Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin

Bulharská pohoří Rila a Pirin patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co může Balkán skialpinistům nabídnout. Vrcholky zdejších štítů často přesahují hranici 2700 m a jejich liduprázdné svahy přímo vybízí k nakreslení dlouhé sjezdové linky. Budeme se pohybovat v samém srdci obou pohoří, a když nám bude přát počasí, vystoupáme na 6 krásných, vyhlídkových vrcholů, včetně nejvyšší hory Bulharska a celého Balkánu Musalu (2926 m). Budeme mít i dostatek prostoru pro kvalitní regeneraci v termálních lázních a na důkladné prozkoumání zdejší vyhlášené gastronomie v místních hospůdkách.

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří mají zvládnutou jízdu ve volném terénu a v různorodých sněhových podmínkách. Po Bulharsku se budeme pohybovat v půjčené dodávce a na celodenní túry budeme vyrážet nalehko z pohodlného hotelového zázemí. Denně zdoláme na pásech 500-1100 výškových metrů, někdy si na nástupu pomůžeme lanovkou. Na túrách strávíme přibližně 6-7 hodin denně včetně přestávek a jednotlivé trasy budeme přizpůsobovat aktuálním podmínkám a počasí (náročnost podrobněji). Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek, nebo si udělat vlastní odpočinkový program v termálech. Budeme cestovat v menší skupině do cca 14 cestovatelů, na každých 7 účastníků je 1 instruktor skialpinismu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy kolem poledne, večerní příjezd do Samokova, ubytování se v hotelu na 3 noci a obhlídka místních hospůdek, seznamovací večírek.
 • 2. den: Z lyžařského střediska Borovec lanovkou k chatě Jastrabec. Odtud dál až k jezerům Aleko a Ledenoto. Dle individuální chuti náročnější výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska Musalu (2926 m) nebo sjíždění svahů na skialpech v okolí. Poté sjezd k chatě Musala a pak údolím potoka Musalenska nebo po sjezdovce do Borovce. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
 • 3. den: Přejezd na parkoviště Maljovica a krásná túra kolem stejnojmenné chaty až pod východní stěnu majestátní hory Maljovica (2738 m). Skialpování na jejích svazích, v případě dobrých podmínek výstup na vrchol. (5-6 hod, ↑ 700-1000 m, ↓ 700-1000 m)
 • 4. den: Přejezd do vesničky Sapareva Banja, výjezd lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Skialpová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500-800 m, ↓ 500-800 m). Odpoledne přejezd do pohoří Pirin s případnou zastávkou v termálech Separeva Banya.
 • 5. den: Výjezd na parkoviště Banderiska Poljana a odtud údolím kolem chaty Vihren a Muratova jezera až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
 • 6. den: Výjezd na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m). Skialpová túra na vrchol Bezbog se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště.
 • 7. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpová túra k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev. (6-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 8. den: Ranní balení a odjezd do Sofie, dle chuti a časových možností prohlídka historického centra a nákup suvenýrů, odlet kolem poledne do Prahy.

Ubytování

3x v hotelu v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi.
4x v hotelu Iceberg v Bansku ve 2lůžkových pokojích. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení. Hotel je situován nedaleko centra města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů, zhruba 900 m od gondoly. Na hotelu je wifi, bazén, sauna, herna, posilovna a restaurace.

Stravování

Na obou hotelech budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na túry), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou podobné jako v ČR (pivo 3-5 BGN, polévky 4-6 BGN, jídlo 8-20 BGN, šopský salát 5-10 BGN), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na sjezdovkách jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po Bulharsku se budeme přepravovat půjčenými auty, které řídí průvodci.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny, mačky pro výstup na Musalu. Vybavení si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 23.02.2025 - 02.03.2025
 • 8 dní
 • Číslo: 1822
 • 32 000 Kč
  Bez letenky: 25 500 Kč
 • Rezervace

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na skialpech

Skialpové túry v Durmitoru a na Bjelasici

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Gruzie - skialp ve Svanetii

Skialpové túry a freeride pod vrcholy Vysokého Kavkazu

Planneralm na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v Nízkých Taurách

Ararat - skialp na bájné pětitisícovce

Skialpový výstup a freeride na nejvyšší hoře Turecka

Silvretta na skialpech

Vysokohorský skialp s panoramatem třítisícovek (Rakousko)