Informace k zájezdu
Dolomity - silniční cyklistika

Úvodní stránka zájezdu Dolomity - silniční cyklistika ( Itálie, Dolomity, Alpy, Silniční cyklistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Budeme se pohybovat po horských silnicích s kvalitním asfaltovým povrchem v rámci běžného silničního provozu. Ač jsme v Itálii, ohleduplnost zdejších řidičů vůči „žiletkářům“ je ve srovnání s Českou republikou na výrazně vyšší úrovni. Přesto je nutno dodržovat dopravní předpisy, být ohleduplný a zejména ve sjezdech používat zdravý rozum. Vzhledem k vyšším nadmořským výškám, možnosti dešťových přeháněk, odpoledních bouřek či možnému prochladnutí během dlouhých sjezdů je nutno mít s sebou patřičné vybavení - zejména cyklooblečení. Zájezd může absolvovat člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici a zvládne, samozřejmě s přestávkami, celodenní vyjížďky se značným převýšením, které je koncentrováno do několika málo dlouhých stoupání a sjezdů. Jednotlivé etapy mají délku do 100 km, lze je však případně prodlužovat i zkracovat. Nejnáročnější části stoupání do jednotlivých sedel mají sklon až 18 %, takto prudké úseky mají délku do cca 3 km. Vzhledem ke značnému množství turistických stezek, lanovek a horských chat je možná i řada alternativních pěších túr, případně můžeme využít nedalekého aquaparku v městečku Canazei. Samozřejmě je možné naplánované trasy upravovat dle vaší kondice, chuti či počasí. Během cyklotras, zejména v obcích a v sedlech, se budeme mít možnost občerstvit v restauracích a na horských chatách. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné si nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
https://www.dolomitimeteo.it/en/trentino/canazei/
http://www.ilmeteo.it/meteo/Pozza+di+Fassa
Jedná se o oblast s typickým alpským charakterem počasí. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Na většině míst vyjma horských chat lze platit kartou, v omezené míře je možnost výběru z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Kompass 3401 Südtirol - Alto Adige 1 : 70 000
  • Kompass 3414 Meran, Bozen Umgebung 1 : 70 000

Alternativně:

  • Freytag & Berndt WK S5 Grödner Tal - Val Gardena - Sella Marmolada 1 : 50 000
  • Freytag & Berndt WK S1 Bozen - Meran 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Itálie, stačí část Nordeast Italy (856 MB).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo. Vzhledem k dlouhým stoupáním doporučujeme kompaktní převodníky či kazetu do hor (např. 11-32).
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici (plavky a koupací čepice do aquaparku)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, Roma 00192
Tel: +39 063 609 57 13
Fax: +39 063 244 466
Nouzová linka +39 335 310 450
Email: rome@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/rome
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 07.45-16.15
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po, út, čt: 10.00-12.00

Důležitá telefonní čísla: Karabiníci 112, Policie 113, Hasiči 115, První pomoc 118