Informace k zájezdu
Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Úvodní stránka zájezdu Dolomity - ferraty v okolí Marmolady ( Itálie, Dolomity, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3150 metrů po horských stezkách a zajištěných cestách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Zájezd může absolvovat člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici, zkušenosti s pohybem v horském terénu a po via ferratách a zvládne denní túry s převýšením i přes 1000 metrů a časem chůze až 8 hodin. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Vzhledem k tomu, že se jedná o ferraty střední až vyšší obtížnosti a horského charakteru, je předešlá zkušenost se zdoláváním zajištěných cest více než vhodná. Průvodci vám samozřejmě zopakují bezpečnostní zásady pohybu po ferratách a ledovci i používání potřebného vybavení. Pokud se rozhodnete vynechat některý den výstup zajištěnou cestou, můžete se přidat ke skupině, která půjde na horskou túru, nebo využít nedalekého aquaparku v městečku Canazei, případně si můžete udělat vlastní program. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty, chůze po ledovci) a pohybu v nadmořské výšce nad 3000 metrů doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním a výhodnými cenami ubytování na svazových chatách.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.arpa.veneto.it/bollettini/htm/dolomiti_meteo.asp
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
http://www.ilmeteo.it/meteo/Pozza+di+Fassa
Jedná se o oblast s typickým alpským charakterem počasí. Během dne mohou v tomto období teploty přesáhnout i 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji, setkáme se s přechody sněhových polí a ledovci. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-5 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,7 €, pizza 1,5-3 €, 1 l mléka 0,7-1 €, 10 dkg uzenin 0,7-1 €, pohlednice 0,25-0,4 €, poštovní známka 0,3 €. Ceny lanovek se pohybují od cca 10 € do 30 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte EUR, množství záleží na vás. Doporučujeme si s sebou vzít navíc minimálně 50 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme některou z těchto map: Kompass č. 59 Dolomity - Marmolata, Sella 1 : 50 000
Kompass č. 619 Fassatal /Val di Fassa - Marmolada - Moena 1 : 25 000
Kompass č. 686 Val di Fassa - Marmolada - Gruppo di Sella - Catinaccio/Rosengarten 1 : 25 000
Tabacco 06 Val di Falsa e Dolomiti Fassane 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/HzR6UQ
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapka navštívených míst na zájezdu Dolomity - ferraty v okolí Marmolady na Google Maps

POVINNÉ A DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, pro výstup na Marmoladu je nutné mít turistické mačky a cepín, další povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Malý batoh (30-40 l, na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou Vašim kolenům zvláště při sestupech v suťových polích typických právě pro Dolomity, potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, foťák a náhradní baterie, telefon s nabíječkou, doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor - výstup na Marmoladu nelze absolvovat v lehkých trekových botách a měkké promokavé boty na lehčí turistiku jsou na ledovec a na upnutí maček zcela nevhodné. Sandály nebo lehčí obuv (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky a koupací čepice, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: Svačiny na túry (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...).
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.
4) Pro výstup na Marmoladu je nutné mít turistické mačky a cepín!

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
• Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET + mačky a cepín. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Hrežík - Dolomity - ferraty v okolí Marmolady 2017.