Drávská cyklostezka

Podhůřím Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Řeka Dráva pramení v Itálii a ve svém horním toku protéká nejjižnějšími spolkovými zeměmi Rakouska, Východním Tyrolskem a Korutany. Drávská cyklostezka se vine mezi skalními věžemi Lienzských Dolomit a štíty Vysokých Taur. V těchto nejkrásnějších úsecích Dráva nabírá díky mnoha přítokům na síle. Je to oblast vysokých hor, hlubokých údolí a nadprůměrného počtu slunečních dní, jejímž srdcem je město Lienz.

Poznáme nejen okolí Drávy, ale i přítoků Isel a Möll. Cesty nás dovedou až do italských Sextenských Dolomit. Čekají nás vodopády, hrady, malebná městečka a štíhlé kostelíky v rozmanitém horském prostředí, ale hlavně se zde setkáme s překvapivě pohodlnými cestami, které vedou téměř pořád z kopce.

Pro každý den nabízíme 2 varianty náročnosti. Varianta A nadchne všechny vyznavače cyklistiky, kteří milují hory a současně netouží po prudkých stoupáních. Čekají nás jednodenní etapy s délkou okolo 60 km a s převýšením do 400 m. Varianta B umožňuje zájemcům prodloužit si základní trasu až na cca 90 km a zvýšit náročnost až na 1000 výškových metrů. Zájezd je tak vhodný pro rodiny, skupiny či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v útulném a vkusně zařízeném penzionu v obci Lavant, kde dostaneme kvalitní polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: A: Po výhledech od Franz-Josefs Haus (2370 m) na severní stěnu nejvyšší rakouské hory Grossglockner (3798 m) a ledovec Pasterzenkees, sjezd po Grossglockner Hochalpenstrasse do lyžařského střediska Heiligenblut (1291 m), údolím Mölltal do obce Winklern (966 m) a stále podél řeky Möll směrem k městečku Obervellach (687 m). Po cestě vodopády, hrad Groppenstein a zámek Trabuschgen (↔ 70 km, ↑ 400 m, ↓ 2000 m). B: Z Winklernu přes hřeben do města Lienz (675 m) a dále až na ubytování (↔ +20 km, ↑ +350 m, ↓ +550 m).
  • 3. den: A: Od Matreier Tauernhaus (1512 m) pod masivem Grossvenedigeru podél potoka Tauernbach do lyžařského centra Matrei in Osttirol a dále podél řeky Isel přes Lienz do Lavantu (650 m) (↔ 55 km, ↑ 350 m, ↓ 1100 m). B: Od Matreier Tauernhaus (1512 m) navíc výjezd proti proudu potoka Geschlössbach nad Venedigerhaus (1691 m) s výhledy na masiv Grossvenedigeru (↔ +12 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
  • 4. den: A: Od italského jezera Misurina (1756 m) pod štíty Dolomit sjezd do Toblachu a napojení na Drávskou cyklostezku. Po ní přes městečko San Candido - Innichen k italsko-rakouským hranicím a kolem hradu v Sillianu do Lienz (↔ 65 km, ↑ 100 m, ↓ 1100 m). B: Navíc hned v úvodu výšlap pod impozantní symbol Dolomit Tre Cime di Lavaredo - Drei Zinnen k Rif. Auronzo (2320 m) (↔ +15 km, ↑ +700 m, ↓ +700 m), nebo od jezera Misurina do známého italského města Cortina d'Ampezzo (1220 m) (↔ +25 km, ↑ +900 m, ↓ +900 m).
  • 5. den: A: Z penzionu Lavanthof přes Oberdrauburk se zříceninou hradu Hohenburg a Flaschberg, bylinkami provoněnou vesničkou Irschen až do Möllbrücke (↔ 55 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m). B: Návštěva známého kostela Maria Lavant a dále kolem jezera Tristachersee s možností koupání a odpočinku (↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Po večeři odjezd, noční přejezd Rakouska.
  • 6. den: Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu Lavanterhof v obci Lavant, ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. K dispozici je společenská místnost a wifi.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den večeří. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, kávu a čaj, k večeři se podává polévka s hlavním jídlem a salátem. Obědy jsou z vlastních zásob. Během dne bude příležitost k zakoupení oběda v restauraci. V Lienzi lze nakoupit potraviny v obchodech. Ceny jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Drávská cyklostezka

Drávská cyklostezka