Informace k zájezdu
Ferraty Stříbrné soutěsky

Úvodní stránka zájezdu Ferraty Stříbrné soutěsky ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Jedná se o středně těžké až těžší ferraty. Ve škále náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) jsou ferraty v Silberklammu náročnosti C-D a D, na Eselstein náročnost C-D, Ramsauer Klettersteig je technicky snazší, náročnosti B-C a Austria Sinabell Klettersteig má nejobtížnější místa hodnocena stupněm C. Akce není určena pro úplné ferratové nováčky. Na ferraty je třeba dobrá fyzická kondice, určitá míra lezecké šikovnosti a absence strachu z výšek. Délka túr činí většinou 8 hodin. Při výstupu od autobusu na chatu a poslední den při sestupu dolů je třeba překonat až 1300 výškových metrů. Při výstupu a sestupu si poneseme batoh s veškerým vybavením. Při nástupu je stoupání zpestřeno dvěma ferratami, při sestupu se jedná o normální horskou stezku. Vrcholy 3. dne leží cca 400-500 výškových metrů nad chatou, tedy v nadmořských výškách až 2660 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním 4. den po poledni. Je tedy možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.wetter.at/wetter/oesterreich/steiermark
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,340 Kč
Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
 • Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
 • Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000

Na knižní průvodce, lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z "naší" oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu.

Klettersteig Hias: https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/hias-klettersteig/

Klettersteig Siega: https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/siega-klettersteig/

Jubiläums Klettersteig: https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/jubilaeums-klettersteig-eselstein/

Ramsauer Klettersteig: https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/ramsauer-klettersteig/

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, stačí části Horní Rakousko (cca 250 MB) z oddílu Westösterreich (493 MB) a Štýrsko (cca 350 MB) z oddílu Südösterreich.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

Nabíjení: Na chatách je možnost nabíjení telefonů omezená. Doporučujeme vhodnou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Na ferratové zájezdy doporučujeme spíše hydrovak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin bez nutnosti sundávání batohu. Vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


Mapa k zájezdu Ferraty Stříbrné soutěsky

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Laštůvka - Dachstein Silberklamm 2012, Petr Šiška - Dachstein - Ramsau 2009, Dachstein Ramsau fotky 2009.