Ennská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Vápencových Alp (Rakousko)

Řeka Enns je překrásná, 254 km dlouhá řeka, protékající srdcem Rakouska. Obtéká třítisícové vrcholy Schladmingských Taur a Dachsteinu, míjí pohoří Nízké Taury a vrhá se do sevřeného údolí národního parku Gesäuse. V druhé polovině svého toku se stáčí na sever, pokračuje okolo Národního parku Kalkalpen (Vápencové Alpy), protéká městy Steyr a Enns, aby se zde už jako rozvážná řeka připojila k Dunaji. Po celé délce řeky Enns i v přilehlých údolích je rozsáhlá síť značených cyklostezek.

Během čtyř dnů zájezdu se budeme pohybovat na středním a dolním toku řeky Enns, v údolích národních parků Kalkalpen a Gesäuse. V Admontu navštívíme benediktinský klášter a budeme obdivovat unikátní barokní knihovnu. Prohlédneme si historické centrum Steyeru i městskou věž na náměstí v Enns. Mezi skalami v údolí Reichraminger Hintergebirge se budeme kochat projížděnými tunely po trase bývalé úzkokolejky.

Zázemí budeme mít v příjemném apartmánovém komplexu u městečka Grossraming, umístěném na křižovatce cyklostezek. Po příjemně strávených dnech na kolech můžeme relaxovat v prostorách areálu u břehy řeky Enns, nebo se protáhnout v lanovém centru v korunách stromů za areálem. Téměř každý den se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap: A s malým převýšením (do 350 m) a délkou 35-50 km, nebo B s převýšením až 850 m a délkou 60-80 km. Každou z plánovaných etap je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním alternativním programem. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Vápencové Alpy.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 6 hod přes Mikulov do Rakouska. A: Ze sedla Buchauer Sattel (850 m) sjezd k Enns, údolím podél řeky, soutěskou a národním parkem Gesäusee, přes Hieflau a Grossreifling okolo zámku Kassegg a přes hrad Gallenstein (630 m) do Sankt Gallen (500 m) (↔ 50 km, ↑ 350 m, ↓ 700 m). B: Navíc pokračování přes Altenmarkt do Grossraming (↔ +30 km, ↑ +250 m, ↓ +350 m).
  • 2. den: A: Z Liezen (664 m) do Admont (640 m), návštěva benediktinského kláštera s unikátní barokní knihovnu, a stále údolím Enns přes NP Gesäusee do Hieflau (504 m) (↔ 50 km, ↑ 250 m, ↓ 400 m). B: Navíc pokračování po cyklostezce z Hieflau přes Grossreifling do Altenmarkt (↔ +20 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 3. den: A: Z Unterlaussa (550 m) výjezd do sedla k chatě Mooshöhe (850 m), odtud údolím Reichraminger Hintergebirge se budeme kochat projížděnými tunely po trase bývalé úzkokolejky. (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 500 m) B: Navíc okruh po cyklostezce okolo Sulzkogel a Rauchgrabeneck (↔ +25 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
  • 4. den: A: Z Grossraming podél řeky Enns přes Reichraming do historického centra Steyr (↔ 40 km, ↑ 150 m, ↓ 200 m). B: Navíc pokračování k soutoku s Dunajem do Enns (↔ +25 km, ↓ +50 m). Přejezd Rakouska, návrat do Brna v nočních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném apartmánovém komplexu Flösserdorf u městečka Grossraming. K dispozici jsou útulné 2-6lůžkové pokoje, každý apartmán s vlastní koupelnou a WC. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

Polopenze zahrnuje snídani formou bufetu (müsli, domácí marmelády, sýry, uzeniny, mléčné výrobky, chléb, čerstvé pečivo) a večeři (polévka, hlavní jídlo, salát). Polopenze začíná 1. den večeří a končí 4. den snídaní. Během túr je omezená možnost občerstvení na horských chatách, v průběhu zájezdu lze potraviny dokoupit v obchodech. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3


Denní etapy povedou mírně zvlněným terénem a podle náročnosti je možné zvolit jednu ze dvou variant: A s malým převýšením (do 350 m) a délkou 35-50 km, nebo B s převýšením až 850 m a délkou 60-80 km. Každou z plánovaných etap je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. S ohledem na vlastní nároky a odlišnosti požadavků si tak každý může denně přizpůsobit program i trasu. Na kole budeme jezdit nalehko a s vybavením pouze na 1 den. Nepotřebné věci zůstanou v místě našeho ubytování. Během dne bude vždy dostatek času k prohlídkám přírodních krás a pamětihodností, které cestou potkáme. Po celé trase je asfalt proložen šotolinovými úseky a nejvhodnější jsou tak treková nebo crossová kola. Všechny dny bude možnost využít podpory našeho autobusu.

Ennská cyklostezka

Ennská cyklostezka