Český ráj

Pohodová turistika v pískovcových skalách

Chráněná krajinná oblast Český ráj je naší nejstarší CHKO a její výjimečná krajina byla dokonce zařazena mezi geoparky UNESCO. Území vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Přírodu utváří zejména fenomén pískovcových skal, které jsou rájem turistů i horolezců. Skalní města plná věží, vyhlídkových plošin, úzkých roklí a průchodů, tu a tam skalní zříceniny, hrady a zámky, roubená lidová architektura, ale také rybníky s možností koupání - to je pestrá nabídka Českého ráje.

Při našich pěších túrách projdeme a poznáme všechny nejdůležitější části Českého ráje: Hruboskalské skalní město, známé mezi horolezci jako „Skalák“, slavné Prachovské skály, skalní města na Maloskalsku - Besedické skalní město či výhled na Suché skály, a dále skalní město Drábské světničky s pozůstatky do skály vytesaných místností. Vystoupáme na nejvyšší horu Kozákov (744 m), která je nalezištěm drahých kamenů (zejména odrůd křemene). Jeden den si od pěších túr odpočineme a na kánoi splujeme část řeky Jizery nádhernou krajinou, což je vhodné i pro vodácké začátečníky. Ikonou Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, jehož dvě věže postavené na dvou čedičových skalních sucích, sopouších, tvoří monumentální siluetu. V oblasti narazíme na spoustu dalších skalních hradů a zřícenin: Valdštejn, Valečov, Frýdštejn či Vranov - Pantheon.

Jedná se o zájezd s jednodenními pohodovými pěšími túrami, na kterých budeme denně trávit 4-6 hodin včetně pauz, převýšení je mezi 400-600 m nahoru a totéž dolů. Délky túr a náročnost si můžete určovat sami, po všechny dny lze volit o něco kratší, nebo o něco delší alternativu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytování budeme v srdci Českého ráje, v oblasti Sedmihorky, v penzionu v lesním prostředí kousek od skalního města i od rybníka s pláží a koupáním. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo veřejnou dopravou, zejména vlakem, to stejné platí o dopravě na místě na jednotlivé denní programy. Ubytování je společné se zájezdem Český ráj na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd do oblasti Sedmihorky v Českém ráji, ubytování se v penzionu okolo 17 hod. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Hruboskalsko: Přímo z ubytování okruh největším skalním městem v Českém ráji, horolezci známým jako „Skalák“. Vyhlídky na pískovcové skalní skupiny, hluboká údolí, úzké rokle, symbolický hřbitov horolezců, zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn, roubený Kopicův statek. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Maloskalsko: Výstup na vrchol Sokol (562 m) s vyhlídkou na Suché skály. Dále úžasný skalní labyrint se skalním městem Besedické skály a s dalšími výhledy. Na druhém břehu Jizery výstup na Vranovský hřeben se skalním hradem Vranov - Pantheon (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Zájemci mohou pokračovat okruhem na zříceninu Frýdštejn a menší skalní město Drábovna (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 4. den: Prachovské skály: Túra nejznámější částí Českého ráje. Vyhlídky na pozoruhodné skalní útvary s nejznámější Prachovskou jehlou, skalní rokle s nejmohutnější Císařskou chodbou, průchod úzkou Myší dírou (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Na závěr možno přes vyhlídky Přivýšina a Brada (+1,5 hod, ↑ +100 m, ↓ +100 m). Možnost vykoupání v Jinolických rybnících.
  • 5. den: Splutí Jizery: Z Malé Skály na kánoi po klikatící se řece nádhernou krajinou pod skalami a mezi lesy, základní varianta do vsi Dolánky, ideální i pro vodácké začátečníky (↔ 9 km, 3 hod). Možná prohlídka roubené historické usedlosti Dlaskův statek. Zájemci mohou pádlovat dále pod zámkem Hrubý Rohozec, až do vsi Svijany s pivovarem (↔ +11 km, +3 hod). Individuálně možné nevodácké varianty programu.
  • 6. den: Vrchol Kozákov (744 m): Výstup na nejvyšší vrchol Českého ráje s rozhlednou. Dále trasa přes zříceninu skalního hradu Rotštejn a Klokočské skály (4-5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Zájemci navíc přes vyhlídky z Betlémských skal (+1,5 hod, ↑ +50 m, ↓ +50 m).
  • 7. den: Drábské světničky: Skalní pískovcové bloky s historicky vytesanými místnostmi. Okruh okolo vrchu Mužský přes zříceninu skalního hradu Valečov, další zbytky hrádků a skalní útvary. (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 8. den: Hrad Trosky: Návštěva ikonické zříceniny na dvou skalních čedičových sucích (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Možno si přidat túru kolem malebných rybníků v Podtroseckých údolích (+4 hod, ↑ +350 m, ↓ +350 m). Individuální odjezd.

Program 5denní varianty zájezdu neobsahuje 5., 6. a 7. den.

Ubytování

Ubytovaní budeme v turistickém penzionu Podháj v Českém ráji v lokalitě Sedmihorky. Penzion je umístěn v lesním prostředí kousek od Hruboskalského skalního města. Pokoje jsou 2-4lůžkové, v každém pokoji je umyvadlo a malá chladnička. WC a sprchy jsou na každém patře na chodbě. 2lůžkový pokoj získáte za příplatek 400 Kč/osoba (u termínu č. 8133 za příplatek 250 Kč/osoba). 15 min pěšky od ubytování je rybník s písečnou pláží s možností koupání.

Stravování

Na ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní (5. den u zájezdu č. 8133). Snídaně je formou švédských stolů (sýr, salám, zelenina, džem, jogurt, křupinky, pečivo, studené a teplé nápoje, ...). Večeře se sestává z polévky a hlavního jídla. Na oběd během túr je možná buď vlastní svačina nebo bude možné se po všechny dny zastavit na oběd v hospůdce. V penzionu je bar a venku si jednou užijeme večírek s bečkou piva z nedalekého pivovaru Svijany.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Jedná se o zájezd s jednodenními pohodovými pěšími túrami, na kterých budeme denně trávit 4-6 hodin včetně pauz, převýšení je mezi 400-600 m nahoru a totéž dolů. Délky túr a náročnost si můžete určovat sami, po všechny dny lze volit o něco kratší, nebo o něco delší alternativu. Kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Pohybovat se budeme po značených turistických stezkách, ve skalních městech se někdy vystupuje po schodech mezi skalami, někde je i zábradlí, nikde se však nejedná o nějaké náročnější technické pasáže. Splutí Jizery je v základní variantě ideální i pro naprosté vodácké začátečníky, plavbu na kánoi je však možné si prodloužit.

Český ráj

Český ráj