Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Bosna a Hercegovina, Orient uprostřed Evropy, to nejsou jen města a bazary s exotickým zbožím, ale i opuštěné a divoké hory, do kterých se po válce vrací život. Bosna a Hercegovina je stále místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem pro několik národů, co stále píší dějiny. Zkrátka místo, které fascinuje. Pojďte ochutnat její krásu i tajemství dříve, než odezní s rychle se navracejícím turismem, a přijměte pozvání od pohostinných lidí, které se jen stěží odmítá.

Naše putování zahájíme v rozlehlém pohoří Bjelašnica, kde zažijeme jedinečnou atmosféru muslimských horských vesniček Lukomir a Čuhovići. Čekají nás túry v pohoří Prenj, přezdívaném „Hercegovský Himálaj“, které je nejatraktivnější a zároveň nejdrsnější bosensko-hercegovské pohoří. Ostré štíty, z nichž je za dobrého počasí vidět Jadran, nekonečné pláně a doliny. Navštívíme Mostar - hlavní město Hercegoviny s pověstným „Starým mostem“, spojujícím chorvatskou část města s muslimskou částí. Odpočineme si v přímořském letovisku Ploče. V nejstarším bosenském národním parku NP Sutjeska přejdeme hřeben Volujak, přespíme u jezera Trnovačko jezero a na závěr vystoupáme na nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny Bosanski Maglić (2386 m).

Čekají nás tři přechody natěžko - 2 dny na Bjelašnici, 2 dny v Magliči a 3 dny na Prenji, kde půjdeme 1 den nalehko. Délka denních túr je asi 6-8 hodin chůze i se všemi přestávkami, průměrné denní převýšení je 800 m nahoru i dolů. Mezi jednotlivými přechody budeme moci dokoupit potraviny a navštívit místní hospůdky a kavárny. Nocovat budeme ve volné přírodě, na horské chatě, v kempech i v hotelu. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob. Dopravu a část programu máme společnou se zájezdem Za krásami Bosny a Hercegoviny.

S realizací letních i zimních zájezdů do Bosny a Hercegoviny počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Bosna je otevřená turistům, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Bosny: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (48 hod), ukončené očkování (14 dní), prodělání Covidu v minulých 6 měsících; (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna (u termínu 341 z Prahy okolo 12 hod, u termínu 3412 i z Olomouce kolem 14 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Dvoudenní přechod pohoří Bjelašnica. Z vesnice Bobovica (1300 m) sestoupíme do kaňonu Rakitnice a přes pastviny vystoupáme do eko vesnice Lukomir (1450 m), kde ochutnáme místní kulinářské speciality. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Přechod z Lukomiru nad kaňonem Rakitnice, přes vesnici Čuhovići (1400 m) a další vesničky, místní dopravou k místu nocování, k Boračku jezeru. (8 hod, ↑ 300 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Koupání u Boračka jezera, doplnění zásob na další tři dny. Přesun do sedla Rujište (1050 m) mezi horami Prenj a Velež. Výstup na chatu Bijele vode (1450 m). (3 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
  • 5. den: Prenj - „Hercegovský Himálaj“: Nalehko výstup od chaty Bijele vode na nejvyšší vrchol Zelena glava (2155 m). (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
  • 6. den: Nalehko na vrchol Prijevorac (1700 m) s krásnými výhledy na celé pohoří. Návrat do sedla Rujište (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 800 m). Přesun do Mostaru a večerní prohlídka města.
  • 7. den: Autobusový výlet k moři do chorvatského Ploče - svébytná atmosféra přímořského letoviska, koupání a odpočinek. Odpolední návrat do Bosny a Hercegoviny do NP Sutjeska.
  • 8. den: Ze sedla Čemerno (1486 m) místní dopravou k chatě Papini do (1454 m), poté přes hřeben Volujak (2336 m) sestup k Trnovačku jezeru (1571 m). (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 800 m)
  • 9. den: Od Trnovačka jezera výstup nalehko na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny, Maglić (2386 m). Přesun k hotelu v Tjentišti (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Noční přejezd do Brna.
  • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování a nocování

2x ve volné přírodě v horách (u vesnice Lukomir a u Trnovačka jezera), 2x v kempu (u Boračka jezera a v Tjentišti), 2x na horské chatě Bijele vode, 1x v hotelu v Mostaru se snídaní. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. V dosahu tábořišť je vždy pitná voda. Na horské chatě se spí na palandách (doporučujeme vlastní spacák), v hotelu ve 3-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením.

Stravování

Vlastní z dovezených i dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer, přes den většinou vystačíme s něčím studeným. V hotelu je v ceně snídaně podávaná formou bufetu. Několikrát během zájezdu bude možnost nákupu nebo návštěvy restaurace. Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako u nás. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina