze vyhnout:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině
Ambasada Republike Češke
Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo
Tel: +38733/587050
Fax: +38733/587060
Nouzová linka: +38766906195
Email: sarajevo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 08.00-14.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 10.00-12.00
Důležitá telefonní čísla: předvolba +387, Policie 122, Hasiči 123, Lékařská záchranná služba 124

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb
Tel:+38516177246, +38516176894
Fax: +38516176630
Nouzová linka: +385916121533
Email: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/zagreb

Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí-pátek 09.00-12.00

Konzulární jednatelství ČR v Chorvatsku
Trg. 128. brigade Hrvatske vojske 4, 51 000 Rijeka
Tel: + 385 916121560
Nouzová linka: + 385 916121560
Email: consulate.rijeka@mzv.cz
KJ Rijeka je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 30.8.2022

Telefonní čísla: předvolba +385
Policie: 192
Hasiči: 193
Rychlá zdravotnická pomoc: 194
Nouzová linka: 112 (bez dalších předvoleb)


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Ilona Musilová - Bosna a Hercegovina 2010, Radka - Bosna a Hercegovina 2010.