Informace k zájezdu
Čína - hory Sečuánu

Úvodní stránka zájezdu Čína - hory Sečuánu ( Čína, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika horská, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Všechny túry jsou nalehko jen s věcmi potřebnými na 1 den. Nejprve podnikneme jednodenní aklimatizační túry v horských údolích. Pak si pronajmeme stany a vydáme se na koních na třídenní túru s místními průvodci do vyšších sedel, jízda na koních je vhodná i pro úplné začátečníky. Na další dvoudenní pěší túře, kdy nám batohy poveze kůň, poznáme kulturu tibetský pastevců. Na závěr vyšlapeme na buddhistickou poutní horu, nocovat budeme v klášteře a půjdeme opět nalehko. Túry jsou střední obtížnosti, denně nás čeká 5-8 hodin včetně přestávek s různorodým převýšením, průměrně kolem 500-700 m nahoru i dolů. Větší převýšení je při jízdě na koních okolo Songpanu, což ale nemá zásadní vliv na fyzickou náročnost akce. Při výstupu na Emei Shan se převážně stoupá, dolů sjedeme autobusem, za dva dny zde vystoupáme celkem 2750 m (při využití lanovky 2250 m), klesání je však jen 750 m (s lanovkou jen 250 m). Maximální dosažená výška je na koních u Songpanu okolo 4700 m, pěšky pak na hoře Mt. Huagai cca 4200 m. Trek okolo Langmusi a u Songpanu je ovlivněn větší nadmořskou výškou. Úvodní túry v horských údolích vedou po cestách a stezkách, na výpravě na koních okolo Songpanu a treku okolo Langmusi se budeme pohybovat i volným terénem pastvin. Stoupání na poutní horu Emei Shan je po schodech a zpevněných stezkách.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
Sečuán
Songpan (2900 m)
Langmusi (3300 m)
Emei Shan (3099 m)

Vzhledem k velmi členitému reliéfu Sečuánu je klima velmi různorodé. Sečuánská pánev a Chengdu mají subtropické, vlhké a teplé monzunové podnebí s velkým množstvím srážek. Náhorní plošiny na Z a SZ Sečuánu (Langmusi) patří již k okrajům Tibetské náhorní plošiny a mají chladné klima s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a s velkým množstvím slunečního svitu. Na rozhraní leží Songpan a okolí. Spolu s Emei Shanem je zásadní v těchto lokalitách nadmořská výška. Teploty se v nížinách mohou pohybovat přes 25 °C, v horách, kde budeme trávit většinu času může být výrazně chladněji. Během noci mohou teploty v horách klesnout i k 0 °C. Celkově buďte připravení na déšť, i když nejvíc srážek spadne v létě, teplotně na vyšší i nižší horské teploty.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 CNY (žen-min-pi) = 3,239 Kč

Výměna peněz: Čínská měna se jmenuje renminbi (čti žen-min-pi) (RMB), lidově řečeno čínský jüan (CNY). V Česku jsou jüany málo rozšířené a je pravděpodobné, že je u nás neseženete, což není problém. S sebou si vezměte USD nebo EUR, jejich výměna na čínské jüany je možná na letišti a dále ve městech ve větších bankách, při výměně po vás bude vyžadován pas. V menších městech s možností směny nelze počítat.

Výběry z bankomatů pomocí české karty Visa nebo Mastercard fungují bez problémů u velkých bank (nejlépe Bank of China, dále ICBC, China Merchants Bank...). Výše jednoho výběru je limitována na 2000 až 3000 CNY, vyšší částky musíte vybírat vícekrát, dále mají bankomaty stanoveny pro výběry denní limity - většinou cca 20000 CNY. Je vhodné informovat před odjezdem vaši banku, že cestujete do Číny, aby vaše transakce v Číně nebyli vyhodnoceny jako rizikové a vaše banka vám kartu nezablokovala. Většina bankomatů vám nejdříve vydá peníze, teprve potom vaši kartu.
Na platby zahraniční kartou nelze na většině míst spoléhat, maximálně ve větších hotelech nebo velkých obchodních domech, je tedy potřeba mít dostatek hotovosti.

Bankomaty pro výběr hotovosti jsou dostupné na více místech, ale opravdu spolehlivé jsou hlavně v Chengdu a v Leshanu. Ne zcela spolehlivé jsou v Songpanu a Langmusi.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy:
- China Central 1 : 2 000 000, Gizi Map

Knižní průvodci věnující se celé Číně:
- Čína - Lonely Planet, nakl. Svojtka, česky, vydání 2012. (Kniha je příliš objemná, případně lze jen nakopírovat kapitolu Sečuán)
- Čína - poznáváme s Lonely Planet, česky, vydání 2017. (Výtah toho nejzajímavějšího z Číny, obsahuje i výtah z kapitoly o Sečuánu.)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si mapy těchto oblastí Číny: provincie S´-čchuan: Čcheng-tu, Ngawa, Mien-jang, Mej-šan, Le-šan; provincie Kan-su: Kanlho.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

Čínskou předplacenou kartu můžete použít v neblokovaném třípásmovém mobilu (většina přístrojů), získáte tak místní telefonní číslo a tedy přístup k síti (nebudete tak vázáni na možnost bezdrátového připojení/wifi). SIM kartu je možné zakoupit na letišti nebo v prodejnách telekomunikačních provozovatelů ve všech velkých městech. Nutné je předložení cestovního pasu a platného víza.
V civilizaci není se signálem problém, v horách záleží síla signálu na poloze a odlehlosti místa.

Internet je dostupný na většině ubytování. Využívání bezdrátového připojení se stále rozšiřuje a počet zařízení (zejména restaurací) nabízejících tuto službu se tak zvyšuje. V menších městech a vesnicích s využitím wifi nelze příliš počítat.

Dobíjení baterií je možné na všech ubytování, nabíjet nelze při spaní ve stanech v horách a spoléhat na něj nelze ani při spaní v klášteře na hoře Emei Shan. V Číně jsou zastoupeny tři typy zásuvek. Celkem časté jsou zásuvky na dva kulaté kolíky, běžné v Evropě. Často se setkáte s americkým typem zásuvek A (dva ploché paralelní kolíky) a také s australským typem zásuvek I (tři hranaté kolíky ve tvaru obráceného Y). Některé ubytování mohou mít všechny uvedené typy a mnoho zásuvek na hotelech je kompatibilní se všemi třemi typy. Pro jistotu je nejlepší univerzální adaptér (na americký i australský typ zásuvek).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Před všemi treky bude možné zanechat všechny aktuálně nepotřebné věci v hostelu, do kterého se po treku opět vrátíme.

Neberte žádné nože (v Chengdu v metru i na autobusových zastávkách se kontrolují zavazadla a nože mohou být zabaveny).

  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), vložka do spacáku (pro výstup na Emeishan, kde spacák potřeba není a je žádoucí mít co nejlehčí batoh) a čelovka.
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Pro výstup na Emeishan nejsou vhodné klouzavé pohory s tvrdší podrážkou, lepší jsou přilnavé tenisky s měkčí podrážkou, které pak můžete použít i na další lehčí program, do letadla apod.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Čína je z pohledu zahraničního návštěvníka či turisty obecně relativně bezpečnou zemí. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou krádeže peněz, dokladů a cenných předmětů (kapesní krádeže), závažnější útoky na cizince jsou výjimkou. Cestovní doklad musíte mít vždy při sobě, neboť policie je oprávněna provádět náhodné kontroly. Do mobilu si naskenujte všechny osobní a jiné důležité dokumenty, popřípadě si udělejte tyto kopie v papírové podobě (pas, vízum, pojištění, letenky, kontakty atd.) a mějte je uloženy odděleně od originálů.

Při cestách po Číně obecně platí zákaz fotografování policejních, vojenských a jiných bezpečnostních složek, budov a kamerového systému. Každý cizinec starší 16 let musí být připraven kdykoli na požádání předložit cestovní pas s platným vízem.

Pokud se bez povolení zúčastníte jakýchkoli demonstrací nebo například rozdávání letáků s politickým obsahem, takové jednání nebude tolerováno a můžete být zatčeni. Projevy opilství na veřejnosti také nejsou tolerovány a jsou považovány za urážející. Držení a konzumace ilegálních drog jsou zakázány. Za drogové delikty jsou v ČLR přísné tresty, včetně trestu smrti.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v ČLR
捷克驻华大使馆
2 Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai, Beijing 100600, 建国门外,日坛路2号
Tel.: 0086-10-8532-9500 Pohotovost: 0086-139-1175-2207
Fax: 0086-10-6532-5653
E-mail.: beijing@embassy.mzv.cz
Web: MZV/Čína

Exit & Entry Administration of the Beijing PSB (Cizinecká policie):
Informace: (+86 10) 12367 (toto číslo je platné pro celou Čínu)
Centrum: (+86 10) 8401 5300
Adresa: No. 2, Andingmen Dong Da Jie, Dongcheng District
Úřední hodiny: pondělí až sobota: 08:30 - 16:30 hod.
Web: www.gaj.beijing.gov.cn (cizinecká policie v Pekingu)

Časový posun: + 6 hod v době letního času