Ennská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Vápencových Alp (Rakousko)

Řeka Enns je překrásná, 254 km dlouhá řeka, protékající srdcem Rakouska. Obtéká třítisícové vrcholy Schladmingských Taur a Dachsteinu, míjí pohoří Nízké Taury a vrhá se do sevřeného údolí národního parku Gesäuse. V druhé polovině svého toku se stáčí na sever, aby se nakonec už jako rozvážná řeka připojila k Dunaji. Po celé délce řeky Enns i v přilehlých údolích je síť značených cyklostezek. Během čtyř dnů zájezdu se budeme pohybovat na středním a dolním toku Enns, v údolích národních parků Kalkalpen a Gesäuse. V Admontu navštívíme benediktinský klášter a budeme obdivovat unikátní barokní knihovnu. Prohlédneme si historické centrum Steyeru i městskou věž na náměstí v Enns. Mezi skalami v údolí Reichraminger Hintergebirge se budeme kochat projížděnými tunely po trase bývalé úzkokolejky.

Každý den se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap: A s minimálním převýšením (do 350 m) a délkou 35-50 km, nebo B s maximálním převýšením 850 m a délkou 60-80 km (náročnost podrobněji). Každou z plánovaných etap je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním alternativním programem. Ubytováni budeme v příjemném penzionu v Grossraming, kde dostaneme chutnou polopenzi.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd v 6:30 hod z Brna, denní přejezd přes Mikulov do Rakouska. A: Ze sedla Buchauer Sattel (850 m) sjezd k Enns, údolím podél řeky soutěskou a národním parkem Gesäusee, přes Hieflau a Grossreifling okolo zámku Kassegg a přes hrad Gallenstein (630 m) do Sankt Gallen (500 m) (↔ 50 km, ↑ 350 m, ↓ 700 m). B: Navíc pokračovat přes Altenmarkt do Grossraming (↔ +30 km, ↑ +250 m, ↓ +350 m).
  • 2. den: A: Z Liezen (664 m) do Admont (640 m), návštěva benediktinského kláštera s unikátní barokní knihovnou, a stále údolím Enns přes NP Gesäusee do Hieflau (504 m) (↔ 50 km, ↑ 250 m, ↓ 400 m). B: Navíc pokračování po cyklostezce z Hieflau přes Grossreifling do Altenmarkt (↔ +20 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 3. den: Z Unterlaussa (550 m) výjezd do sedla k chatě Mooshöhe (850 m), odtud údolím Reichraminger Hintergebirge se budeme kochat projížděnými tunely po trase bývalé úzkokolejky (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 500 m) B: Navíc okruh po cyklostezce okolo Sulzkogel a Rauchgrabeneck (↔ +25 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
  • 4. den: A: Z Grossraming podél řeky Enns přes Reichraming do historického centra Steyr (↔ 40 km, ↑ 150 m, ↓ 200 m). B: Navíc pokračovat k soutoku s Dunajem do Enns (↔ +25 km, ↑ +20 m, ↓ +50 m). Odpolední odjezd, příjezd do Brna cca po 22 hod.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Ennstalerhof v městečku Grossraming . K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje s vlastní koupelnou a WC. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V místě ubytování dostaneme polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně jsou formou bufetu (müsli, domácí marmelády, sýry, uzeniny, mléčné výrobky, chléb, čerstvé pečivo), večeře tříchodové menu (polévka, hlavní jídlo, salát). Během dne bude příležitost k zakoupení oběda, teplých i studených nápojů v restauracích či obchůdcích na trase. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Ennská cyklostezka

Ennská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Drávská cyklostezka

Podhůřím Lienzských a Sextenských Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Livigno na kole

Cyklistika v italském Tibetu