Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Sportovní ferraty v Dauphinských Alpách

Vysokohorský masiv des Écrins v Dauphinských Alpách je jedním z deseti francouzských národních parků a díky své odlehlosti, divokosti a rozervanosti patří k nejkrásnějším místům Evropy. Rozprostírá se na jihozápadě alpského horského oblouku, nejvyšší vrchol Barre des Écrins měří 4102 m. Dechberoucí krása místní přírody nás okouzlí nádhernými panoramaty majestátních štítů sevřených ledovcovými krunýři a sněhem, strmými stěnami a rozeklanými skalními jehlami. Úchvatnou krajinu dotváří vliv jižního podnebí a pestrobarevná alpská květena. Okouzlí nás hluboce zařezaná zelená údolí, horské pastviny, křišťálově čistá jezera a hučící řeky. Malebný ráz samot z kamení doplňují horská, francouzským rytmem pulsující městečka. Na příkrých svazích kolem cest můžeme spatřit obratné kamzíky a pozorovat sviště, kteří svou přítomnost ohlašují typickým hvizdem.

Na tomto zájezdu budeme mít příležitost dostat se až na vrchol skalní jehly Aiguillette de Lauzet (2611 m), nebo objevit např. staré hornické štoly ve vysokých exponovaných útesech nad městečkem Le Grand Clos. Prohlédneme si také historické město Briançon (UNESCO) z ptačí perspektivy a skalní stěny nad údolím tyrkysové řeky Vénéon. Čekají nás úžasné výhledy na okolní ledovce a vysoko se tyčící nedobytné štíty. Jeden den je věnován turistice na Col des Ruillans (3211 m), odkud je na dosah ruky nejkrásnější vrchol pohoří La Meije (3983 m). Kam se jen podíváme, budeme obklopeni rozpraskanými ledovcovými pláněmi.

Náročnost zajištěných cest je podle francouzské stupnice D až D+, což je podle rakouské stupnice přibližně B/C až C/D (dále je v programu jednotlivých dní uváděna obtížnost dle rakouské stupnice). Setkáme se s různorodými typy ferrat, od kolmých atletických po úzké exponované vyhlídkové chodníčky. Túry nám zaberou průměrně 6-8 hodin i s přestávkami s průměrným denním převýšením 900 m. Akce je vhodná pro středně pokročilé a zkušenější vyznavače vertikálního dobrodružství. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme ve stanech nebo v mobilhomech v kempech u Briançonu a Vénoscu a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místo ubytování jsou společné se zájezdem Francouzské Alpy - NP Écrins, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 13 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Francie.
 • 2.den: Ferrata (B/C) na vrchol La Croix de Toulouse (1962 m) s krásnými výhledy na Briançon (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Návštěva Briançonu zapsaného na seznam UNESCO, možnost prohlídky některé z nedobytných pevností a technického skvostu nad řekou Durance - mostu Pont d'Asfeld. Ubytování na 4 noci v Briançonu.
 • 3. den: Z vesničky Pont de l'Alpe via ferratou (C) na vrchol skalní jehly Aiguillette du Lauzet (2611 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 4. den: Ferratou Les Mines du Grands Clos (C/D) okolo starých hornických štol na travnatou horskou planinu Plateau d'Emparis (2175 m) s výhledy přes údolí na ledovce okolo La Meije. Odtud sestup turistickou trasou GR 54 přes osadu Le Chazelet do La Grave. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 850 m)
 • 5. den: Z La Grave lanovkou do stanice Gare de Peyrou d'Amont (2416 m), dále kolem ledovce Glacier du Rateau až do průsmyku Col des Ruillans (3211 m) s famózními výhledy na okolní ledovce a na legendární horu La Meije (3983 m). Možnost návštěvy ledové jeskyně. Sestup okolo chaty Refuge Evariste Chancel (2506 m) a jezera Lac de Puy Vachier (2382 m) zpět ke stanici lanovky (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Alternativně túra z Villar d'Arêne k jezeru Lac du Pontet s nádhernými výhledy na horu La Meije (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 6 den: Přes lázeňské městečko Le Monêtier les Bains výjezd lanovkou pod sedlo Col de l'Eychauda (2425 m), pokračování po via ferratě Le Rocher de l'Yret (B/C) až na vrchol Pointe des Neyzets s nádhernými výhledy po okolní krajině, zpět opět lanovkou (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Alternativa: odpočinek a regenerace v termálních lázních v Le Monêtier les Bains. Přesun do Vénoscu, ubytování na 3 noci.
 • 7. den: U jezera Lac du Chambon (1040 m) nástup na ferratu Cascade de la Pisse (C/D) stoupající podél vodopádu Le Voile de La Mariée (Nevěstin závoj) až k chatě Refuge des Clots (1540 m), cestou možnost koupání pod vodopádem. Oddech na chatě, prohlídka naučné stezky okolo jezírka nebo procházka k prameni Fontaine Pétrifiante s mohutným proudem vytryskávajícím ze skály. Návrat k Lac du Chambon přes dědinu Mizoen (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 600 m, k prameni +2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 8. den: Z Plan du Lac via ferratou (C) údolím průzračné řeky Vénéon, přes městečko Saint Christophe en Oisans se zajímavostmi z horolezectví a alpinismu, ke starému mostu Pont du Diable, možnost koupání pod vodopádem. Pokračování ferratou na vrchol nad Saint Christophe en Oisans a přes osadu Le Puy du Lac do Vénoscu. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 9. den: Z Vénoscu ferratou Les Perrons (B/C) do lyžařského střediska Les Deux Alpes, výhledy na dolinu Vénéon. Návrat do kempu lanovkou (4-5 hod, ↑ 500 m). Odpolední odjezd autobusem, noční přejezd Francie a Německa.
 • 10. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a nocování

7x v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek 3000 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo), nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 14 € za osobu přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám, vezměte si s sebou čistící prostředky. První 4 noci budeme v kempu v Briançonu (možnost mobilhomu), následující 3 noci v kempu v městečku Vénosc (kemp má různé typy ubytování - možnost mobilhomu, bungalovu, chatky nebo apartmánu, vše je kvalitativně na přibližně stejné úrovni, dopředu si nelze vybrat). Svůj zájem o ubytování v mobilhomu uveďte již v přihlášce. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Během některých túr bude příležitost poobědvat v restauraci, ceny jsou obecně cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Walliské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v okolí Zermattu (Švýcarsko)

Julské Alpy - přechod po chatách

Ferraty a přechod vápencového ráje s noclehy na chatách

Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Klettersteigy Vysokých Taur, Sextenských a Lienzských Dolomit

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)