Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Brenta je svět rozervaných skalních věží a skrytých ledovců, přesahujících třítisícovou výšku na relativně malé ploše nedaleko od čarovných jezer jižního okraje italských Alp. Provedeme vás věhlasnou cestou Via delle Bocchette, na které se střídají dlouhé police vedoucí obrovskými skalními stěnami, kolmé žebříky a sedla celoročně pokrytá sněhem a ledem. Naše putování začneme a ukončíme ve světoznámém lyžařském středisku Madonna di Campiglio, které leží na hranici horských skupin Adamello a Brenta. Celý přechod je členěn pravými italskými horskými refugii, chatami s jedinečnou vysokohorskou atmosférou.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B až C, tedy střední, ztížit je však může jejich délka a poloha ve vyšší nadmořské výšce a z ní plynoucí rizika v podobě možných zvratů počasí. Na túrách strávíme denně v průměru 8 hodin s převýšením kolem 1000 m. Výstup do hor na začátku programu nám usnadní lanovka. Zájezd je vhodný pro středně pokročilé a zkušenější ferratisty. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Nocovat budeme na horských chatách, díky tomu můžeme přechod absolvovat pouze s nejnutnějším vybavením a s relativně malým batohem. Ve skupině bývá obvykle 10-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Z Madonna di Campiglio (1646 m) výjezd lanovkou do sedla Passo del Groste (2442 m). Vysokohorská lehčí zajištěná stezka Sentiero Benini (B) přes Bocchetta dei Camosci (Kamzičí rozsedlina) (2774 m) pod Cima Sella (2915 m). Chodníkem Dallagiacoma sestup na chatu Rifugio del Tuckett (2271 m). (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Nejvyšší částí celé horské skupiny: kolem zbytku ledovce Vedretta di Brenta inferiore výstup do sedla Bocca del Tuckett (2649 m) a kolem věže Cima Brenta (3151 m) ferratou Via delle Bocchette Alte (C) s žebříky a dlouhými policemi uprostřed vysokých stěn. Z výšky tří tisíc metrů sérií vertikálních žebříků ferraty Oliva Detassis (C) sestup na chatu Rifugio Brentei (2182 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Po výstupu kolem chaty Rif. Alimonta (2580 m) do sedla Bocca degli Armi (2749 m) ikonická Via ferrata delle Bocchette centrali (B), která nás povede dechberoucími policemi po úbočí Torre di Brenta (3014 m) a kolem Campanille Basso (2877 m), přezdívané pro svůj tvar Guglia, „Špička věže“ do sedla Bocca di Brenta (2549 m) a odtud již jen sestoupíme opět k chatě Rif. Brentei (2182 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 5. den: Od chaty Rifugio Brentei (2182 m) ferratou Sentiero S.O.S.A.T. (B) s několika žebříky k Rifugio del Tuckett (2271 m). Sestup přes Rifugio Casinei (1825 m) a kolem vodopádů Vallesinella do Madonna di Campiglio (1510 m), možnost využít v závěrečném úseku od Rif. Vallesinella (1513 m) místní hromadnou dopravu (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 1300 m). V podvečer setkání s busem, odjezd do ČR, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách, 1x na chatě Rifugio del Tuckett a 2x na Rifugio Brentei. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích, je nutné mít hygienickou spací vložku nebo lehký spací pytel. Na chatách je možnost využít sprchy (cca 5 €).

Stravování

Na obou chatách se lze ubytovat pouze s polopenzí. Během dne se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Obchod a restauraci je možné navštívit až 5. den večer. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Brenta - ferraty

Brenta - ferraty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Walliské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v okolí Zermattu (Švýcarsko)

Ötztálské Alpy - ferraty pro začátečníky

Jedinečné ferraty v oblasti pod nejvyšší horou Tyrolska

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Ferraty Stříbrné soutěsky

Atraktivní zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)