Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen dramatické monumentální hory a klidnější pohoří s pastvinami a salašemi, ale i hluboké kaňony, čisté řeky, horská jezera a nádherné moře se středověkými městečky. Na kole se budeme kochat jedinečnou horskou krajinou a seznámíme se s náturou přátelských a hrdých Černohorců. Projedeme trasy v podhůří skalnatého Durmitoru, nahlédneme do lesů a pastvin jedinečného krasového pohoří Sinjajevina, potěšíme oko dalekými výhledy z hřebene na zelených pláních Bjelasice a v pokorném obdivu staneme pod jedinečným pohořím Komovi. Na výletě k moři polenošíme na pláži u historické Budvy a užijeme si podvečer v nejzachovalejším černohorském středověkém městě Kotoru. Ochutnáme také znamenité místní speciality a na salaších sýry a pálenku rakiju.

Cyklotrasy vedou po horských silničkách po asfaltu, ale často i po makadamových, někdy i nezpevněných cestách. Trasy A jsou určeny pohodářům, kteří se nehoní za kilometry, dovedou ocenit krásnou přírodu i historické zajímavosti a občas rádi chvíli posedí v kavárničce nebo ochutnají černohorskou kuchyni v restauracích. Denně průměrně ujedeme 30-45 km s převýšením 300-600 m. Profil náročnějších tras B je přiměřeně kopcovitý, denně ujedeme 30-80 km s převýšením okolo 1000 m (náročnost podrobněji). V případě malé skupiny se vybere trasa A, nebo B. Vždy je možnost zkrácení nebo prodloužení, případně zařazení individuální trasy. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Krásy Černé Hory, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod. z Brna (u termínů 7374 a 7378 i z Prahy kolem 15 hod., u termínu 7372 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Žabljaku (1450 m) v pohoří Durmitor, ubytování na 3 noci. Odpoledne krátký výlet na kole a seznámení s městečkem a místními restauracemi.
 • 3. den: A: Pohoří Durmitor - několik možností cyklovyjížděk po okolí: Crno jezero s pěší okružní trasou (jeskyně, odkud J. B. Tito řídil v r. 1944 protiněmecký odpor), nebo Čurevac s excelentní vyhlídkou na kaňon řeky Tary, nebo Zminje jezero a výjezd k horní stanici sedačkové lanovky na Momčil Grad, případně výlet horskou silnicí na Sedlo (1914 m) s výhledem do fantastického světa hor. Jednotlivé trasy lze propojit (dohromady ↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Krasové pláně Sinjajeviny: jezera Zminje, Vražje (koupání) a Riblje (↔ 30-70 km, ↑ 400-800 m, ↓ 400-800 m).
 • 4. den: A: Okružní výlet mezi Durmitorem a Sinjajevinou. Přes zajímavou obec Njegovudja k jezerům Riblje a Vražje, koupání, návrat okolo lyžařského areálu Savin Kuk (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Možná krátká zajížďka ke Zminičko jezeru a kostelíku Sv. George (↔ 10 km). B: Nejkrásnější partie Durmitoru, pláně nad kaňonem Pivy a kaňon Nevidio: Výjezd na Sedlo, průjezd nejkrásnějšími durmitorskými dolinami, sjezd do osady Boričje. Po cestách s převládající asfaltovým povrchem malebnými osadami na pláni, nad kaňonem řeky Piva ke kaňonu Nevidio řeky Komarnice. (↔ 80 km, ↑ 1600 m, ↓  2000 m)
 • 5. den: A: Ze Žabljaku k Taře: Přes planinu Jezera k mostu přes Taru, dál autobusem do Kolašinu (↔ 25-40 km, ↑ 150 m, ↓ 1050 m). B: Krasovým pohořím Sinjajevina od Durmitoru k Bjelasici: po silničce nad kaňonem říčky Bukovička do sedla Vratlo a do Kolašinu (↔ 70 km, ↑ 1200 m, ↓ 1700 m). Ubytování v Kolašinu na 4 noci.
 • 6. den: Přejezd severní části pohoří Bjelasica: Z Jezerine (1560 m) přes salaš Vranjak kolem vrcholu Zekova glava (2117 m) a po hřebeni na vyhlídku Bendovac. Na salaši Laleviċa Dolovi ochutnávka domácího sýra. Sjezd bukovým lesem k Biogradsko jezeru (1094 m) (koupání) a dále k řece Tara (850 m) (↔ 32 km, ↑ 550 m, ↓ 1260 m, trasu je možno zkrátit lanovkou pod vrchol Troglava (2072 m) (↔ 26 km, ↑ 130 m, ↓ 1260 m).
 • 7. den: Autobusový výlet k moři - prohlídka středověké Budvy, koupání na oblázkové pláži pod skálou, přejezd do Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky).
 • 8. den: A: Pohoří Komovi: Ze sedla Trešnjevik (1573 m) výjezd na zelené louky Šťavno (1800 m) pod skalními hroty pohoří Komovi, daleké výhledy až do Albánie, pivo nebo káva v místním bufetu. Přejezd po hřebeni jižní části zeleného pohoří Bjelasica, kolem salaší a přes pastviny se stády ovcí a koní přes Jezerine do Kolašinu (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1200 m). B: Konec etapy více terénem po hřebeni pod vrcholem Ključ a kolem monastýru Čirilovač (↔ 40 km, ↑ 800 m, ↓ 1400 m).
 • 9. den: Krátká vyjížďka po okolí nebo návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Balkáně. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (2 km od centra) v 2-3 lůžkových pokojích v hotelu Zlatni Bor. V Kolašinu (300 m od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 700 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. V obou ubytováních jsou veškeré lůžkoviny, povlečení i ručníky. Wifi připojení je dostupné v Žabljaku i Kolašinu (heslo a přístup na recepci). Nabíjení baterií je možné po celou dobu zájezdu.

Stravování

Společné místní snídaně podávané formou bufetu (např. čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Hotel Zlatni Bor v Žabljaku má svou vlastní vyhlášenou restauraci s místními specialitami nebo si na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru, další jídlo vlastní. S návštěvou chat a restaurací v čase oběda nelze počítat. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Video z cyklozájezdu do Černé Hory z roku 2016 (natočil: Jirka Blecha, sestříhala: Monča Bezuchová):


Černá Hora na kole

Černá Hora na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru