Příroda, koně, kláštery a tibetské vesničky
Čína (čínsky 中國) neboli „Říše středu“ láká návštěvníky svými kontrasty: opuštěné hory a venkov ve střední a západní části země oproti hustě osídlenému východnímu pobřeží s rychle se rozvíjejícími průmyslovými aglomeracemi; starobylá kultura, buddhistické a taoistické chrámy oproti moderní překotné výstavbě měst; tradiční myšlení v duchu konfucianismu, buddhismu a taoismu oproti modernímu tržnímu hospodářství modifikovanému socialismem s typicky čínskými rysy.
Provincie Sečuán (Čtyři řeky), ležící ve středu Číny, tyto konstrasty ilustruje. Hlavní město Chengdu je moderní průmyslové rychle rostoucí velkoměsto ležící v úrodné Sečuánské pánvi, která je však obklopena horami. Západní část Sečuánu volně přechází v Tibetskou náhorní plošinu a sousedí přímo s autonomní oblastí Tibet. Tuto oblast tvoří horské pásmo Východotibetského pohoří Hengduan, v pohoří Daxue Shan leží nejvyšší vrchol - sedmitisícovka Gongga Shan (7556 m). V Sečuánu údajně pobýval taoistický Starý mistr Laozi a narodil se zde bývalý prezident Deng Xiaoping, který je považován za otce modernizace čínského hospodářství. Sečuán je vyhlášený svou barevnou kořeněnou pikantní kuchyní a vybranými čaji.
Jedná se o akci pro ty, kteří chtějí poznat Čínu hlouběji než na klasickém poznávacím okruhu a které láká divoká čínská příroda a krajina na okraji Tibetské náhorní plošiny více než komerční turistické atrakce. Z Chengdu se vydáme do hor, kde budeme obdivovat místní přírodu, terasovitá políčka, život ve vesnicích a klášterech. Nejprve podnikneme jednodenní aklimatizační túry v horských údolích - v NP Siguniangshan (UNESCO). Pak si pronajmeme stany a vydáme se ze Songpanu na koních na třídenní túru s místními průvodci do vyšších sedel. Jízda na koních je vhodná i pro úplné začátečníky. Na další dvoudenní pěší túře v okolí Langmusi, kdy nám batohy poveze kůň, poznáme kulturu tibetských pastevců. Na závěr během dvou dnů vystoupíme na buddhistickou poutní horu Emei Shan (UNESCO).
Túry jsou střední obtížnosti, denně nás čeká 5-8 hodin včetně přestávek s různorodým převýšením, průměrně kolem 500-700 m nahoru i dolů, více pak na koních a v lehkém terénu na Emei Shanu, kde se převážně stoupá. Všechny túry jsou nalehko. Túra u Langmusi je ovlivněna vyšší nadmořskou výškou (náročnost 3), náročnost celého zájezdu je 2-3. Pro tranzity budeme využívat nejčastěji místní dopravu, což je vynikající příležitost k poznání mentality místních obyvatel. V civilizaci budeme ubytovaní v hostelech, na Emei Shanu 1x v klášteře, v horách spíme 2x v místním zapůjčeném stanu a 1x v nomádském stanu. Pojedeme v malé skupině do 11 cestovatelů. Pokud chcete poznat jinou oblast této rozmanité země, můžete jet na zájezd Čína - rozmanitý Yunnan.
S realizací zájezdů do Číny počítáme od sezóny 2024.
Ubytovaní budeme v civilizaci 13x v cestovatelských hostelech, převážně ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, někdy mohou být i 4lůžkové pokoje a sdílené sociální zařízení mezi více pokoji. Při výstupu na posvátnou horu Emeishan přespíme 1x v klášteře ve velmi jednoduchých podmínkách. Při třídenní výpravě na koních u Songpanu budeme 2x nocovat v zapůjčených stanech v přírodě. Na dvoudenním treku u Langmusi strávíme 1 noc v místním stanu z jačí vlny u tibetských pastevců. Je třeba mít vlastní spacák a na Emei Shan je doporučena vlastní vložka do spacáku (či prostěradlo).
Na treku u Langmusi (2 dny) a u Songpanu (3 dny) jsou v ceně jednoduchá (převážně zeleninová) jídla od místních průvodců. Ostatní strava není v ceně zájezdu - je tedy vlastní z místních bohatých možností. Stravování je v Číně levné, je zbytečné a nepraktické vozit z ČR jakékoliv zásoby potravin. Na hoře Emeishan využijeme při výstupu některé z mnoha krámků a jídelen s místní stravou. Na jednodenní túry si nakoupíme studenou stravu v místních krámcích. V civilizaci budeme chodit na snídaně a teplé večeře do restaurací poblíž ubytování. Vyzkoušíme sečuánskou kuchyni - kung-pao (gōngbǎo jīdīng), ohnivý kotlík (huoguo) a jiná sečuánská jídla vyhlášená rozmanitostí díky koření jako je sečuánský pepř, čili papričky a zázvor. Bude možnost ochutnat i tibetská jídla - momo, tsampa a tibetský slaný čaj s jačím mlékem a máslem. Nejčastějšími čínskými jídly jsou variace smažené rýže a smažených nudlí, skvělé jsou pařené plněné knedlíky baozi. Okusíme i čínské pivo a vyhlášený čínský čaj.
Doprava na místě: Přepravovat se budeme místní veřejnou dopravou, převážně autobusy, méně vlaky, také smluvní dopravou (auta a minibusy jen pro naši skupinu) a taxíky. V Chengdu se budeme přesouvat metrem. Hory nad Songpanem budeme obdivovat i z koňského sedla.
Cestovní doklady a víza: Pro vstup do Číny je třeba cestovní pas, s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Číny, s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v čínském vízovém centru v Praze. Je nutná osobní návštěva vízového centra v Praze každým žadatelem o čínské vízum kvůli pořizování otisků prstů. Z tohoto důvodu již není možné víza vyřídit prostřednictvím naší CK.
Abyste ušetřili jednu cestu do Prahy, můžeme Vám za příplatek 650 Kč / osoba vyzvednout váš pas s vyřízeným vízem v čínském vízovém centru v Praze a pas zaslat jako cenné psaní poštou na vaši adresu (čínské vízové centrum pasy nezasílá) - váš případný zájem o tuto službu napište prosím do poznámky v přihlášce.
Očkování: Do Číny není povinné žádné očkování, ale rozhodně se doporučuje očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu, lze zvážit očkování proti hepatitidě B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, vízum, pojištění atd.)
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.