Informace k zájezdu
Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Úvodní stránka zájezdu Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins ( Francie, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Zájezd je určený pro zkušenější ferratové lezce, kteří si zde můžou vychutnat středně těžké až těžší ferraty. Předešlá zkušenost se zdoláváním zajištěných cest není zcela nezbytná, ale je nutné pamatovat na to, že pohyb po zajištěných cestách klade vysoké nároky na fyzickou i psychickou kondici. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Průvodce vás seznámí s bezpečnostními zásadami pohybu po ferratách i s používáním potřebného vybavení. Pro výstup po zajištěných cestách je potřebné mít povinné vybavení pro via ferraty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezecká přilba). Samotný výstup ferratou trvá od 2 do 5 hodin, nástup pod ferratu zvládneme do 1 hodiny. Denní převýšení je nejčastěji okolo 900 m. Vždy je možnost trasu prodloužit a zvýšit tak náročnost, nebo se kterýkoliv den přidat k souběžnému zájezdu Francouzské Alpy - NP Écrins, případně si udělat volný odpočinkový den, např. v termálních lázních v Le Monêtier les Bains. Pohybovat se budeme po značených via ferratách, horských stezkách, v trávě i v suti. Stezky se bezpečně vyhýbají ledovcům. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže zajistit program.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí pro department Isère můžete sledovat zde: https://meteofrance.com/previsions-meteo-france/isere/38 především pak východní část - oblast kolem Le Bourg-d'Oisans.
Aktuální předpověď počasí pro department Hautes-Alpes můžete sledovat zde: https://meteofrance.com/previsions-meteo-france/hautes-alpes/5 především pak severní část.

Teplota vzduchu je v závislosti na nadmořské výšce značně rozdílná. V údolích se mohou teploty pohybovat v létě mezi 15-25 °C. Ve výškách kolem 2500 m. n. m. může být teplota i v létě kolem bodu mrazu.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 23,825 Kč]
Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13%.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tuto originální mapu:

 • Ecrins, 1 : 50 000, nakl. IGN

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro zájezd do NP Ecrins nemusíte do mobilu stahovat celou mapu Francie, která má cca 4,7 GB, ale stačí mapy „Provence-Alpes-Côte d'Azur“ (352 MB) a „Auvergne-Rhône-Alpes“ (717 MB).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování: stanová varianta - kvalitní stan (vodě a větru odolný), karimatka, spacák; ubytovací varianta - viz kapitola Ubytování
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, plavky, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky. Pro vstup do lázní Les Grands Bains du Monêtier nejsou povoleny plavky typu šortky.
 • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné)
 • Strava: stanová varianta - miska, lžíce či příbor, hrníček na pití; pro všechny - mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l, na ferratové zájezdy doporučujeme spíše hydrovak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin bez nutnosti sundávání batohu
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Francii
Ambassade de la République Tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel: +331/40651300,
sekretariát - 40651301
Fax: +331/40651313
Nouzová linka +33/607764394
Email: paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-13.00, 13.30-17.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-13.00, 13.00-17.30

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR ve Francii
18, rue Bonaparte, 75006 Paris
Tel: +33/144320200
Fax: +331/44320212
Nouzová linka: +33/607764394
Email: consulate.paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Úřední hodiny pro veřejnost: po-st, pá 09.30-12.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15, Policie - pohotovostní služba 17, Hasiči 18, SOS linka 112