Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích (letecky)

Zimní túry na sněžnicích v nejvyšších horách Balkánu

Na tomto zájezdu vás čekají čtyři intenzivní dny na sněžnicích v nejatraktivnějších bulharských pohořích Rila a Pirin. Absolvujeme rozmanité túry mírnějšími terény dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m) a Bezbog (2649 m). Pro odvážnější je možnost výstupu v mačkách na nejvyšší vrchol Bulharska a celého Balkánu Musalu (2926 m). Na nástupech do vrcholových partií hor si pomůžeme lanovkami, takže pošetříme síly, a ještě si budeme moci po večerech užívat pohodlí hotelů a večerní kulturní život v městečkách Samokov a Bansko.

Na sněžnicové túry se budeme vydávat nalehko, v batozích budeme mít jen základní vybavení a svačinu. Jednotlivé túry nejsou příliš náročné, dobrá fyzická kondice je však podmínkou a zkušenosti z letních hor taky přijdou vhod. Samotný pohyb na sněžnicích není složitý a díky zkušenému průvodci, který vám se základními úkony poradí a pomůže, to zvládne i sněžničářský začátečník. Bydlet budeme v pohodlných hotelech se snídaní, vyhlášenou bulharskou gastronomii si užijeme během večerních návštěv místních hospůdek a tradičních mechan. Po Bulharsku se budeme efektivně pohybovat půjčenými auty. Pojedeme ve skupině kolem 12 cestovatelů. Ubytování je společné se zájezdem na skialpy.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy kolem poledne, večerní příjezd do Samokova, ubytování se v hotelu na 2 noci a obhlídka místních hospůdek, seznamovací večírek.
  • 2. den: Z lyžařského střediska Borovec lanovkou k chatě Jastrabec. Odtud dál až k jezerům Aleko a Ledenoto. Dle individuální chuti náročnější výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska Musala (2926 m). (7-8 hod, ↑ 500-700 m, ↓ 500-700 m)
  • 3. den: Přejezd k chatě Pionerska a odtud lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Sněžnicová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Odpoledne 2,5 hodinový přejezd do pohoří Pirin s případnou zastávkou v termálech Sapareva Banya, ubytování na 3 noci.
  • 4. den: Výjezd na parkoviště Banderiska Poljana a odtud krásným a fotogenickým údolím kolem chaty Vichren a Muratova jezera. V případě dobrých podmínek se pokusíme o výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. (7-8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 5. den: Výjezd na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m). Túra na vrchol Bezbog se super výhledem na pohoří Rila a Pirin (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště.
  • 6. den: Ranní balení a odjezd do Sofie, krátká návštěva historického centra a oběd, nákup suvenýrů, odlet, odpolední přistání v Praze.

Ubytování

2x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi zdarma. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém, lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit 1 večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Grami v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení. Hotel je situován nedaleko centra města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů, zhruba 600 m od gondoly. Na hotelu je wifi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Na obou hotelech budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na túry), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na sjezdovkách jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po Bulharsku se budeme přepravovat půjčenými auty. Auta řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2100 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), doporučujeme mít v batohu i nesmeky nebo mačky. Sněžnice, lavinovou výbavu a mačky si můžete půjčit z komerčních půjčoven.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení) atd.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích (letecky)

Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích (letecky)

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Silvestr v Bosně a Hercegovině na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Černá Hora na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Durmitor a Bjelasica

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin

Raxalpe na sněžnicích

Zimní turistika v nejbližších dvoutisícovkách