Čína - hory Sečuánu

Příroda, kláštery a tibetské vesničky

Čína (čínsky 中國) neboli „Říše středu“ láká návštěvníky svými kontrasty: opuštěné hory a venkov ve střední a západní části země oproti hustě osídlenému východnímu pobřeží s rychle se rozvíjejícími průmyslovými aglomeracemi; starobylá kultura, buddhistické a taoistické chrámy oproti moderní překotné výstavbě měst; tradiční myšlení v duchu konfucianismu, buddhismu a taoismu oproti modernímu tržnímu hospodářství modifikovanému socialismem s typicky čínskými rysy. Provincie Sečuán (Čtyři řeky), ležící ve středu Číny, tyto kontrasty ilustruje. Hlavní město Chengdu je moderní rychle rostoucí velkoměsto ležící v úrodné Sečuánské pánvi, která je však obklopena horami. Západní část Sečuánu volně přechází v Tibetskou náhorní plošinu a sousedí přímo s autonomní oblastí Tibet. Tuto oblast tvoří horské pásmo Východotibetského pohoří Hengduan, v pohoří Daxue Shan leží nejvyšší vrchol - sedmitisícovka Gongga Shan (7556 m). V Sečuánu údajně pobýval taoistický Starý mistr Laozi a narodil se zde bývalý prezident Deng Xiaoping, který je považován za otce modernizace čínského hospodářství. Sečuán je vyhlášený svou barevnou kořeněnou pikantní kuchyní a vybranými čaji.

Jedná se o akci pro ty, kteří chtějí poznat Čínu hlouběji než na klasickém poznávacím okruhu, a které láká divoká čínská příroda a krajina na okraji Tibetské náhorní plošiny více než komerční turistické atrakce. Z Chengdu se vydáme do hor, kde budeme obdivovat místní přírodu, terasovitá políčka, život ve vesnicích a klášterech. Podnikneme jednodenní aklimatizační túry v NP Huanglong (UNESCO) s nádhernými barevnými kaskádami a v horském údolí Mounigou s travertinovým vodopádem. V Songpanu si pronajmeme stany a vydáme se na koních a částečně pěšky na třídenní túru s místními průvodci do vyšších sedel. Jízda na koních je vhodná i pro úplné začátečníky. Na další dvoudenní pěší túře v okolí horského tibetského městečka Langmusi, kdy nám batohy poveze kůň, poznáme kulturu tibetských pastevců. Na závěr během dvou dnů vystoupíme na buddhistickou poutní horu Emei Shan (UNESCO).

Túry jsou střední obtížnosti, denně nás čeká 5-8 hodin včetně přestávek s různorodým převýšením, průměrně kolem 500-700 m nahoru i dolů, více pak na koních a v lehkém terénu na Emei Shanu, kde se převážně stoupá (náročnost podrobněji). Všechny túry jsou nalehko. Treky u Langmusi a u Songpanu jsou ovlivněny vyšší nadmořskou výškou. Pro tranzity budeme využívat nejčastěji místní dopravu, což je vynikající příležitost k poznání mentality místních obyvatel. V civilizaci budeme ubytováni v hostelech ve 2-4 lůžkových pokojích, na Emei Shanu 1x v klášteře, v horách spíme 2x v místním zapůjčeném stanu a 1x v nomádském stanu. Pojedeme v malé skupině do 11 cestovatelů. Pokud chcete poznat jinou oblast této rozmanité země, můžete jet na zájezd Čína - rozmanitý Yunnan.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Sečuánu Chengdu, ubytování v hostelu. Prohlídka středu města a trhů, buddhistický chrám Wenshuyuan, návštěva čajovny, společná večeře.
 • 3. den: Přejezd do horského městečka Songpan (2850 m), ubytování v hostelu na 3 noci po sobě. Procházka městem - prastaré brány v mohutných kamenných hradbách, čínské lampiony v dřevěných uličkách a dřevěný krytý most.
 • 4. den: Aklimatizační túra v okolí Songpanu - malé horské vesnice, terasovitá políčka, pohled na údolí Songpan z výšky, výšlap mimo ruch města do volné přírody. (7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 5. den: Jednodenní výlet do NP Huanglong (UNESCO). Kolem průzračných jezer, vodopádů, terasovitých přírodních minerálních bazénků, které vytvářejí nádherné barevné kaskády až ke klášteru Huanglong Temple (3568 m) pod vrcholky zasněžených hor. (7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6.-8. den: Třídenní výprava do hor v sedlech koní (vhodné i pro nezkušené jezdce a úplné nováčky). Nahoru převážně na koních, v sestupech místy pěšky. Náš cíl je ve výšce cca 4700 m pod pětitisícovou Ledovou horou - cestou mimořádné scenérie volné přírody, horských luk, zelených údolí, terasovitých políček, tibetských vesniček, kláštera i ledovců vysoko nad námi. Koně vedou místní průvodci, kteří také zajišťují stany k přespání a jednoduchou místní stravu (jednotlivé dny na koních a částečně pěšky 5-8 hod). Návrat do Songpanu, ubytování na 2 noci.
 • 9. den: Výlet do horského údolí Mounigou u Songpanu. Túra zalesněným údolím kolem nádherných barevných horských jezer, buddhistických klášterů, k vodopádu Zhaga, jednomu z největších travertinových vodopádů v Číně. (7-8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Přesun úžasnou krajinou náhorních plání s jaky do Langmusi (3300 m), horského tibetského městečka na hranicích s provincií Gansu, ubytování v hostelu. Prohlídka zlatých střech a stúp kláštera Serti Gompa, vodní kola roztáčející modlitební mlýnky u venkovského kláštera Kerti. Tibetské osady se sušeným trusem na topení, mniši, stúpy neboli čörteny, modlitební vlajky a unikátní nebeské pohřebiště mezi jačími pastvinami.
 • 11.-12. den: Dvoudenní trek nalehko s výstupem na horu Mt. Huagai (4200 m), seznámení s životem kočovných Tibeťanů, v jejichž nomádském stanu z jačí vlny přespíme. Nahoru podél Řeky Bílého draka, dolů soutěskou Namo. Batohy poveze kůň (každý den 6-7 hod, celkově za 2 dny ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Návrat do Langmusi, ubytování.
 • 13. den: Přesun přes Zoïge zpět do Songpanu, ubytování. Výstup k malým chrámům ve svahu nad městem a za skvělými výhledy na celé údolí, terasy a okolní hory. (3-4 hod, ↑ 300-500 m, ↓ 300-500m)
 • 14. den: Tranzit přes Chengdu do vsi Baoguo pod horu Emei Shan, ubytování.
 • 15.-16. den: Dvoudenní výstup na posvátnou buddhistickou horu Emei Shan (UNESCO) (3099 m). Cestou makakové tibetští, vodopády, soutěsky, skvělé výhledy, prohlídky tajemných buddhistických klášterů, nocleh v jednom z nich. Druhý den velkolepý chrám Jinding na Zlatém vrchu (3077 m). Závěrečných 500 výškových metrů lze zkrátit lanovkou (za 2 dny celkem 12-15 hod, ↑ 2250-2750 m, ↓ 250-750 m). Sjezd dolů autobusem do Baoguo, nocleh.
 • 17. den: Velký Buddha v Leshanu (UNESCO) - největší socha sedícího Buddhy na světě vytesaná do skalního masívu (výška 71 m, samotné uši 8 m). Návrat do Chengdu, ubytování.
 • 18. den: Chengdu: Pandí základna s čínským národním symbolem - černobílá panda velká i červená panda malá. Poslední nákupy ve městě. Večer fakultativně pro zájemce slavná sečuánská opera s barevnými maskami a úžasným představením „změny tváří“.
 • 19. den: Odlet z Chengdu, návrat do Prahy.

Ubytování a nocování

Ubytováni budeme v civilizaci 13x v cestovatelských hostelech, převážně ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, někdy mohou být i 4lůžkové pokoje a sdílené sociální zařízení mezi více pokoji. Při výstupu na posvátnou horu Emeishan přespíme 1x v klášteře ve velmi jednoduchých podmínkách. Při třídenní výpravě na koních u Songpanu budeme 2x nocovat v zapůjčených stanech v přírodě. Na dvoudenním treku u Langmusi strávíme 1 noc v místním stanu z jačí vlny u tibetských pastevců. Je třeba mít vlastní spacák a na Emei Shan je doporučena vlastní vložka do spacáku (či prostěradlo).

Stravování

Na trecích u Langmusi (2 dny) a u Songpanu (3 dny) jsou v ceně jednoduchá (převážně zeleninová) jídla od místních průvodců, plná penze. Ostatní strava není v ceně zájezdu - je tedy vlastní z místních bohatých možností. Stravování je v Číně relativně levné, je zbytečné a nepraktické vozit z ČR jakékoliv zásoby potravin (maximálně si můžete vzít pár sladkostí, tyčinek apod.). Na hoře Emeishan využijeme při výstupu některé z mnoha krámků a jídelen s místní stravou. Na jednodenní túry si nakoupíme studenou stravu v místních krámcích. V civilizaci budeme chodit na snídaně a teplé večeře do restaurací poblíž ubytování. Vyzkoušíme sečuánskou kuchyni - kung-pao (gōngbǎo jīdīng), ohnivý kotlík (huoguo) a jiná sečuánská jídla vyhlášená rozmanitostí díky koření jako je sečuánský pepř, čili papričky a zázvor. Bude možnost ochutnat i tibetská jídla - momo, tsampa a tibetský slaný čaj s jačím mlékem a máslem. Nejčastějšími čínskými jídly jsou variace smažené rýže a smažených nudlí, skvělé jsou pařené plněné knedlíky baozi. Okusíme i čínské pivo a vyhlášený čínský čaj. Jídlo je obecně levné, ale záleží na podniku, v němž se stravujete. Levné jsou místní jídelny, dražší jsou turistické podniky. Levně se dá najíst od 20 CNY, nápoje jsou levné (cca 5 CNY), v dražší restauraci dáte klidně za jídlo dvojnásobek. Na jídlo počítejte 60-120 CNY na den.
Vodu budeme v civilizaci kupovat balenou. Na treku je možné využít PET láhve z místní koupené vody nebo si případně můžete vzít trvalé láhve na vodu o objemu cca 1,5-2 l, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme na túrách postupně doplňovat. Na vícedenních trecích nám budou vodu zajišťovat místní průvodci. Pro jistotu doporučujeme prostředek na dezinfekci pitné vody - filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Přepravovat se budeme místní veřejnou dopravou, převážně autobusy, méně vlaky, smluvní dopravou (auta a minibusy jen pro naši skupinu) a taxíky. V Chengdu se budeme přesouvat metrem. Hory nad Songpanem budeme obdivovat i z koňského sedla.

Cestovní formality: Pro vstup do Číny je třeba cestovní pas, s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Číny, s platným vízem, které se vyřizuje předem v čínském vízovém centru v Praze (pro české občany). Víza je možné kompletně vyřídit prostřednictvím naší CK. Váš zájem o tuto službu prosím uveďte v přihlášce. Víza se vyřizují cca měsíc před odletem, v této době budeme potřebovat váš cestovní pas a budeme vás kontaktovat ohledně dalších potřebných podkladům (např. pasová fotografie) a údajů nezbytných k vyřízení vašich víz.

Očkování: Do Číny není povinné žádné očkování, ale rozhodně se doporučuje očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu, lze zvážit očkování proti hepatitidě B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Čína - hory Sečuánu

Čína - hory Sečuánu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor