Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

4 dny plné skialpu v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin

Odpolko odlet, večer na klid pár pivek, ráno pod kopec, po takovým žebru na vrchol, sjezd jak víno, parádní véča, druhej den další kopec… Zní to stroze, ale je to tak - na tomto leteckém zájezdu si během čtyř dní vychutnáme ty největší lahůdky věhlasných bulharských pohoří Rila a Pirin a budeme při tom nemilosrdně efektivní. Základem jsou 4 parádní skialpové túry v nádherných horách. Když nám bude přát počasí, vystoupáme na 5 vrcholů, včetně nejvyšší hory Bulharska a celého Balkánu Musalu (2926 m). Po túře si dáme něco dobrého pod kopcem, nebo si dopřejeme regeneraci v termálech. A po příjezdu na hotel se vydáme poznávat kouzlo večerního Balkánu po místních hospůdkách.

Tento zájezd je určen pokročilým skialpinistům, kteří s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou strukturou sněhu. Po Bulharsku se budeme pohybovat v půjčených autech a na celodenní túry budeme vyrážet nalehko, z pohodlného hotelového zázemí. Na túrách strávíme denně většinou 5-7 hodin a zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 1300-1600 m dolů. Někdy si na nástupu pomůžeme lanovkou (to není lenost, to je efektivita). Túry i jednotlivé trasy budeme přizpůsobovat aktuálním podmínkám a počasí. Kterýkoliv den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Budeme cestovat v menší skupině cca 14-16 cestovatelů, na každých 7 účastníků je pak 1 instruktor skialpinismu. Ubytování je společné se zájezdem na sněžnice.

Program zájezdu

  • 1. den: Odpolední přímý let z Vídně, večerní příjezd do Samokova, ubytování se v hotelu na 2 noci a obhlídka místních hospůdek, seznamovací večírek.
  • 2. den: Z lyžařského střediska Borovec lanovkou k chatě Jastrabec. Odtud dál až k jezerům Aleko a Ledenoto. Dle individuální chuti náročnější výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska Musalu (2926 m) nebo sjíždění svahů na skialpech v okolí. Poté sjezd k chatě Musala a údolím potoka Musalenska do Borovce. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
  • 3. den: Přejezd na parkoviště Maljovica a krásná túra kolem stejnojmenné chaty až pod východní stěnu majestátní hory Maljovica (2738 m). Skialpování na jejích svazích, v případě dobrých podmínek výstup na vrchol (5-6 hod, ↑ 700-1000 m, ↓ 700-1000 m). Odpoledne 2,5 hodinový přejezd do pohoří Pirin s případnou zastávkou v termálech Separeva Banya, ubytování na 3 noci.
  • 4. den: Výjezd na parkoviště Banderiska Poljana a odtud údolím kolem chaty Vichren a Muratova jezera až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
  • 5. den: Výjezd na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m). Skialpová túra na vrchol Bezbog se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště.
  • 6. den: Ranní balení a odjezd do Sofie, po poledni přímý let do Vídně.

Ubytování

2x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi zdarma. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém, lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit 1 večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Grami v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích. Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení. Hotel je situován nedaleko centra města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů, zhruba 600 m od gondoly. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na obou hotelech budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na túry), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na sjezdovkách jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po Bulharsku se budeme přepravovat půjčenými auty, které řídí průvodci.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata), haršajzny, mačky pro výstup na Musalu. Lavinovou výbavu a vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Lyžování v nejlepších bulharských skiareálech v pohoří Rila a Pirin

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Černá Hora na skialpech

Skialpové túry v Durmitoru a na Bjelasici

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska