Čína - hory Sečuánu

Příroda, koně, kláštery a tibetské vesničky

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 07.09.2018 - 25.09.2018
 • 19 dní
 • 53500 Kč
 • 911
 • Zájezd je již plně obsazen.
 •  
 •  

Čína (čínsky 中國) neboli „Říše středu“ láká návštěvníky svými kontrasty: opuštěné hory a venkov ve střední a západní části země oproti hustě osídlenému východnímu pobřeží s rychle se rozvíjejícími průmyslovými aglomeracemi; starobylá kultura, buddhistické a taoistické chrámy oproti moderní překotné výstavbě měst; tradiční myšlení v duchu konfucianismu, buddhismu a taoismu oproti modernímu tržnímu hospodářství modifikovanému socialismem s typicky čínskými rysy.
Provincie Sečuán (Čtyři řeky), ležící ve středu Číny, tyto konstrasty ilustruje. Hlavní město Chengdu je moderní průmyslové rychle rostoucí velkoměsto ležící v úrodné Sečuánské pánvi, která je však obklopena horami. Západní část Sečuánu volně přechází v Tibetskou náhorní plošinu a sousedí přímo s autonomní oblastí Tibet. Tuto oblast tvoří horské pásmo Východotibetského pohoří Hengduan, v pohoří Daxue Shan leží nejvyšší vrchol - sedmitisícovka Gongga Shan (7556 m). V Sečuánu údajně pobýval taoistický Starý mistr Laozi a narodil se zde bývalý prezident Deng Xiaoping, který je považován za otce modernizace čínského hospodářství. Sečuán je vyhlášený svou barevnou kořeněnou pikantní kuchyní a vybranými čaji.

Jedná se o akci pro ty, kteří chtějí poznat Čínu hlouběji než na klasickém poznávacím okruhu a které láká divoká čínská příroda a krajina na okraji Tibetské náhorní plošiny více než komerční turistické atrakce. Z Chengdu se vydáme do hor, kde budeme obdivovat místní přírodu, terasovitá políčka, život ve vesnicích a klášterech. Nejprve podnikneme jednodenní aklimatizační túry v horských údolích - v NP Siguniangshan (UNESCO). Pak si pronajmeme stany a vydáme se ze Songpanu na koních na třídenní túru s místními průvodci do vyšších sedel. Jízda na koních je vhodná i pro úplné začátečníky. Na další dvoudenní pěší túře v okolí Langmusi, kdy nám batohy poveze kůň, poznáme kulturu tibetský pastevců. Na závěr během dvou a půl dne vystoupíme na buddhistickou poutní horu Emei Shan (UNESCO).

Túry jsou střední obtížnosti, denně nás čeká 5-8 hodin včetně přestávek s různorodým převýšením, průměrně kolem 500-700 m nahoru i dolů, více pak na koních a v lehkém terénu na Emei Shanu, kde se převážně stoupá. Všechny túry jsou nalehko. Pro tranzity budeme využívat nejčastěji místní dopravu, což je vynikající příležitost k poznání mentality místních obyvatel. V civilizaci budeme ubytovaní vždy v hostelech, na Emei Shanu 2x v klášterech, v horách spíme 2x v místním zapůjčeném stanu a 1x v nomádském stanu. Pojedeme v malé skupině do 11 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do hlavního města Sečuánu Chengdu, ubytování v hostelu. Prohlídka středu města, buddhistický chrám Wenshuyuan, návštěva čajovny, společná večeře.
 • 3. den: Přejezd do horské oblasti Siguniangshan (Čtyři dívky) se čtyřmi hlavními vrcholy - nejvyšší se tyčí do výšky 6250 m. Ubytování v hostelu v tibetském městečku Rilong (3200 m), 3 noci po sobě.
 • 4.-5. den: NP Siguniangshan (UNESCO): jednodenní aklimatizační túry v nádherných horských údolích Changping a Chuangqiao, pod vrcholky zasněžených hor, podél divokých řek, k průzračným jezerům a okolo buddhistických stúp. (každý den 7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 6. den: Přejezd do horského městečka Songpan (2850 m), ubytování v hostelu. Procházka městem - prastaré brány v mohutných kamenných hradbách, čínské lampiony v dřevěných uličkách a dřevěný krytý most.
 • 7.-9. den: Třídenní výprava do hor v sedlech koní (vhodné i pro nezkušené jezdce a úplné nováčky). Nahoru převážně na koních, v sestupech místy pěšky. Náš cíl je ve výšce cca 4700 m pod pětitisícovou Ledovou horou - cestou mimořádné scénérie volné přírody, horských luk, zelených údolí, terasovitých políček, tibetských vesniček, kláštera i ledovců vysoko nad námi. Koně vedou místní průvodci, kteří také zajišťují stany k přespání a jednoduchou místní stravu (jednotlivé dny na koních a částečně pěšky 5-8 hod). Návrat do Songpanu, nocování v hostelu.
 • 10. den: Přesun úžasnou krajinou náhorních plání s jaky do Langmusi (3300 m), horského tibetského městečka na hranicích s provincií Gansu, ubytování v hostelu. Prohlídka zlatých střech a stúp kláštera Serti Gompa, vodní kola roztáčející motlitební mlýnky u venkovského kláštera Kerti. Tibetské osady se sušeným trusem na topení, mniši, stúpy neboli čörteny, modlitební vlajky a unikátní nebeské pohřebiště mezi jačími pastvinami.
 • 11.-12. den: Dvoudenní trek nalehko s výstupem na horu Mt. Huagai (4200 m), seznámení s životem kočovných Tibeťanů, v jejichž nomádském stanu z jačí vlny přespíme. Nahoru podél Řeky Bílého draka, dolů soutěskou Namo. Batohy poveze kůň. (každý den 6-7 hod, celkově za 2 dny ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 13. den: Přesun přes Zoïge zpět do Songpanu, hostel. Výstup k malým chrámům ve svahu nad městem a za skvělými výhledy na celé údolí, terasy a okolní hory. (3-4 hod, ↑ 300-500 m, ↓ 300-500m)
 • 14. den: Tranzit přes Chengdu do vsi Baoguo pod horu Emei Shan, hostel.
 • 15.-17. den: Dvouapůldenní výstup na posvátnou buddhistickou horu Emei Shan (UNESCO) (3099 m). Při výstupu setkání s makaky tibetskými, vodopády, soutěsky, skvělé výhledy, prohlídky tajemných buddhistických klášterů, nocleh ve dvou z nich. Velkolepý chrám Jinding na Zlatém vrchu (3077 m) - vrcholový západ či východ slunce. Dolů lze zkrátit cestu autobusem, lze i lanovkou (za 2,5 dne celkem 15-18 hod, ↑ 2600-2750 m, ↓ 200-850 m). Po přejezdu Velký Buddha v Leshanu (UNESCO) - největší socha sedícího Buddhy na světě vytesaná do skalního masívu (výška 71 m, samotné uši 8 m). Návrat do Chengdu, hostel 2 noci po sobě.
 • 18. den: Chengdu: Pandí základna s čínským národním symbolem - černobílá panda velká i červená panda malá. Poslední nákupy ve městě. Večer pro zájemce slavná sečuánská opera s barevnými maskami a úžasným představením „změny tváří“.
 • 19. den: Odlet z Chengdu, návrat do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: Ubytovaní budeme v civilizaci 11x v cestovatelských hostelech, většinou ve společných pokojích se sociálním zařízením na chodbě, někdy ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Při výstupu na posvátnou horu Emeishan přespíme 2x v klášterech ve velmi jednoduchých podmínkách. Při třídenní výpravě na koních u Songpanu budeme 2x nocovat v zapůjčených stanech v přírodě. Na dvoudenním treku u Langmusi strávíme 1 noc v místním stanu z jačí vlny u tibetských pastevců. Je třeba mít vlastní spacák a na Emei Shan je doporučena vlastní vložka do spacáku (či prostěradlo).

Stravování: Na treku u Langmusi (2 dny) a u Songpanu (3 dny) jsou v ceně jednoduchá (převážně zeleninová) jídla od místních průvodců. Ostatní strava není v ceně zájezdu - je tedy vlastní z místních bohatých možností. Stravování je v Číně levné, je zbytečné a nepraktické vozit z ČR jakékoliv zásoby potravin. Na hoře Emeishan využijeme při výstupu některé z mnoha krámků a jídelen s místní stravou. Na jednodenní túry si nakoupíme studenou stravu v místních krámcích. V civilizaci budeme chodit na snídaně a teplé večeře do restaurací poblíž ubytování. Vyzkoušíme sečuánskou kuchyni - kung-pao (gōngbǎo jīdīng), ohnivý kotlík (huoguo) a jiná sečuánská jídla vyhlášená rozmanitostí díky koření jako je sečuánský pepř, čili papričky a zázvor. Bude možnost ochutnat i tibetská jídla - momo, tsampa a tibetský slaný čaj s jačím mlékem a máslem. Nejčastějšími čínskými jídly jsou variace smažené rýže a smažených nudlí, skvělé jsou pařené plněné knedlíky baozi. Okusíme i čínské pivo a vyhlášený čínský čaj.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Přepravovat se budeme místní veřejnou dopravou, převážně autobusy, případně smluvní dopravou a taxíky. Hory nad Songpanem budeme obdivovat i z koňského sedla.

Cestovní doklady a víza: Pro vstup do Číny je třeba cestovní pas, s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Číny, s platným vízem, které je nutné vyřídit předem na čínské ambasádě v Praze. Vízum pro vás můžeme zařídit za 2800 Kč - váš zájem o vyřízení víz prosím uveďte v poznámce při přihlášení. Až to bude aktuální (ozveme se vám), je třeba, abyste k vyřízení víza poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK), potvrzení o dovolené od zaměstnavatele na dobu zájezdu, vyplněný formulář (pošleme vám), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty (plán cesty, rezervace ubytování, letenka) zajistí CK. Pokud si budete chtít vyřídit víza na čínské ambasádě v Praze sami, poplatek ambasádě je 60 EUR - potřebné dokumenty a info k vyřízení vám poskytneme.

Očkování: Do Číny není povinné žádné očkování, ale rozhodně se doporučuje očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu, lze zvážit očkování proti hepatitidě B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Čína - hory Sečuánu

Cena 51000 Kč = 36000 Kč za zájezd + cca 15000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 20000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 36000 Kč zahrnuje: kompletní místní veřejnou a smluvní dopravu, ubytování (v civilizaci 12x v hostelech, při výstupu na Emeishan 2x v klášteře), noclehy ve stanech na trecích (1x místní nomádský stan, 2x zapůjčené stany), jednoduchou místní stravu na treku u Songpanu a u Langmusi, pronájem koní (Songpanu, Langmusi), českého průvodce, místní průvodce a koňáky, vstup do NP Siguniangshan a na horu Emeishan, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 36000 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2018): nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy do Chengdu (cca 15000 Kč včetně tax), víza do Číny (2800 Kč při vyřízení přes CK Alpina, 60 EUR při samostatném vyřízení na ambasádě v Praze); volitelné výdaje: vstupy do objektů a památek (chrámy a kláštery celkem do 100 CNY, pandí základna 58 CNY, Velký Buddha 90 CNY), sečuánskou operu (cca 150 CNY), lanovku z Emeishanu (cca 55 CNY), cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 1 CNY (čínský juan) = 3,32 Kč (listopad 2017)

 

Další podobné zájezdy:

Národní parky Nového Zélandu


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 17.11.-11.12.
 • 02.03.-26.03.
Laos a Kambodža


58000 Kč
Detail zájezdu

 • 26.12.-15.01.
 

Čína - hory Sečuánu

Čína - klášter Serti Gompa Čína Čína Čína
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy