Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen nádherné moře a dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, čistými řekami a jezery, ale také klidnější pohoří s hlubokými lesy ve vrcholových partiích ustupující pastvinám se salašemi. Až tam nás zavedou sjízdné cesty a umožní nám pokochat se jedinečnou krajinou a blíže poznat přátelské obyvatele. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, životem v horách zoceleným národem. Černá Hora totiž jako jediná balkánská země nikdy nebyla úplně pod nadvládou Turků. Toho, kdo se rozhodne pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat.

Na kole objedeme majestátní Durmitor anebo se alespoň podíváme k tamním horským jezerům, nahlédneme do lesů a pastvin jedinečného krasového pohoří Sinjajevina, potěšíme oko dalekými výhledy na zelených pláních Bjelasice a v pokorném obdivu staneme pod jedinečným pohořím Komovi. Na výletě k moři polenošíme na pláži a užijeme si podvečer v Kotoru. Ochutnáme také znamenité místní speciality a na salaších sýry a pálenku rakiju.

Trasy A jsou určeny pohodářům, kteří se nehoní za kilometry, dovedou ocenit krásnou přírodu i historické zajímavosti a občas rádi chvíli posedí v kavárničce nebo ochutnají černohorskou kuchyni v restauracích. Denně průměrně ujedeme 30-45 km s převýšením 300-600 m. Profil náročnějších tras B je přiměřeně kopcovitý, denně ujedeme 30-80 km s převýšením okolo 1000 m. V případě malé skupiny se vybere trasa A, nebo B. Vždy je možnost zkrácení nebo prodloužení, případně zařazení individuální trasy. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Krásy Černé Hory, ke kterému se lze kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod. z Brna (u termínů 737 a 7374 i z Prahy kolem 15 hod., u termínu 7372 i z Olomouce kolem 16 hod.) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Žabljaku (1450 m) v pohoří Durmitor, ubytování na 3 noci. Odpoledne krátký výlet na kole a seznámení s městečkem a místními restauracemi.
 • 3. den: A: Pohoří Durmitor - několik možností cyklovyjížděk po okolí: Crno jezero s pěší okružní trasou (jeskyně, odkud J. B. Tito řídil v r. 1944 protiněmecký odpor), nebo Čurevac s excelentní vyhlídkou na kaňon řeky Tary, nebo Zminje jezero a výjezd k horní stanici sedačkové lanovky na Momčil Grad, případně výlet horskou silnicí na Sedlo (1914 m) s výhledem do fantastického světa hor. Jednotlivé trasy lze propojit (dohromady ↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Krasové pláně Sinjajeviny: jezera Zminje, Vražje (koupání) a Riblje (↔ 30-70 km, ↑ 400-800 m).
 • 4. den: A: Okružní výlet mezi Durmitorem a Sinjajevinou. Přes zajímavou obec Njegovudja k jezerům Riblje a Vražje, koupání, návrat okolo lyžařského areálu Savin Kuk (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Možná krátká zajížďka ke Zminičko jezeru a kostelíku Sv. George (↔ 10 km). B: Pro cyklisty srdcaře jedna z nejkrásnějších tras Černé Hory - prstenec okolo Durmitoru: přes dvě sedla do kaňonu říčky Sušice, svérázný hostinec v Trse, jedinečná krajina připomínající Himálaj (↔ 80 km, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m).
 • 5. den: A: Ze Žabljaku k Taře: Přes planinu Jezera k mostu přes Taru, dál autobusem do Kolašinu (↔ 25-40 km, ↑ 150 m, ↓ 1050 m). B: Sinjajevinou od Durmitoru k Bjelasici: po silničce nad kaňonem říčky Bukovička v jižní části pohoří Sinjajevina do sedla Vratlo a do Kolašinu (↔ 70 km, ↑ 1200 m, ↓ 1700 m). Ubytování v Kolašinu na 4 noci.
 • 6. den: A: Přejezd severní části pohoří Bjelasica: Z Jezerine (1420 m) přes salaš Vranjak kolem vrcholu Zekova glava (2117 m) a po hřebeni na vyhlídku Bendovac. Na salaši Laleviċa Dolovi ochutnávka domácího sýra. Sjezd bukovým lesem k Biogradsko jezeru (1094 m) (koupání) a dále k řece Tara (↔ 45 km, ↑ 700 m, ↓ 1250 m). B: Navíc přes vesničku Lubnice (950 m) (↔ +25 km, ↑ +450 m).
 • 7. den: Autobusový výlet k moři do Boky Kotorské. Cestou koupání v moři v Budvě či okolí a prohlídka Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky).
 • 8. den: A: Pohoří Komovi: Ze sedla Trešnjevik (1573 m) na zelené louky Šťavno (1800 m) pod skalními hroty pohoří Komovi, pěší procházka s nádhernými výhledy. Zpět sjezd přes Mateševo (↔ 40 km, ↑ 250 m, ↓ 850 m) nebo po hřebeni pod vrcholy Lumer a Lisa do Kolašinu (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 1100 m). B: Královská horská etapa jižní Bjelasicou: Z Kolašinu přes Jezerine (1420 m) kolem vrcholů Lisa a Lumer (1800 m) do sedla Trešnjevik (1573 m), výjezd na zelené louky planiny Štavno (1800 m) s nádherným výhledem do kraje a na skalnaté pohoří Komovi, sjezd po silnici přes Mateševo do Kolašinu (↔ 75 km, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m).
 • 9. den: Krátká vyjížďka po okolí nebo návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Balkáně. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (15-20 min od centra) v domech v apartmánech pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. V Kolašinu (10 min od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

V obou ubytováních jsou veškeré lůžkoviny, povlečení i ručníky. Wifi připojení je dostupné v Kolašinu (heslo a přístup na recepci), v Žabljaku bývá velmi slabé a nekvalitní a nelze s ním počítat. Nabíjení baterií je možné po celou dobu zájezdu.

Stravování

Společné místní snídaně. V Žabljaku dostaneme obložený talíř (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude margarín, džem, jogurt a zelenina. V Kolašinu jsou snídaně podávány formou švédského stolu (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru nebo si je necháme uvařit od ubytovatelů, další jídlo vlastní. Téměř každý den je možné během etap zastavit v některé z restaurací a ochutnat skvělou kávu, polévky nebo zeleninové saláty. Apartmány v Žabljaku mají vlastní vybavenou kuchyňku. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Video z cyklozájezdu do Černé Hory z roku 2016 (natočil: Jirka Blecha, sestříhala: Monča Bezuchová):


Černá Hora na kole

Černá Hora na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Kopaonik a v pohoří Zlatibor, kláštery UNESCO a kaňon Uvac

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, Sarajevo, Mostar