Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Sportovní ferraty v Dauphinských Alpách

Vysokohorský masiv des Écrins v Dauphinských Alpách je jedním z deseti francouzských národních parků a díky své odlehlosti, divokosti a rozervanosti patří k nejkrásnějším místům Evropy. Rozprostírá se na jihozápadě alpského horského oblouku, nejvyšší vrchol Barre des Écrins měří 4102 m. Dechberoucí krása místní přírody nás okouzlí nádhernými panoramaty majestátních štítů sevřených ledovcovými krunýři a sněhem, strmými stěnami a rozeklanými skalními jehlami. Úchvatnou krajinu dotváří vliv jižního podnebí a pestrobarevná alpská květena. Okouzlí nás hluboce zařezaná zelená údolí, horské pastviny, křišťálově čistá jezera a hučící řeky. Malebný ráz samot z kamení doplňují horská, francouzským rytmem pulsující městečka. Na příkrých svazích kolem cest můžeme spatřit obratné kamzíky a pozorovat sviště, kteří svou přítomnost ohlašují typickým hvizdem.

Na tomto zájezdu budeme mít příležitost dostat se až na vrchol skalní jehly Aiguillette de Lauzet (2611 m), nebo objevit např. staré hornické štoly ve vysokých exponovaných útesech nad městečkem Le Grand Clos. Prohlédneme si také historické město Briançon (UNESCO) z ptačí perspektivy a skalní stěny nad údolím tyrkysové řeky Vénéon. Čekají nás úžasné výhledy na okolní ledovce a vysoko se tyčící nedobytné štíty. Jeden den je věnován turistice na Col des Ruillans (3211 m), odkud je na dosah ruky nejkrásnější vrchol pohoří La Meije (3983 m). Kam se jen podíváme, budeme obklopeni rozpraskanými ledovcovými pláněmi.

Náročnost zajištěných cest je podle francouzské stupnice D až D+, což je podle rakouské stupnice přibližně B/C až C/D (dále je v programu jednotlivých dní uváděna obtížnost dle rakouské stupnice). Setkáme se s různorodými typy ferrat, od kolmých atletických po úzké exponované vyhlídkové chodníčky. Túry nám zaberou průměrně 6-8 hodin i s přestávkami s průměrným denním převýšením 900 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme ve stanech nebo v mobilhomech v kempech u Briançonu a Vénoscu a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místa ubytování jsou společná se zájezdem Francouzské Alpy - NP Écrins, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat.

S realizací zájezdů do Francie počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Francie je otevřená turistům, služby, restaurace a ubytování fungují - opatření ve Francii.
Aktuální povinnosti - vstup do Francie: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti do 11 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR antigenní test ve Francii;vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu; výjimky z testů i samoizolace po dokončeném očkování nebo po prodělání Covidu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Francie.
  • 2.den: Ferrata (B/C) na vrchol La Croix de Toulouse (1967 m) s krásnými výhledy na Briançon (4-5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Návštěva Briançonu zapsaného na seznam UNESCO, možnost prohlídky některé z nedobytných pevností a technického skvostu nad řekou Durance - mostu Pont d'Asfeld. Ubytování na 4 noci v Briançonu.
  • 3. den: Z vesničky Pont de l'Alpe via ferratou (C) na vrchol skalní jehly Aiguillette du Lauzet (2611 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Ferratou Les Mines du Grands Clos (C/D) okolo starých hornických štol na travnatou horskou planinu Plateau d'Emparis (2175 m) s výhledy přes údolí na ledovce okolo La Meije. Odtud sestup turistickou trasou GR 54 přes osadu Le Chazelet do Les Fréaux. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Z La Grave lanovkou do stanice Gare de Peyrou d'Amont (2416 m), dále kolem ledovce Glacier du Rateau až do průsmyku Col des Ruillans (3211 m) s famózními výhledy na okolní ledovce a na legendární horu La Meije (3983 m). Možnost návštěvy ledové jeskyně. Sestup okolo chaty Refuge Evariste Chancel (2506 m) a jezera Lac de Puy Vachier (2382 m) zpět ke stanici lanovky (8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Alternativně túra z Villar d'Arêne k jezeru Lac du Pontet s nádhernými výhledy na horu La Meije (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
  • 6 den: Přes lázeňské městečko Le Monêtier les Bains výjezd lanovkou pod sedlo Col de l'Eychauda (2425 m), pokračování po via ferratě Le Rocher de l'Yret (B/C) až na vrchol Pointe des Neyzets s nádhernými výhledy po okolní krajině, zpět opět lanovkou (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Alternativa: odpočinek a regenerace v termálních lázních v Le Monêtier les Bains. Přesun do Vénoscu, ubytování na 3 noci.
  • 7. den: Túra k tyrkysovému jezeru Lac Lauvitel (1505 m) s možností koupání (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Alternativně náročná túra k chatě u jezera Lac de la Muzelle (2115 m), přes sedlo Col du Vallon (2531) sestup k jezeru Lac Lauvitel (10-11 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m).
  • 8. den: Z Plan du Lac via ferratou (C) údolím průzračné řeky Vénéon, přes městečko Saint Christophe en Oisans se zajímavostmi z horolezectví a alpinismu, ke starému mostu Pont du Diable, možnost koupání pod vodopádem. Pokračování ferratou na vrchol nad Saint Christophe en Oisans a přes osadu Le Puy du Lac do Vénoscu. (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 9. den: Z Vénoscu ferratou Les Perrons (B/C) do lyžařského střediska Les Deux Alpes, výhledy na dolinu Vénéon (5 hod, ↑ 500 m). Odpolední odjezd autobusem, noční přejezd Francie a Německa.
  • 10. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a nocování

7x v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek 2300 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. První 4 noci budeme v kempu v Briançonu (možnost mobilhomu), následující 3 noci v kempu v městečku Vénosc (kemp má různé typy ubytování - možnost mobilhomu, bungalovu, chatky nebo apartmánu, vše je kvalitativně na přibližně stejné úrovni, dopředu si nelze vybrat). Svůj zájem o ubytování v mobilhomu uveďte již v přihlášce.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Během některých túr bude příležitost poobědvat v restauraci, ceny jsou obecně cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins