Český ráj na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal a skalních hradů

Chráněná krajinná oblast Český ráj je naší nejstarší CHKO a její výjimečná krajina byla dokonce zařazena mezi geoparky UNESCO. Území vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Pestré nabídce Českého ráje dominuje fenomén pískovcových skal se skalními městy plnými věží, vyhlídek, úzkých roklí a průchodů, a na skalách zříceniny, skalní hrady a zámky. Územím protéká svým malebným údolím řeka Jizera, najdeme zde písčité rybníky s možností koupání, hřebeny s rozhlednami na vrcholech nebo třeba lidovou roubenou architekturu ve zdejších vesničkách.

Při našich cyklotúrách projedeme a při pěších odbočkách poznáme všechny nejdůležitější části Českého ráje: Hruboskalské skalní město, slavné Prachovské skály, Besedické skalní město na Maloskalsku, skalní město Drábské světničky s pozůstatky do skály vytesaných místností. Horská cykloetapa nás zavede na nejvyšší horu Kozákov (744 m), která je nalezištěm drahých kamenů (zejména odrůd křemene). Dva dny se budeme pohybovat nádhernou krajinou v údolí řeky Jizery, kterou nejprve projedeme po parádní cyklostezce, a pak si zde od cyklistiky odpočineme a na kánoi část řeky splujeme, což je vhodné i pro vodácké začátečníky. Ikonou Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, jehož dvě věže postavené na dvou čedičových skalních sucích, sopouších, tvoří monumentální siluetu. V oblasti narazíme při našich etapách na další skalní hrady a zříceniny: Valdštejn, Rotštejn, Valečov, či na zámek Hrubá skála. Český ráj je častým místem natáčení filmů a pohádek, kromě skalních měst se několikrát filmovalo na atraktivním hradě Kost nebo ve vesnické památkové rezervaci Vesec u Sobotky, které také navštívíme.

Čeká nás aktivní dovolená na kolech s pestrým programem. Jedná se o zájezd s pohodovými cyklistickými etapami, denně najedeme 20-40 km s převýšením mezi 200-700 m nahoru a totéž dolů. Kromě toho se podíváme nenáročně pěšky na místa, kam se na kolech dostat nedá - skály, skalní města, skalní vyhlídky, skalní hrady. Všechny cykloetapy lze libovolně zkracovat, kterýkoliv den si můžete udělat vlastní program či zařadit odpočinek. Ubytovaní budeme v srdci Českého ráje, v oblasti Sedmihorky, v penzionu v lesním prostředí kousek od skalního města i od rybníka s pláží a koupáním. Ubytování je společné se zájezdem Český ráj.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd do oblasti Sedmihorky v Českém ráji, ubytování se v penzionu okolo 17 hod. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Hruboskalsko: Přímo z ubytování okruh na kole po cyklotrasách největším skalním městem v Českém ráji, horolezci známým jako „Skalák“. Pěší odbočky na vyhlídky na pískovcové skalní skupiny, hluboká údolí, úzké rokle, symbolický hřbitov horolezců, zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn, roubený Kopicův statek. Poté Podtroseckým údolím s rybníky a po Zlaté stezce Českého ráje zpět. (↔ 30 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Podél řeky Jizery a Maloskalskem: Z ubytování okruh na kole přes město Turnov, malebným údolím Jizery a výjezd do skal. Pěší okruh úžasným skalním labyrintem a skalním městem Besedické skály, výstup na vrchol Sokol (562 m) s vyhlídkou na Suché skály. Z Malé Skály zpět po příjemné cyklotrase Jizera Greenway po druhém břehu Jizery. (na kole ↔ 35 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m, pěšky 1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
  • 4. den: Nejznámější část Českého ráje - Prachovské skály. Kratší pěší túra - vyhlídky na pozoruhodné skalní útvary, skalní rokle a průchody. Na kole okruh přes Rumcajsův Jičín (na kole ↔ 20 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m, pěšky 2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Navíc možný výjezd na horu Tábor s rozhlednou (na kole ↔ +15 km, ↑ +450 m, ↓ +450 m). Na závěr možné vykoupání v Jinolických rybnících.
  • 5. den: Splutí Jizery: Z Malé Skály na kánoi po klikatící se řece nádhernou krajinou pod skalami a mezi lesy, základní varianta do vsi Dolánky, ideální i pro vodácké začátečníky (↔ 9 km, 3 hod). Možná prohlídka roubené historické usedlosti Dlaskův statek nebo po dohodě exkurze do pivovaru Svijany. Možný návrat po cyklostezce podél Jizery na půjčené koloběžce. Zájemci mohou pádlovat dále pod zámkem Hrubý Rohozec, až do Svijan (↔ +11 km, +3 hod). Individuálně možné nevodácké varianty programu.
  • 6. den: Horská etapa na vrchol Kozákov (744 m): Přímo z penzionu na kole výjezd na nejvyšší vrchol Českého ráje s rozhlednou. Po trase možná návštěva zříceniny skalního hradu Rotštejn. (↔ 40 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 7. den: Od Drábských světniček (pěší prohlídka skalních pískovcových bloků s historicky vytesanými místnostmi) na kole okruh na významný hrad Kost. Cestou zřícenina skalního hradu Valečov, písčitý Komárovský rybník s možným koupáním či památková rezervace lidové architektury Vesec u Sobotky. (na kole ↔ 40 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m, pěšky 1,5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
  • 8. den: Hrad Trosky: Návštěva ikonické zříceniny na dvou skalních čedičových sucích. K hradu kolem malebných rybníků (↔ 20 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Individuální odjezd.

Ubytování

Ubytovaní budeme v turistickém penzionu Podháj v Českém ráji v lokalitě Sedmihorky. Penzion je umístěn v lesním prostředí kousek od Hruboskalského skalního města. Pokoje jsou převážně 2lůžkové, méně 3lůžkové, v každém pokoji je umyvadlo a malá chladnička. WC a sprchy jsou na každém patře na chodbě. 15 min pěšky od ubytování je rybník s písečnou pláží s možností koupání. Penzion má úschovnu kol.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. Snídaně je formou švédských stolů (sýr, salám, zelenina, džem, jogurt, křupinky, pečivo, studené a teplé nápoje, ...). Večeře se skládá z polévky a hlavního jídla. Na oběd během etap je možná buď vlastní svačina nebo bude možné se všechny dny zastavit na oběd v hospůdce. V penzionu je bar a venku si jednou užijeme večírek s bečkou piva z nedalekého pivovaru Svijany.

Další informace k zájezdu

Doprava:
Na místo ubytování do Sedmihorek využijete vlastní dopravu - vlastní auto nebo vlak.
A) Vlastním autem: např. z Prahy 100 km, cca 1:05 hod a z Brna 213 - 293 km, cca 3 hod. Parkování u penzionu je za 60 Kč/noc.
B) Při cestě vlakem přestupujete v Turnově, odkud jede vlak v 15:40 s příjezdem do zastávky Karlovice - Sedmihorky v 15:51, vlak přepravuje kola. Pozor, zastávka je jen na znamení nebo požádání.
V některých úsecích cesty může být povinná rezervace kola.

Odvoz od vlaku a na denní etapy zajistíme za příplatek 600 Kč. Zájem o tento typ dopravy uveďte již v přihlášce.

Vhodný typ kola: crossové kolo, trekové kolo
Povrch: 80 % asfalt, 20 % šotolina, lesní a polní cesty
Cyklistická přilba je povinná.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (mapy, vybavení)

Prohlídky měst a uzavřených areálů jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Český ráj na kole

Český ráj na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou