Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s tisícimetrovými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších zapadlých vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších sýr a pálenku rakiju. Každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na něž bude dlouho vzpomínat!

Vnitrozemí Černé Hory je učiněným rájem pro bikery. Stále zde nalézáme nové cesty a stezky jako stvořené pro MTB. Čekají nás cykloetapy především v horách a využijeme přitom vozové cesty i stezky, asfalt vesměs jen pro nástup a návrat. Navštívíme masiv Durmitoru, důkladněji poznáme dosud málo známý bikerský ráj Sinjajevinu a stranou nenecháme ani cesty a pěšiny v pohořích Bjelasica, Komovi a Žijovo na hranicích s Albánií.

Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, základními zkušenostmi s jízdou v horách a kvalitními horskými koly v perfektním technickém stavu. Denně urazíme 55-95 km s převýšením 500-1600 m. Trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde každé ráno dostaneme chutnou snídani. Dopravu a ubytování v Žabljaku máme společné se zájezdem Hory Černé Hory, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat.

S realizací zájezdů do Černé Hory dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Černá Hora je otevřená turistům a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Černé Hory: vstup ze zemí EU není omezen (podrobnosti mzv.cz). Pro návrat do ČR je nyní potřeba: antigenní test v Černé Hoře, vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu; bez samoizolace po dokončeném očkování nebo po prodělání Covidu (ale PCR test nutný).
Bohužel některé země Balkánu, které nejsou členy EU, jsou zařazeny na evropském cestovatelském semaforu dle ECDC do tmavě červené kategorie, a proto pro návrat platí přísnější podmínky. Ale vzhledem k zařazení prvních neunijních zemí (Makedonie, Albánie, Srbsko) mezi "zelené" a nízkému počtu nakažených očekáváme i zařazení Černé Hory mezi elitní zelné země nejpozději začátkem července a pak bude i návrat do ČR bez jakýchkoli testů a podmínek. Podmínky cestování do zahraničí najdete v tabulce Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna (u termínu 7384 kolem 14 hod i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do černohorského městečka Žabljak v pohoří Durmitor. Seznámení se s místními restauracemi, případně krátký výlet k Crno jezeru nebo k vyhlídce do kaňonu Tary.
 • 3. den: Okruh mezi Durmitorem a Sinjajevinou: Přes louky a vrchovinu do Njegovudji, Zminičko jezero, výjezd na Pašino Polje, vozovými cestami přes krasové pláně Sinjajeviny do Vrtoč Polje. Návrat přes Motički Gaj. (↔ 60 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Nejkrásnější partie Durmitoru, pláně nad kaňonem Pivy a kaňon Nevidio: Výjezd na Sedlo, průjezd nejkrásnějšími durmitorskými dolinami, sjezd do osady Boričje. Po cestách se střídavým povrchem malebnými osadami na pláni nad kaňonem řeky Piva ke kaňonu Nevidio řeky Komarnice. (↔ 80 km, ↑ 1600 m, ↓  2500 m)
 • 5. den: Přejezd krasových plání Sinjajeviny: Njegovudja, krasové Šaransko Polje, sedlo Vratlo, Lipovo, Kolašin. (↔ 55-85 km, ↑ 500-1050 m, ↓ 1100-1550 m)
 • 6. den: Bikový okruh v pohoří Bjelasica: Z Kolašinu přes Jezerine, Zekovu glavu, Šiško a Biogradsko jezero k Taře (↔ 70-80 km, ↑ 1600-1800 m, ↓ 1600-1800 m). Alternativně okruh Sinjajevinou: Sedlo Vratlo, pastevecká osada Ružica s poutním kostelíkem, salaše Potrk a Drijenak. Vozovými cestami a stezkami, velmi zajímavá krajina, daleké výhledy, pohoda. (↔ 60 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
 • 7. den: Bikerský sen: Přejezd pohoří Žijovo. Z Kolašinu přes Mateševo a vesnici Veruša k neskutečně malebnému Rikavačko jezeru v 500 m hluboké sníženině. Těžký výjezd do sedla (1850 m) a sjezd do vsi Korita. 35 km dlouhý sjezd úzkými asfaltkami přes Albánci obývané rázovité vsi (fantastický pohled do soutěsky Cijevny a na albánskou část pohoří Prokletije) až do Podgorice. Busem do Kolašinu. Těžké, nádherné, jedinečné! (↔ 95 km, ↑ 1450 m, ↓ 2350 m)
 • 8. den: Bjelasica a Komovi: Po rozbité asfaltové silnici výjezd do sedla Trešnjevik (1573 m). Výjezd na zelené louky planiny Šťavno (1800 m) s nádherným výhledem na skalní hroty pohoří Komovi. Zpět na Trešnjevik a kolem vrcholů Lumer a Lisa, sjezd do Kolašinu. (↔ 70 km, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m)
 • 9. den: Rozloučení s Kolašinem, případně krátká vyjížďka po okolí. Odjezd po poledni. Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (15-20 min od centra) v domech v apartmánech pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. V Kolašinu (10 min od centra) ve 2-3lůžkových pokojích nebo v apartmánu v hotelu Čile. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmán ho má společné pro dva pokoje. V hotelu je k dispozici wifi. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

Společné místní snídaně (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce), další jídlo vlastní. V Žabljaku i v Kolašinu je celá řada skvělých restaurací. V kempu v Žabljaku jsou v rámci apartmánů i vybavené kuchyňky k přípravě jednoduchých jídel. V hotelu v Kolašinu není možné si samostatně vařit. Ceny v obchodech i restauracích jsou asi o 20 % vyšší než nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 5-8 €, točené pivo 1,50-2 €, káva espreso 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Černá Hora MTB

Černá Hora MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Podkarpatská Rus MTB

Horská cyklistika po největších poloninách Zakarpatské Ukrajiny

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Prokletije MTB

Bikerský ráj v pohořích na hranicích Černé Hory, Albánie a Kosova

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, Sarajevo, Mostar