Český a Slavkovský les pro rodinky

Tichá místa poblíž Mariánských lázní pěšky i na kole pro rodiny s dětmi

Český a Slavkovský les patří neprávem k méně vyhledávaným lokalitám. Spousta ne příliš vysokých kopečků, množství rybníčků, pramenů, rozhleden a zastrčených památek světského i církevního původu Vás jistě zaujme. Místní lesy jsou plné hub, malin a dalších lákavých plodů. Krajem prochází spousta naučných stezek, které nám zpestří výlety po okolí.

Bydlet budeme v Chodovské Huti, která leží 12 km od Mariánských lázní. Strávíme zde týden naplněný výlety po blízkém i lehce vzdáleném okolí pěšky i na kole. Zaměříme se více na přírodu, ale nenecháme si ujít ani rozhlednu na Panském vrchu, Svatovítský zámek u Bromova, léčivé prameny, Boheminium - ministavby v Mariánských lázních a koupání v Jesenici nebo Lidu. Nebude chybět čas na zábavu a hry v areálu nebo opékání špekáčků. V těsném sousedství je kozí farma, po domluvě lze nakoupit jejich produkty či zhlédnout dojení.

Zájezd je určen pro rodiče nebo prarodiče s dětmi mladšího věku (od 0 do cca 10 let) a tomu je uzpůsobena náročnost výletů (na kole okolo 15 km, pěšky variabilně). Většina cyklostezek vede po málo frekventovaných či polních cestách. Není problém si výlety prodloužit, zkrátit či zůstat na ubytování a udělat si volný den s vlastním programem.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků od 16 hodin, večeře v 18 hod.
  • 2. den: Obhlídka okolí (Šolcův jasan, obora, rybník), seznámení se s prostředím i mezi sebou navzájem.
  • 3. den: Vyjížďka na kolech tichým, zapomenutým krajem přes Plánskou a Tachovskou Huť, naučnou stezku Slatina, zpět kolem Kajetánského rybníka. Večer táborák s opékáním buřtů. (↔ 13 km, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
  • 4. den: Výlet auty do Mariánských lázní (kolonáda, zpívající fontána, čerstvé oplatky, léčivé prameny, Boheminium - miniatury českých staveb, hradů a zámků; zmrzlina, káva a možnost nákupu).
  • 5. den: Na kolech k moderní rozhledně na Panském vrchu s 207 schody, cestou Židovský hřbitov, kyselky. (↔ 13 km, ↑ 180 m, ↓ 180 m)
  • 6. den: Celodenní koupání: A: Autem do Jesenice, pláže v kempech jsou placené, mimo kemp jsou zdarma. (sportovní vyžití v Dřenicích, šlapadla na pláži Ronak) Cestou možno navštívit malebné klimatické lázně Kynžvart, královské město Cheb. B: Bližší přírodní koupaliště Lido u Mariánských Lázní s půjčovnou loděk, šlapadel, občerstvením
  • 7. den: Vyjížďka na kolech - Broumov s památnými stromy, znovuopravený Svatovítský zámek, Svatovítská kyselka. (↔ 13 km, ↑ 170 m, ↓ 170 m)
  • 8. den: Individuální odjezd.

Zájezd č. 869 nemá 2. den programu, nicméně program tohoto dne jde stihnout v odjezdový den.

Ubytování

Bydlet budeme v penzionu s historií staré školy ve 4lůžkových pokojích s odděleným sociálním zařízením na chodbě. Za příplatek je možnost ubytování v chatce pro 4-6 osob s rozkládací pohovkou dole v obyváku a spacím patrem se 4 postelemi. Součástí chatky je také vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Příplatek se platí za osobu a záleží na počtu osob v chatce (při obsazení 6 osobami bez příplatku, 5 osobami 700 Kč/os., 4 osobami 900 Kč/os., 3 osobami 1200 Kč/os.). Svůj zájem o chatku uveďte v přihlášce. V oploceném areálu je dětské i volejbalové hřiště, trampolína, uvnitř je stůl na stolní tenis. Parkování v objektu a Wi-Fi je zdarma. Rodiny s malými dětmi ocení pračku a možnost ohřevu dětské stravy (rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba), dále bude v provozu malý bar s točeným pivem, limo nebo kávou. V jídelně je i malá společná lednička

Stravování

Na ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní (7. den u č. 869). Snídaně formou švédského stolu, zpestřená domácími kozími produkty ze sousední farmy; večeře s polévkou, hlavním jídlem a salát či buchta. Na místě je možné pořídit kozí výrobky z místní farmy (mléko, různé druhy sýrů, …), na objednání domácí chleba. Nejbližší obchod je v Zadním Chodově (7 km) nebo pak v Mariánských Lázních (12 km). Na místě je možné si vždy den předem objednat obědový balíček či polévku s pečivem.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1


Program je přizpůsoben dětem (délka, náročnost) ve věku od 0 do cca 10 let. Etapy lze zkrátit či prodloužit podle zdatnosti dětí, cykloprogram lze úplně vynechat a zajímavosti (rozhledna, židovský hřbitov, zámek) je možné navštívit autem a pěšky. Většina cyklostezek vede po málo frekventovaných či po polních cestách. Program budeme realizovat s ohledem na počasí. Každé odpoledne se asi 2 hodiny bude dětem věnovat animátor, který pro ně připraví program, a vy budete mít čas na sebe. Pokud si budete chtít zvolit individuální program, lenošit, odjet na výlet jinam, je to jen na vás.

Český a Slavkovský les pro rodinky

Český a Slavkovský les pro rodinky