Informace k zájezdu
Ferraty Stříbrné soutěsky

Úvodní stránka zájezdu Ferraty Stříbrné soutěsky ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o středně těžké až těžší ferraty. Ve škále náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) jsou ferraty v Silberklammu náročnosti C-D a D, na Eselstein náročnost C-D, Ramsauer Klettersteig je technicky snazší, náročnosti B-C a Austria Sinabell Klettersteig má nejobtížnější místa hodnocena stupněm C. Akce není určena pro úplné ferratové nováčky. Na ferraty je třeba dobrá fyzická kondice, určitá míra lezecké šikovnosti a absence strachu z výšek. Délka túr činí většinou 8 hodin. Při výstupu od autobusu na chatu a poslední den při sestupu dolů je třeba překonat kolem 1000 výškových metrů. Při výstupu a sestupu si poneseme batoh s veškerým vybavením. Při nástupu je stoupání zpestřeno dvěma ferratami, při sestupu se jedná o normální horskou stezku. Vrcholy 3. dne leží cca 400-500 výškových metrů nad chatou, tedy v nadmořských výškách až 2660 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním 4. den přibližně v poledne. Je tedy možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/steiermark/ramsau-dachstein (Ramsau, 1203 m)
http://www.wetter.at/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein (Dachstein, 2995 m)
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatě (cena za obě noci pro členy OEAV je cca 28 €/osoba, pro ostatní cca 50 €/osoba). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat jídlo na chatě. Cena za jídlo viz kapitola Stravování. Další výrazné výdaje nejsou předpokládané. Každopádně si s sebou vezměte finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
Na knižní průvodce, lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z "naší" oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu Klettersteig Hias:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/hias-klettersteig/
Klettersteig Siega:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/siega-klettersteig/
Jubiläums Klettersteig:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/jubilaeums-klettersteig/
Ramsauer Klettersteig:
https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/ramsauer-klettersteig/

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/bsZe6K
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa k zájezdu Ferraty Stříbrné soutěsky

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme si již před odjezdem z domova zabalit věci tak, abyste ráno byli zanedlouho po vystoupení z busu schopni vyrazit na túru. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, hygienická vložka do spacáku, batoh o objemu cca 40 l (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na vysokohorskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně doporučujeme kupovat na chatě. Více viz kapitola Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túry 3. dne nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Pro inspiraci: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je k dispozici pitná voda, v suchých obdobích (například v zářijovém termínu) bývají zásoby omezené a s vodou je potřeba šetřit. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem,... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
• Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Laštůvka - Dachstein Silberklamm 2012, Petr Šiška - Dachstein - Ramsau 2009, Dachstein Ramsau fotky 2009.