Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Brenta je svět rozervaných skalních věží a skrytých ledovců, přesahujících třítisícovou výšku na relativně malé ploše nedaleko od čarovných jezer jižního okraje italských Alp. Provedeme vás věhlasnou cestou Via delle Bocchette, na které se střídají dlouhé police vedoucí obrovskými skalními stěnami, kolmé žebříky a sedla celoročně pokrytá sněhem a ledem. Naše putování začneme a ukončíme ve světoznámém lyžařském středisku Madonna di Campiglio, které leží na hranici horských skupin Adamello a Brenta. Celý přechod je členěn pravými italskými horskými refugii, chatami s jedinečnou vysokohorskou atmosférou.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B až C, tedy střední, ztížit je však může jejich délka a poloha ve vyšší nadmořské výšce a z ní plynoucí rizika v podobě možných zvratů počasí. Na túrách strávíme denně v průměru 8 hodin s převýšením kolem 1000 m. Výstup do hor na začátku programu nám usnadní lanovka. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Pro bezpečné překonávání ledovců a firnových polí je nutné mít ve výbavě turistické mačky a cepín. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, díky tomu můžeme přechod absolvovat pouze s nejnutnějším vybavením a s relativně malým batohem. Ve skupině bývá obvykle 10-15 osob.

Aktuálně - vstup do Itálie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Z Madonna di Campiglio (1646 m) výjezd lanovkou do sedla Passo del Groste (2442 m). Vysokohorská lehčí zajištěná stezka Sentiero Benini (B) přes Bocchetta dei Camosci (Kamzičí rozsedlina) (2774 m) pod Cima Sella (2915 m). Chodníkem Dallagiacoma sestup na chatu Rifugio del Tuckett (2271 m). (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Nejvyšší částí celé horské skupiny: po zbytku ledovce Vedretta di Brenta inferiore do sedla Bocca del Tuckett (2649 m) a kolem věže Cima Brenta (3151 m) ferratou Via delle Bocchette Alte (C) s žebříky a dlouhými policemi uprostřed vysokých stěn. Z výšky tří tisíc metrů sérií vertikálních žebříků ferraty Oliva Detassis (C) a malým ledovcem sestup na chatu Rifugio Brentei (2182 m). (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Ferratovo-ledovcový trek kolem Cima Tosa (3173 m). Cestou Sentiero alpinistico D. Martinazzi na Kamzičí ledovec Vedretta dei Camosci, ferratou (B/C) přes sedlo Bocca d'Ambiez a ledovec Vedretta d'Ambiez na via ferratu Livio Brentari (C), po jihovýchodním úbočí Cima Tosa k chatě Rif. Tosa Pedrotti (2483 m). (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
  • 5. den: Přes sedlo Bocca di Brenta (2549 m) na další část Via delle Bochette - Centrale (B). Kolem Campanille Basso, přezdívané pro svůj tvar Guglia, „Špička věže“, po úbočí Torre di Brenta (3014 m) se žebříky při sestupu do sedla Bocca dei Armi (2747 m). Podél ledovce Vedretta dei Sfulmini k chatě Rif. Alimonta (2591 m) a následně kolem vodopádů v údolí Valesinella do Madonna di Campiglio (1510 m), možnost využít v závěrečném úseku od Rif. Vallesinella (1513 m) místní hromadnou dopravu (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 1300 m). Podvečer setkání s busem, odjezd do ČR, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách Rifugio del Tuckett, Rifugio Brentei a Rifugio Tosa Pedrotti. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích, je nutné mít lehký spací pytel a povlečení na polštář. Na chatách je možnost využít sprchy (cca 5 €).

Stravování

Doporučujeme využít nabídky chat (hlavní jídlo cca od 12 €, snídaně cca 8 €, vydatná polopenze cca 33 €), jinak se předpokládá vlastní strava z dovezených potravin. Obchod a restauraci je možné navštívit až 5. den večer. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Brenta - ferraty

Brenta - ferraty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Ferraty v horských skupinách Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)