Informace k zájezdu
Černá Hora MTB

Úvodní stránka zájezdu Černá Hora MTB ( Černá Hora, Balkán, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Plánovaná délka denních etap je 55-95 km s převýšením 500-1600 m. Pojedeme převážně po makadamových a nezpevněných cestách. Nejtěžší a nejdobrodružnější je 6. den. Trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat buď na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi) se velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C (dle nadmořské výšky - každých 1000 m nahoru je asi 6 °C dolů) nižší než na pobřeží. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C, vysoko v horách i nižší. Noční teploty ve výšce kolem 1000 m n. m. se pohybují mezi 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty nižší a v takovém případě často hustě a vytrvale prší a fouká silný vítr. Doporučujeme se tedy připravit jak na teplé, tak i chladné a deštivé počasí.

MĚNA A KAPESNÉ

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován.
Ceny: Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 150-220 €. V restauracích se najíte za 5-8 €, pivo stojí 1,50-2 €, káva espreso 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 €, ovšem vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a publikace:
• V ČR je k dostání nové vydání průvodce Černá Hora A.
Rellieové z nakl. Jota a mapa Montenegro Gizi Map 1 : 250 000.
• Planinarska turistična karta Bjelasica & Komovi, 1 : 50 000, RTO. (zakresleny i cyklotrasy). K dostání v IC Biogradsko jezero (3 €) a v IC v Kolašinu.
• Planinski svijet Bjelasica - vodič za planinare, RTO. Brožura s pěšími trasami od Mojkovacu po Trešnjevik.
• Planinski svijet Komovi - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami od Veruši po Andrijevicu.
• Planinski svijet Sinjavina - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami po východní části pohoří + jedna biková. Všechny tři brožury a mapu dostanete za 3 € v infocentru v Kolašinu (srbsky, německy, anglicky).
• mapa Durmitor 1 : 50 000, nakl. Geokarta Beograd. K dostání v IC v Žabljaku.
• V IC Kolašin mají barevné kopie (dobré, zdarma, cca 1 : 200 000) výseku mapy, který zahrnuje východní Sinjajevinu, Bjelasicu, Komovi, Žijovo a trasu Kolašin - Podgorica.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyWWVWMjZvaGZacUU/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapka navštívených míst na zájezdu Černá Hora MTB na Google Maps

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, celodopružené (full) je výhodou. Kolo musí být ve výborném technickém stavu, nelze počítat se službami cykloservisů.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd jen opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + hospůdky + nákupy na místě + možnost jednoduchého vaření v kempu v Žabljaku. Základní potraviny je většinou možné dokoupit na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů Černá Hora na kole (cyklistika, MTB, cykloturistika): Kamil Svěrák - Černá Hora na kolech 2006 (fotky, mapy, popis tras), Igor Marek - Černá Hora na kole 2006, Jan Mocek - Černá Hora 2006 - cyklozájezd, Filip Provazník - Černá Hora na kole 2007 - etapy, Tomáš Netopil - Montenegro 2007, Vladimír Kaňok - Montenegro 2008 1. část, 2, 3, 4, 5, 6, Několik autorů 2009 - Černá Hora na kole 2009, Petr Korotvička - Montenegro cyklozájezd 2009, Rosťa Navrátil - Černá hora na kolech 2009, Jan Klimeš - Černá Hora na kole 2012, Panorama Černé Hory 2012, Černá Hora - Sinajevina 2012, Černá Hora - Komovi 2012, Černá Hora - Komovi 2012.

Video z MTB cyklozájezdu do Černé Hory z roku 2018 od Petra Kalužíka: