Drávská cyklostezka

Podhůřím Lienzských a Sextenských Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Řeka Dráva pramení v Itálii a ve svém horním toku protéká nejjižnějšími spolkovými zeměmi Rakouska, Východním Tyrolskem a Korutany. Drávská cyklostezka se vine mezi skalními věžemi Lienzských Dolomit a štíty Vysokých Taur. V těchto nejkrásnějších úsecích Dráva nabírá díky mnoha přítokům na síle. Je to oblast vysokých hor, hlubokých údolí a nadprůměrného počtu slunečních dní, jejímž srdcem je město Lienz.

Poznáme nejen okolí Drávy, ale i přítoků Isel a Möll. Cesty nás dovedou až do italských Sextenských Dolomit. Čekají nás vodopády, hrady, malebná městečka a štíhlé kostelíky v rozmanitém horském prostředí, ale hlavně se zde setkáme s překvapivě pohodlnými cestami, které vedou téměř pořád z kopce.

Pro každý den nabízíme 2 varianty náročnosti. Varianta A nadchne všechny vyznavače cyklistiky, kteří milují hory a současně netouží po prudkých stoupáních. Čekají nás jednodenní etapy s délkou okolo 60 km a s převýšením do 400 m. Varianta B umožňuje zájemcům prodloužit si základní trasu až na cca 90 km a zvýšit náročnost až na 1000 výškových metrů (náročnost podrobněji). Zájezd je tak vhodný pro rodiny, skupiny či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v hotelu v centru Lienzu, kde dostaneme kvalitní snídaně.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19:30 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Po výhledech od Franz-Josefs Haus (2370 m) na severní stěnu nejvyšší rakouské hory Grossglockner (3798 m) a ledovec Pasterzenkees, sjezd z 2330 m po Grossglockner Hochalpenstrasse do lyžařského střediska Heiligenblut (1291 m), údolím Mölltal do obce Winklern (966 m) a stále podél řeky Möll směrem k městečku Obervellach (687 m). Po cestě vodopády, hrad Groppenstein a zámek Trabuschgen (↔ 75 km, ↑ 200 m, ↓ 1800 m).
  • 3. den: Od osady Hinterbichl (1350 m) pod masivem Grossvenedigeru podél řeky Isel do lyžařského centra Matrei in Osttirol a dále podél řeky cyklostezkou do Lienzu (660 m) (↔ 50 km, ↑ 350 m, ↓ 1000 m). B: Náročnost etapy lze zvýšit úvodním výjezdem (či alespoň jeho částí) k salaším Stoan-Alm (1470 m) u říčky Maurerbach a Islitzeralm (1500 m) v údolí Umbaltal a v úseku do Matrei úseky po profilově náročnější cyklostezce (↔ +10 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 4. den: A: Od italského jezera Misurina (1756 m) pod štíty Dolomit sjezd do Toblachu a napojení na Drávskou cyklostezku. Po ní přes městečko San Candido - Innichen k italsko-rakouským hranicím a kolem hradu v Sillianu do Heinfels (↔ 40 km, ↑ 100 m, ↓ 700 m), případně pokračovat až do Lienz (↔ +30 km, ↓ +400 m). B: Navíc hned v úvodu výšlap pod impozantní symbol Dolomit Tre Cime di Lavaredo - Drei Zinnen k Rif. Auronzo (2320 m) (↔ +15 km, ↑ +700 m, ↓ +700 m), nebo od jezera Misurina do známého italského města Cortina d'Ampezzo (1220 m) (↔ +25 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
  • 5. den: Z Lienzu přes Oberdrauburk se zříceninou hradu Hohenburg a Flaschberg, bylinkami provoněnou vesničkou Irschen až do Möllbrücke (↔ 65 km, ↑ 250 m, ↓ 400 m). Po večeři odjezd, noční přejezd Rakouska.
  • 6. den: Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu Sonne v centru města Lienz, ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením (sprcha, WC, vysoušeč vlasů, TV). K dispozici je wifi, místnost na sušení oblečení a uzamykatelná garáž pro kola. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hotelu dostaneme místní snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Snídaně je formou bufetu, můžete si vybrat klasickou vídeňskou snídani s pečivem, máslem, džemem a kávou, na výběr je i müsli, ovoce, džusy, sendvič nebo něco sladkého. A samozřejmě čaj podle vašeho výběru. Obědy a večeře jsou ve vlastní režii. Během dne bude příležitost k zakoupení oběda v restauraci. V Lienzi v blízkosti hotelu je řada restaurací, hospod a rychlého občerstvení, kam si můžete zajít na večeři. Ceny jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Drávská cyklostezka

Drávská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Korutanská jezera na kole

Nenáročná cyklistika krajem nejteplejších alpských jezer