Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s tisícimetrovými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších zapadlých vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších sýr a pálenku rakiju. Každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na něž bude dlouho vzpomínat!

Vnitrozemí Černé Hory je učiněným rájem pro bikery. Stále zde nalézáme nové cesty a stezky jako stvořené pro MTB. Čekají nás cykloetapy především v horách a využijeme přitom vozové cesty i stezky, asfalt vesměs jen pro nástup a návrat. Navštívíme masiv Durmitoru, důkladněji poznáme dosud málo známý bikerský ráj Sinjajevinu a stranou nenecháme ani cesty a pěšiny v pohořích Bjelasica, Komovi a Žijovo na hranicích s Albánií.

Plánovaná délka denních etap je 50-80 km s převýšením 900-1600 m (náročnost podrobněji). Pojedeme převážně po makadamových a nezpevněných cestách, často s volnými kameny. Některé krásné trasy jsou vedeny z větší části i po asfaltu (např. jih Durmitoru). Profil tras je přiměřeně kopcovitý, ale s nástupem či návratem nám někdy může pomoci autobus. Většinu tras je možné prodlužovat, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, zkušenostmi s jízdou v horách a kvalitním horským kolem v perfektním technickém stavu. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde každé ráno dostaneme chutnou snídani. Dopravu a ubytování máme společné s turisty a pohodovými cyklisty, ke kterým je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do černohorského městečka Žabljak v pohoří Durmitor. Seznámení se s místními restauracemi, případně krátký výlet k Crno jezeru nebo k vyhlídce do kaňonu Tary.
 • 3. den: Okruh mezi Durmitorem a Sinjajevinou: Přes louky a vrchovinu do Njegovudji, Zminičko jezero, výjezd na Pašino Polje, vozovými cestami přes krasové pláně Sinjajeviny do Vrtoč Polje. Návrat přes Motički Gaj. (↔ 60 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Nejkrásnější partie Durmitoru, pláně nad kaňonem Pivy a kaňon Nevidio: Výjezd na Sedlo, průjezd nejkrásnějšími durmitorskými dolinami, sjezd do osady Boričje. Po cestách s převládající asfaltovým povrchem malebnými osadami na pláni, nad kaňonem řeky Piva ke kaňonu Nevidio řeky Komarnice. (↔ 80 km, ↑ 1600 m, ↓  2000 m)
 • 5. den: Přejezd Sinjajeviny od Durmitoru k Bjelasici: krasovými pláněmi opuštěných travnatých hor jen kolem salaší a stád ovcí přes Njegovudju, krasové Šaransko Polje do sedla Vratlo, prudký sjezd kamenitými serpentýnami do Lipova a po silničce do Kolašinu (↔ 80 km, ↑ 1350 m, ↓ 1850 m). Ubytování v Kolašinu na 4 noci.
 • 6. den: Přejezd severní části pohoří Bjelasica: Z Jezerine (1560 m) přes salaš Vranjak, vrchol Zekova glava (2117 m), Šiško jezero a Katun Lanista-Kolibe Bogavac do městečka Mojkovac a k řece Tara (850 m). (↔ 40 km, ↑ 900 m, ↓ 1600 m, prodloužení po silničce z Kolašinu ↔ +12 km, ↑ 600 m)
 • 7. den: Bikerský sen: Přejezd pohoří Žijovo. Z Kolašinu do Mateševa, přes vesnici Veruša k neskutečně malebnému Rikavačko jezeru v 500 m hluboké sníženině. Těžký výjezd do sedla (1850 m) a sjezd do vsi Korita. 35 km dlouhý sjezd úzkými asfaltkami přes Albánci obývané rázovité vesnice (fantastický pohled do soutěsky Cijevny a na albánskou část pohoří Prokletije) až do Podgorice. Busem do Kolašinu. (↔ 85 km, ↑ 1250 m, ↓ 2150 m)
 • 8. den: Pohoří Bjelasica a Komovi: Ze sedla Trešnjevik (1573 m) výjezd na zelené louky Šťavno (1800 m) pod skalními hroty pohoří Komovi, pivo nebo káva v místním bufetu nebo v rázovité krčmě v sedle. Přejezd po hřebeni jižní části zeleného pohoří Bjelasica, kolem salaší a přes pastviny se stády ovcí a koní pod vrcholem Ključ a kolem monastýru Čirilovač. (↔ 40 km, ↑ 800 m, ↓ 1400 m, možné přídavky po cestách pod hřeben Ključ nebo výjezd po silnici na Trešněvik ↔ +29 km, ↑ 700 m)
 • 9. den: Rozloučení s Kolašinem, případně krátká vyjížďka po okolí. Odjezd po poledni. Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (2 km od centra) v 2-3 lůžkových pokojích v hotelu Zlatni Bor. V Kolašinu (300 m od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 700 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. V obou ubytováních jsou veškeré lůžkoviny, povlečení i ručníky. Wifi připojení je dostupné v Žabljaku i Kolašinu (heslo a přístup na recepci). Nabíjení baterií je možné po celou dobu zájezdu.

Stravování

Společné místní snídaně podávané formou bufetu (např. čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Hotel Zlatni Bor v Žabljaku má svou vlastní vyhlášenou restauraci s místními specialitami nebo si na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru, další jídlo vlastní. S návštěvou chat a restaurací v čase oběda nelze počítat. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Černá Hora MTB

Černá Hora MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru