Informace k zájezdu
Brenta - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Brenta - ferraty ( Itálie, Dolomity, Alpy, Ferraty, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Jelikož jde o přechod po horských chatách, veškeré vybavení si poneseme na zádech. Akci zvládne člověk, který má zkušenosti s pohybem ve vysokohorském terénu a dostatečnou fyzickou i psychickou kondici, aby zvládl denní túry s převýšením 1000 metrů a časem chůze průměrně 8 hodin (nejdelší túra 4.den má až přes 9 hodin). 5. den po ferratové části túry nás čeká delší, ale technicky nenáročný sestup k místu setkání s busem. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Předešlé zkušenosti s pohybem po zajištěných cestách jsou předpokladem úspěšného absolvování zájezdu. Může nastat i situace, kdy bude nutné použít turistické mačky a cepín. Průvodce vás seznámí s bezpečnostními zásadami pohybu po zajištěných cestách, ledovcích a sněhových polích i s používáním potřebného vybavení. Budeme se pohybovat ve výškách do 3000 m, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Nedoporučujeme brát si vařič a veškeré potraviny s sebou, raději využijte nabídky stravování na chatách. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 5. den v podvečerních hodinách. Po příjezdu na místo je možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním a výhodnými cenami ubytování na svazových chatách.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.bergfex.com/madonna-di-campiglio/wetter/
https://at.skiinfo.com/trentino/madonna-di-campiglio/wetter.html
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
Během dne můžou teploty dosáhnout i přes 20 °C a během noci se mohou pohybovat i pod 0 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Ubytování na chatách cca 25 € za osobu na noc, členové Alpenverein 15 € za osobu na noc, ceny večeří cca 12 €, snídaně cca 8 €, vydatná polopenze cca 30 €, 1 l vína cca 10 €. Lanovka na Passo Groste cca 13,2 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém (nezapomeňte na platby za ubytování a stravování). Na chatách není možné platit platebními kartami, bankomat je možné využít až poslední den před odjezdem v obci Madonna di Campiglio. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 50 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme některou z těchto originálních map:
KOMPASS č. 688 - Gruppo di Brenta 1 : 25.000
Alpenvereinskarte Nr. 51 Brentagruppe 1 : 25 000
Tabacco 053 - Dolomiti di Brenta 1 : 25 000
Freytag & Berndt WKS 17 - Brenta, Madonna di Campiglio, Presanella 1 : 50 000
Tabacco 10 - Dolomiti di Brenta, Adamello, Presanella, Val di Sole 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/rdo63m
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

POVINNÉ A DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 40-50 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit. Případné ferratové a ledovcové vybavení z naší půjčovny obdržíte od průvodce po příjezdu na místo.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, hygienická vložka do spacáku, turistické mačky a cepín, další povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení, obuv a různé: Kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na vysokohorskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Zájezd nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné. Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ...; 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a trička, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), od věci nejsou návleky na boty (jak proti sněhu tak i drobným kamínkům). Potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužka, zápisník, buzola, mapa, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, plavky, ... Na cestu pohodlné oblečení a obutí (sandály), které budete moci zanechat v autobusu a obléci si ho opět na zpáteční cestu.
Strava: Vzhledem k váze batohů počítejte s využitím nabízeného stravování na chatách (večeře a snídaně), na svačiny volte vámi osvědčené potraviny jako např. tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, oplatky, tvrdé sýry, paštiky. Pro pitný režim mějte s sebou šumivé tablety do vody. Plastová placatka slivovice na dezinfekci určitě neuškodí, … Nezapomeňte na plastovou láhev či hydrovak!
Poznámky ke stravování: Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit na stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Během dne je několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Přes den většinou není možné doplnit vodu, je nutné si vodu napustit ráno na chatě.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.
4) Turistické mačky a cepín!

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET+ mačky a cepín. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty a ledovec, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového a ledovcového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.