Informace k zájezdu
La Gomera a La Palma - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu La Gomera a La Palma - horská turistika ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Evropa letecky, Turistika horská, Letecké zájezdy, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čeká nás pestrý program v podobě středně náročných jednodenních túr a výletů, budeme chodit nalehko (jen s malým batohem). Denně překonáme převýšení v rozmezí 700-950 m nahoru a totéž dolů. Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ale také po lávových polích či kamenech. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://freemeteo.cz/pocasi/isla-de-la-gomera/aktualni-pocasi/umisteni/?gid=2517187&station=12904&language=czech&country=spain (La Gomera)
https://freemeteo.cz/pocasi/isla-de-la-palma/aktualni-pocasi/umisteni/?gid=2515680&station=12897&language=czech&country=spain (La Palma)

Počasí na La Gomera by se dalo shrnout velmi jednoduše - je tu hezky celý rok. Počasí zde ovlivňují dvě základní okolnosti - Kanárský proud, což je mořský proud, který se odděluje od teplého Golfského proudu, a větry vanoucí ze severovýchodu, které přinášejí vlhkost a v létě udržují teploty okolo přijatelných 30 stupňů. La Gomera je celkem hornatý ostrov, a to samozřejmě ovlivňuje i počasí. Kromě toho, že je v horách chladněji, vytváří tyto hory určitý štít před výše zmíněnými severovýchodními větry. Na severu se častěji vytváří oblačnost a častěji zde prší. Také je sever ostrova mnohem vlhčí a zelenější. Jih je slunnější a sušší a také teplejší. Občas se teploty mezi severem a jihem mohou i o několik stupňů lišit. V době našeho pobytu se teplota vzduchu pohybuje okolo 25 °C.
La Palma je o něco chladnější než ostatní ostrovy z kanárského souostroví. Může za to jeho poloha vůči vzdušným a mořským proudům. Počasí na La Palma je totiž ovlivněno jak Kanárským proudem, tak severovýchodními větry. Oba tyto faktory udržují na La Palma teplotu sice nižší než na ostatních ostrovech, na druhou stranu je počasí v průběhu celého roku více méně stabilní. V době našeho pobytu je průměrná teplota vzduchu 23 °C.

MĚNA A KAPESNÉ


Výměna peněz: Na obou ostrovech se platí eurem. Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat hotovost z bankomatu.
Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %.
Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 100-200 €, za fakultativní vstupy a aktivity můžete očekávat částku cca 0-50 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- La Gomera - turistická mapa (Kompass č. 231) - Turistická mapa ostrova La Gomera v měřítku 1:50 000.
- La Palma - turistická mapa (kompass č. 232) - Turistická mapa ostrova La Palma v měřítku 1:50 000.

Knižní průvodci k ostrovům samostatně nejsou v českém jazyce bohužel k dispozici. Kompletní knižní průvodce Kanárskými ostrovy:
- LINGEA CZ - Kanárské ostrovy - inspirace na cesty - 2.vydání, rok vydání: 2018
- Kanárské ostrovy - Lonely Planet - 2. vydání, rok vydání: 2012

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes Wi-Fi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Elektrické zásuvky na Kanárských ostrovech se velmi podobají těm našim v ČR a ve většině Evropy. Jedná se ovšem o typ C, kdežto u nás v ČR máme typ E. v 99 % všech hotelů nebudete potřebovat žádný adaptér. Typ C se od typu E liší pouze tím, že zakončení kabelu má jen dva kolíky a nemá otvor pro zemní kolík což vůbec provozu nevadí.
Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci dále přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh (cca 30 l, na jednodenní túry a výlety i na palubu do letadla), lahev na vodu nebo camelbag.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník (na pláž), plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do slunečného počasí i do horského, deštivějšího a větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci i proti chladu), rukavice, návleky, oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme náhradní obuv či sandály - páskáče (na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelech je v ceně jednoduchá snídaně. Během některých výletů bude možnost obědu v místních hospůdkách s ohledem na otevírací dobu a siestu, v ostatních případech se vybavíme svačinou. K večeři lze využít společných posezení v místních restauracích. Na místě lze bez problémů dokupovat potraviny. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Na rozdíl od velkých kanárských ostrovů nejsou na těchto malých problémy s pitnou vodou, najdete i volně přístupné kohoutky s kvalitní vodou.
Pozoruhodným prvkem na La Gomeře je právě pitná voda. Jedná se o podzemní prameny, které jsou napájeny dešťovou vodou a filtrovány přes sopečnou horninu. Jejich kvalita je opravdu znamenitá. Podle studií je kvalita vody svým složením srovnatelná s minerální vodou. Doporučujeme alespoň 1,5l plnitelnou lahev či camelbak sebou.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.