Informace k zájezdu
Dolomity MTB

Úvodní stránka zájezdu Dolomity MTB ( Itálie, Dolomity, Alpy, MTB speciality, Cyklistické zájezdy, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd je určen bikerům a bikerkám s dobrou fyzickou kondicí a vhodným vybavením, kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního nebo si zajezdit v nádherném horském prostředí. Průměrná délka denních tras je asi 4-5 hod čistého času jízdy dle cyklocomputeru (což odpovídá asi 6-8 hod celkového času i s přestávkami). Průměrně denně ujedeme kolem 60 km. Denní porce stoupání je většinou do 900 m, naklesáme však až 4800 m, za celý zájezd asi 10000 výškových metrů! S výjezdy nám pomůžou lanovky, místy se však přesto nevyhneme ani tlačení. Více než 3/4 tras pojedeme mimo asfalt. Zkušenějším či fyzicky zdatnějším jezdcům, kteří si budou chtít zvolit program individuální, nebudeme bránit. Některé trasy lze krátit, všechny jdou prodloužit. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.arpa.veneto.it/bollettini/htm/dolomiti_meteo.asp
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
http://www.ilmeteo.it/meteo/Pozza+di+Fassa
Jedná se o oblast s typickým alpským charakterem počasí. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 20 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C, může však být i mnohem chladněji. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-3 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,70 €, pizza 1,50-3 €, 1 l mléka 0,70-1 €, 10 dkg uzenin 0,70-1 €, pohlednice 0,25-0,40 €, pošt. známka 0,30 €. Ceny lanovek se pohybují okolo 9 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: [http://www.pruvodcenakopce.cz|www.pruvodcenakopce.cz|Průvodce na kopce|_blank
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 3401 Südtirol - Alto Adige 1 : 70 000
Kompass 3414 Meran, Bozen Umgebung 1 : 70 000
Alternativně:
Freytag & Berndt WK S5 Grödner Tal - Val Gardena - Sella Marmolada 1 : 50 000
Freytag & Berndt WK S1 Bozen - Meran 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B3h90pgCBdAPOXNvSW50LUcwS3c/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole, ideálně s vakem na pití (camelbag). Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Kolo: horské kolo (MTB), ideálně full (s odpruženou zadní stavbou). Elektrokola na tento zájezd nedoporučujeme.
Na kolo: Náhradní duše, základní nářadí a klíče na své kolo, soupravu na lepení, hustilku, blikačky, cykloláhev na vodu (nejlépe 2 ks), zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil). Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky a koupací čepici, pokrývku hlavy pro případ slunečna.
Strava: Jídlo na vyjížďky dodávající energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...). NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Sellaronda MTB tour: