Informace k zájezdu
Černá Hora na kole

Úvodní stránka zájezdu Černá Hora na kole ( Černá Hora, Balkán, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Všechny etapy jedeme nalehko, jen s věcmi potřebnými na 1 den. Trasy A jsou koncipovány pro skupinu klientů, pro něž je kolo spíše občasnou aktivitou a kteří sice chtějí svou dovolenou prožít aktivně, ale v poklidu, a přitom poznat co nejvíce z krajiny a života v Černé Hoře. Denně průměrně ujedeme 30-45 km s převýšením 300-650 m. Pokud chcete plně využít hlavní programové nabídky B, obtížnost bude střední, zájemci mohou po konzultaci s průvodcem přidat i něco navíc. Plánovaná délka denních etap je 30-80 km s převýšením 700-1200 m, jednou 2000 m. Nebudete-li někdy chtít jet celou plánovanou trasu, můžete zvolit lehčí výlet. Počítejte s tím, že ve druhé části zájezdu budete více jezdit po makadamových a někdy i nezpevněných cestách. Pokud by někdo chtěl jet na crossovém kole, musí mít dobrou techniku jízdy a zkušenosti s jízdou mimo asfalt. Profil tras je sice kopcovitý, ale s nástupem či návratem většinou pomůže autobus. Ve druhé části zájezdu je zařazena etapa po horské cestě, sjízdné pro automobily. Pokud nějaký krátký úsek v horách přesáhne vaši výkonnost či dovednost, bude dostatek času na jeho absolvování pěšky. Zájemci mohou zvolit i pěší túry v pohoří Durmitor, Bjelasica a Komovi (nezapomeňte ale na vhodnou obuv), protože zájezd jede v kombinaci s programem Krásy Černé Hory. Zájem o outdoorové aktivity pořádané místními organizacemi je třeba deklarovat včas (v průběhu zájezdu), přehled o nich má průvodce. Ten vám také pomůže s jejich objednáním. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru http://yr.no , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.

Vzhledem ke geografické poloze (42°-43° s. š.) bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně připalovat, ale už jsme v Durmitoru zažili deštivo a teploty kolem 10 až 15 °C, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy.

MĚNA A KAPESNÉ

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován.
Ceny: Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 150-220 €. V restauracích se najíte za 5-8 €, pivo stojí 1,50-2 €, káva 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Většinou je možné platební kartu použít jen ve velkých obchodech. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 €, ovšem vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a publikace:
• V ČR je k dostání poslední vydání průvodce Černá Hora A. Rellieové z nakl. Jota a mapa Montenegro Gizi Map 1 : 250 000.
• Planinarska turistična karta Bjelasica & Komovi, 1 : 50 000, RTO. (zakresleny i cyklotrasy). K dostání v IC Biogradsko jezero (3 €) a v IC v Kolašinu.
• Planinski svijet Bjelasica - vodič za planince, RTO. Brožura s pěšími trasami od Mojkovacu po Trešnjevik.
• Planinski svijet Komovi - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami od Veruši po Andrijevicu.
• Planinski svijet Sinjavina - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami po východní části pohoří + jedna biková. Všechny tři brožury a mapu dostanete za 3 € v infocentru v Kolašinu (srbsky, německy, anglicky).
• mapa Durmitor 1 : 22 000. k dostání v recepci kempu v Žabljaku.
• V IC Kolašin mívají barevné kopie (dobré, zdarma, cca 1 : 200 000) výseku mapy, který zahrnuje východní Sinjajevinu, Bjelasicu, Komovi, Žijovo a trasu Kolašin - Podgorica.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Černá Hora

Mapka navštívených míst na zájezdu Černá Hora na kole na Google Maps

Některé cyklotrasy: Martin Mrázek 2010 - Prstenec okolo Durmitoru, Okolo tří jezer Sinjajeviny, Bjelasica a Komovi z Kolašinu.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována ve speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická helma (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon a pravidelně užívané léky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské nebo crossové kolo. Pokud se rozhodnete program absolvovat na crossovém kole, je nutné mít dobrou techniku jízdy a zkušenosti s jízdou mimo asfalt a v nenáročném terénu.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + hospůdky + nákupy na místě + možnost jednoduchého vaření v kempu v Žabljaku. Základní potraviny je většinou možné dokoupit na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Cykloklub Komín - Černá Hora 2009, Články od garanta zájezdu Davida Hainalla na idnes.cz, Jan Klimeš - Černá Hora na kole 2012, Panorama Černé Hory 2012, Černá Hora - Sinajevina 2012, Černá Hora - Komovi 2012, Černá Hora - Komovi 2012, Pavel Vrbík - Černá Hora na kole 2013, David Hainall - Černá Hora na kole 2015, Lucie Marečková - Černá Hora na kole 2016, Lenka Jeřábková - Článek o cyklozájezdu do Černé Hory 2017.

Video z cyklozájezdu do Černé Hory z roku 2016 (natočil: Jirka Blecha, sestříhala: Monča Bezuchová):