Informace k zájezdu
Čína - hory Sečuánu

Úvodní stránka zájezdu Čína - hory Sečuánu ( Čína, Daleké cesty, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Všechny túry jsou nalehko jen s věcmi potřebnými na 1 den. Nejprve podnikneme jednodenní aklimatizační túry v horských údolích. Pak si pronajmeme stany a vydáme se na koních na třídenní túru s místními průvodci do vyšších sedel, jízda na koních je vhodná i pro úplné začátečníky. Na další dvoudenní pěší túře, kdy nám batohy poveze kůň, poznáme kulturu tibetský pastevců. Na závěr vylezeme na buddhistickou poutní horu, nocovat budeme v klášterech a půjdeme opět nalehko. Túry jsou střední obtížnosti, denně nás čeká 5-8 hodin včetně přestávek s různorodým převýšením, průměrně kolem 500-700 m nahoru i dolů. Větší převýšení je při jízdě na koních okolo Songpanu, což ale nemá zásadní vliv na fyzickou náročnost akce. Při výstupu na Emeishan se převážně stoupá, dolů sjedeme autobusem, za dva dny zde vystoupáme celkem 2750 m (při využití lanovky 2250 m), klesání je však jen 750 m (s lanovkou jen 250 m). Maximální dosažená výška je na koních u Songpanu okolo 4700 m, pěšky pak na hoře Mt. Huagai cca 4200 m. Zejména trek okolo Langmusi je kvůli vyšší nadmořské výšce spíše náročnosti 3, celková náročnost zájezdu je 2-3. Úvodní túry v NP Siguniangshan vedou po cestách a stezkách, na výpravě na koních okolo Songpanu a treku okolo Langmusi se budeme pohybovat i volným terénem pastvin. Stoupání na poutní horu Emeishan je po schodech a zpevněných cestách.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

VÍZUM

V Praze se vyřizují pouze víza pro občany ČR, občané SR si vyřizují víza na ambasádě v Bratislavě za jiných podmínek. Pro vyřízení je třeba vyplnit v angličtině online vízový formulář, do kterého se nahrává i sken vaší fotografie pasového formátu. Po vyplnění online vízového formuláře je třeba se na návštěvu vízového centra objednat (online přes počítač). Pro návštěvu vízového centra budete potřebovat: cestovní pas, online vyplněný vytištěný formulář, originál fotografie pasového formátu, u OSVČ výpis z živnostenského rejstříku. Ostatní potřebné dokumenty pro vyřízení víza (plán cesty v angličtině, rezervace ubytování, letenka) Vám zašle naše CK.
Od otisků prstů a návštěvy vízového centra jsou osvobozeny děti do 14 let a osoby nad 70 let věku a dále ti, kterým byly na tomtéž vízovém centru nebo na čínské ambasádě sejmuty otisky prstů v uplynulých 5 letech a kteří cestují na stejný pas.
V případě, že si u nás objednáte službu „vyzvednutí vašeho pasu s vyřízeným vízem v čínském vízovém centru v Praze a jeho zaslání jako cenné psaní poštou na vaši adresu“, je třeba, abyste naší CK doručili (poštou nebo osobně) vzápětí po podání žádosti o vízum originál dokladu „pick-up form“ (dokument k vyzvednutí vašeho pasu s vyřízeným vízem, který obdržíte od čínského vízového centra při podání žádosti o vízum), s tímto dokladem budeme oprávněni váš pas na vízovém centru vyzvednout.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.accuweather.com/en/cn/sc/sichuan-weather (Sečuán);
https://www.accuweather.com/en/cn/songpan-township/2595541/weather-forecast/2595541 (Songpan, 2800 m);
https://www.accuweather.com/en/cn/langmusi-town/67769/weather-forecast/67769 (Langmusi, 3300 m);
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Emei-Shan/forecasts/3099 (Emeishan 3099 m)

Vzhledem k velmi členitému reliéfu Sečuánu je klima velmi různorodé. Sečuánská pánev a Chengdu mají subtropické, vlhké a teplé monzunové podnebí s velkým množstvím srážek. Náhorní plošiny na Z a SZ Sečuánu (Langmusi) patří již k okrajům Tibetské náhorní plošiny a mají chladné klima s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí a s velkým množstvím slunečního svitu. Na rozhraní leží Songpan a okolí a Siguniangshan. Spolu s Emeishanem je zásadní v těchto lokalitách nadmořská výška lokality. Teploty se v nížinách mohou pohybovat přes 25 °C, v horách, kde budeme trávit většinu času může být výrazně chladněji. Během noci mohou teploty v horách klesnout i k 0 °C. Celkově buďte připravení na déšť, i když nejvíc srážek spadne v létě, teplotně na vyšší i nižší horské teploty.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Bankomaty pro výběr hotovosti jsou dostupné na více místech, ale opravdu spolehlivé jsou hlavně v Chengdu a v Leshanu. Ne zcela spolehlivé jsou v Rilongu, Songpanu a Langmusi. Ne všechny bankomaty fungují na mezinárodní karty a pokud je ve městě např. jen jeden bankomat, je to nespolehlivý zdroj. Na platby kartou nelze mimo velká města příliš spoléhat. Proto doporučujeme vzít hlavní část peněz v hotovosti - USD nebo EUR, obě měny jsou srovnatelné, vyměníte si je na místě měnu po příletu v Bank of China, byť výměna není hladká a představuje zbytečně složité papírování a zabere hodně času. Měnou je renminbi [ženminbi], jejíž základní jednotkou je čínský jüan (zkratka CNY nebo RMB). Kartu si ale určitě vezměte také, minimálně jako finanční rezervu. Své bance nahlaste před odjezdem, že jedete do Číny a budete tam vybírat z bankomatu a možná i něco platit - ať to banka nepovažuje za podezřelou transakci a nezablokuje vám kartu.
Ceny: Za fakultativní vstupy a lanovku dáte celkem cca 260 CNY. Jídlo je obecně levné, ale záleží na podniku, v němž se stravujete. Levné jsou místní jídelny, dražší jsou turistické podniky. Levně se dá najíst za 15 CNY, nápoje jsou levné (cca 4 CNY), v dražší restauraci dáte klidně za jídlo dvojnásobek. Na jídlo počítejte 50-100 CNY na den, minimálně tedy cca 900 CNY celkem, maximálně cca 1800 CNY celkem. Výše výdajů za suvenýry záleží jen na vás. Celkově můžete potřebovat od minimálně cca 200 EUR po maximálně cca 400 EUR (či ekvivalenty v USD). K tomu si určitě vezměte velkou rezervou (či platební kartu).

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- China Central 1 : 2 000 000, Gizi Map
Knižní průvodci věnující se celé Číně:
- Čína - Lonely Planet, nakl. Svojtka, česky, vydání 2012. (Kniha je příliš objemná, případně lze jen nakopírovat kapitolu Sečuán)
- Čína - poznáváme s Lonely Planet, česky, vydání 2017. (Výtah toho nejzajímavějšího z Číny, obsahuje i výtah z kapitoly o Sečuánu.)
- China - Lonely Planet - v e-shopu lze online koupit jen kapitolu Sichuan v pdf a vytisknout si, v angličtině.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí. Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Obdobnou mapu si můžete stáhnout i v aplikaci Mapy.cz.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

V civilizaci není se signálem problém, v horách záleží síla signálu na poloze a odlehlosti místa. Roaming je každopádně drahý, dle operátora dáte za minutu volání cca okolo 35 Kč za min, SMS stojí okolo 10 Kč. Dobíjení baterií je možné ve všech hostelech (13x), nabíjet nelze při spaní ve stanech v horách (2x) a spoléhat na něj nelze ani při spaní v klášterech (1x) na hoře Emeishan. V Číně jsou celkem časté zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským typem (tři hranaté kolíky ve tvaru obráceného Y) a americkým typem zásuvek. Některé ubytování mohou mít všechny tři typy a mnoho zásuvek na hotelech je kompatibilní se všemi třemi typy. Pro jistotu je nejlepší univerzální adaptér (na australský i americký typ zásuvek).
Internetové kavárny ve světě dnes již spíše ustupují a v Číně jsou spíše pro místní hráče. Některé hostely mají k dispozici wifi. Pokud byste chtěli používat internet ve větší míře, je nejlepší si koupit místní SIM kartu s datovým balíčkem.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je třeba mít jeden hlavní batoh (do podpalubí letadla, na naložení na koně na treku), očekávaná litráž cca okolo 50 l. Neberte s sebou v žádném případě kufry na kolečkách ani sportovní tašky, zájezd s nimi nezvládnete, je nutné mít mobilní lehce přenosné zavazadlo. Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost. Balte s rozvahou, aby hmotnost vašeho batohu nepřesáhla 15 kg, to je optimální váha pro tento typ cesty. Dále potřebujete menší batůžek okolo 20-30 l (na všechny vícedenní túry do hor, kdy hlavní batoh ponese kůň, dále na všechny jednodenní výlety, na palubu letadla). Před všemi treky bude možné zanechat všechny aktuálně nepotřebné věci v hostelu, do kterého se po treku opět vrátíme.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců ode dne odletu z Číny), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny, kopii pasu a víz. Spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Lehká vložka do spacáku (nebo prostěradlo) do klášterů na Emeishanu, velký igelitový pytel či jiný obal na hlavní batoh (využijete při naložení na koně), teleskopické hole (jsou vhodné i proti agresivním opicím na Emeishanu), sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Co určitě neberte: žádný stan, žádnou karimatku, žádné věci na vaření, žádné zásoby jídla, žádné nože (v Chengdu v metru i na autobusových zastávkách se kontrolují zavazadla a nože mohou být zabaveny).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do horského chladnějšího i teplého, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), kraťasy, tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Můžete volit kvalitní membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo kvalitní pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Dále návleky, šátek na krk, kvalitní trekové ponožky, pokrývka hlavy (čepice proti chladu, proti slunci kšiltovka, …), rukavice.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Pro výstup na Emeishan nejsou vhodné klouzavé pohory s tvrdší podrážkou, lepší jsou přilnavé tenisky s měkčí podrážkou, které pak můžete použít i na další lehčí program, do letadla apod.
Strava: Na treku u Langmusi (2 dny) a u Songpanu (3 dny) jsou v ceně jednoduchá (ale dostačující) jídla od místních průvodců. Mimo trek se budeme stravovat z bohatých místních zdrojů, zejména v místních jídelnách a restauracích. S sebou není třeba vozit vůbec žádné jídlo z ČR. Maximálně si můžete vzít pár sladkostí, tyčinek apod.
Pití: V civilizaci budeme kupovat vodu balenou. Na treku je možné využít PET láhve z místní koupené vody nebo si případně můžete vzít trvalé láhve na vodu o objemu cca 1,5-2 l, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme na treku postupně doplňovat. Na vícedenních trecích nám budou vodu zajišťovat místní průvodci. Pro jistotu si však vezměte do dvojic či skupinek dezinfekci do vody (tablety či třeba kapky Sanosil, které koupíte v lékárnách).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, není od věci přibalit i širokospektrá antibiotika, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.